AB, Büyük Teknoloji yasasına son dokunuşları yapıyor

Avrupa Birliği'ndeki milletvekilleri, Google, Meta, Apple ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerini etkileyecek yeni bir yasaya son dokunuşları yapıyor.

24 Mart 2022 10:00 Gündem
AB, Büyük Teknoloji yasasına son dokunuşları yapıyor

AFP'nin aktardığı kaynaklara göre, Avrupa Parlamentosu'ndan müzakereciler ile AB üye ülkeleri arasında Salı günü yapılacak görüşmelerin yasa üzerinde anlaşmayla sonuçlanabileceğini söyledi.

Yasanın önemli bir destekçisi olan Fransız milletvekili Stephanie Yon-Courtin, "Perşembe günü Dijital Piyasalar Yasasını onaylayabileceğimiz konusunda bir anlaşmaya varabileceğimizi gerçekten bekliyoruz" dedi.

Bu, "oyunun kurallarını açıkça değiştirecek tarihi bir metin" diye ekledi.

Bir kez kabul edildiğinde, Brüksel'deki düzenleyicilere, devler tarafından, özellikle de gelecek vaat eden girişimler satın aldıklarında, iş kararlarına yakından ve en güncel şekilde bakmaları için benzersiz bir güç verecek.

Kurallar ayrıca Apple'ı uygulama mağazasını rakip ödeme sistemlerine açmaya zorlamak da dahil olmak üzere bir yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi belirleyecek - iPhone üreticisinin mahkemelerde yıllarca çetin bir şekilde direndiği bir talep.

Dijital Piyasalar Yasası (DMA), Google'ı ve Meta'nın sahibi olduğu Facebook'u dünyaya hakim reklam platformlarından değerli bilgileri ortaya çıkarmaya zorlayabilir ve potansiyel olarak onları yeni rakiplere karşı savunmasız bırakabilir.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de WhatsApp, Signal veya Apple'ın iMessage gibi mesajlaşma sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik sağlamak istiyor.

Kuralların ihlali, bazı MEP'lerin tekrarlayan suçlular için daha da sert cezalar talep etmesiyle yıllık küresel satışların yüzde 10'una kadar yüksek para cezalarına yol açabilir.

Büyük teknoloji şirketleri yeni kurallara karşı sıkı bir lobi faaliyeti yürütüyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet