ABD Hazinesi, Rusya Merkez Bankası İle İşlemleri Yasakladı

ABD Hazine Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin Rusya'nın merkez bankasıyla tüm ABD işlemlerini derhal yasakladığını söyledi.

01 Mart 2022 10:00 Gündem
ABD Hazinesi, Rusya Merkez Bankası İle İşlemleri Yasakladı

Hazine, Batılı müttefiklerle koordineli olarak alınan önlemle ilgili olarak, "Bu eylem, Rusya Federasyonu Merkez Bankası'nın ABD'de veya nerede bulunursa bulunsun ABD'li kişiler tarafından tutulan tüm varlıklarını etkin bir şekilde hareketsiz hale getiriyor" dedi.

Biden yönetimi, hareketin Rus fonlarının “yüz milyarlarca dolarını” etkileyebileceğini tahmin ediyor. Yetkililer, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Avrupa Birliği ve diğerlerinin Rusya merkez bankasını hedef almak için ABD'ye katılacağını söyledi.

Uzmanlar, hareketin Rusya'nın rubleyi savunma ve ekonomisini destekleme yeteneğini ciddi şekilde sınırlayacağına inanıyor.

Batılı ülkelerin bazı Rus bankalarını SWIFT uluslararası ödeme sisteminden bloke etme ve Rusya'nın devasa döviz rezervlerini kullanmasını kısıtlama yönündeki hamlelerini açıklamasının ardından, Rus para birimi Pazartesi günü ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 30 değer kaybetti.

SWIFT hamlesi Rus bankalarının uluslararası emsalleriyle iletişim kurmasını engelleyecek olsa da, analistler 630 milyar dolardan fazla uluslararası rezerv kullanımının sınırlandırılmasının Rusya için daha maliyetli olabileceğini söylüyorlar.

Yaptırımlara ek olarak ABD ve Almanya, diğer askeri malzemelerin yanı sıra Ukrayna'ya Stinger füzeleri göndereceklerini açıkladı.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kıtada barışı sağlamak amacıyla kurulan Avrupa Birliği, ilk kez tanksavar silahları ve mühimmat da dahil olmak üzere ölümcül yardım sağlıyor.

Buna karşılık, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Bize göre Ukrayna topraklarına silah ve mühimmat sevkiyatı, her iki durumda da Ukrayna'da barışa ve düzenin yeniden sağlanmasına katkıda bulunmayacak çok tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcı bir faktör olabilir ve olacaktır. "

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik yaptırımların uygulanmasını "saçma" olarak nitelendirdi ve Rusya Devlet Başkanı'nın "bu konuda oldukça kayıtsız" olduğunu söyledi.

"Cumhurbaşkanının her yıl beyan ettiği malvarlığı dışında herhangi bir varlığı olmadığını herkes biliyor - bir karavan, bir daire, belki bir miktar banka mevduatı" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet