6.8 milyar dolarlık bir plan Endonezya'nın temiz gücünü Singapur'a gönderebilir

Yenilenebilir enerji geliştiricisi Quantum Power Asia Pte, şehir devleti yenilenebilir enerji kullanımını hızlandırmaya çalışırken Singapur'a temiz elektrik ihraç etmek için potansiyel 5 milyar ABD Doları (6.83 milyar ABD Doları) planını ilerletmeyi kabul etti.

20 Nisan 2022 22:00 Gündem
6.8 milyar dolarlık bir plan Endonezya'nın temiz gücünü Singapur'a gönderebilir

Şirketler 19 Nisan Salı günü yaptıkları ortak açıklamada, Quantum ve Berlin merkezli ortak Ib Vogt GmbH'nin Endonezya'nın Riau Adaları'ndaki 4.000 hektarlık arazide 3.5 gigawatt'lık bir güneş enerjisi tesisi ve 12 gigawatt saatlik pil depolama tesisi inşa etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Proje, denizaltı kablosuyla Singapur'a bağlanacak.

Halihazırda elektriğinin yaklaşık yüzde 95'ini ithal gazdan üreten Singapur, 2035 yılına kadar ihtiyacının yüzde 30'unu karşılamaya yetecek kadar temiz enerjiyi denizaşırı ülkelerden ithal etmeyi hedefliyor.

Quantum ve Ib Vogt'un Anantara ortak girişimi, yenilenebilir enerji ithalatı için bir dizi projeyi onaylamayı planlayan Singapur Enerji Piyasası Kurumu'na teklif sunan firmalar arasında yer alıyor.

Tayland ve Malezya üzerinden Laos'tan yenilenebilir hidroelektrik sağlayacak projeler ve Avustralya'nın kuzeyinden güneş enerjisi getirecek dev bir denizaltı kablosu Singapur için öne sürülen diğer çözümler arasında.

Şirketlere göre, proje 2032'de tamamen devreye alınabilir ve Singapur'un elektriğinin yaklaşık yüzde 8'ini sağlayabilir.

Bu tutkuya ulaşmak, firmaların dünyanın şimdiye kadarki en büyük güneş enerjisi ve depolama sistemini sunmasını gerektirecek ve aynı zamanda finansmanın güvence altına alınmasına da bağlı.

Quantum, ortakların şu anda bankalarla görüştüklerini ve önümüzdeki iki yıl içinde kredi verenleri sonuçlandırmayı beklediklerini söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet