ABD milyarlarca genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinek salabilir! İşte neden

Amerika Birleşik Devletleri'nde, ülkenin Çevre Koruma Ajansı, Oxitec'in sivrisineklerle ilgili pilot projelerini onayladığı için, yakında Florida ve Kaliforniya'da milyonlarca genetiği değiştirilmiş serbest bırakılabilir.

28 Mart 2022 10:00 Gündem
ABD milyarlarca genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinek salabilir! İşte neden

İngiltere merkezli biyoteknoloji şirketi Oxitec, hastalığa neden olan doğal muadillerini savuşturmaya çalışan milyonlarca genetiği değiştirilmiş sivrisinek geliştirdi. Şirketin biyolojik haşere kontrol çözümlerinin lider geliştiricisi olduğu söyleniyor.

Oxitec'in CEO'su Gray Frandsen yaptığı açıklamada, "Ekibimiz, EPA'dan bir kilometre taşı onayı daha almış olmaktan büyük gurur duyuyor" dedi.

Frandsen, "ABD çabalarımızın bu genişlemesi, yerel, eyalet ve ulusal düzeylerde geniş ve çeşitli paydaşlarla geliştirdiğimiz güçlü ortaklıkları yansıtıyor."

Oxitec, biri Kaliforniya'daki Delta Sivrisinek ve Vektör Kontrol Bölgesi (Delta MVCD) ve diğeri Florida'daki Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi (FKMCD) ile olmak üzere iki pilot projenin onaylandığını bildirdi.

En son onay, 2021'de başarıyla gerçekleştirilen Florida Keys'teki bir pilot proje için EPA tarafından 2020'de verilen Deneysel Kullanım İzni'nin (EUP) bir uzantısıdır.

Şirket tarafından belirtildiği gibi, güvenli, sürdürülebilir ve hedefe yönelik biyolojik haşere kontrol teknolojisi, arılar ve kelebekler gibi faydalı böceklere zarar vermez.

Yöntemin Florida, California ve diğer ABD eyaletlerindeki toplulukları istila eden hastalık bulaştırıcı Aedes aegypti sivrisineklerini kontrol ettiği kanıtlanmıştır.

Oxitec'e göre amaç, dang, Zika, sarı humma ve chikungunya gibi zararlı hastalıkların bulaşmasını azaltmaktır.

Şirket tarafından yayınlanan veriler, Kaliforniya'da ilk kez 2013 yılında tespit edildiğinden bu yana, bu sivrisineğin eyalet genelinde 20'den fazla ilçeye hızla yayılarak riski artırdığını belirtiyor.

Derinlemesine bilimsel değerlendirme sürecinin yanı sıra kamuoyu yorumları için 30 günlük bir süre vardı. EPA, onayını vermeden önce her bir kamu yorumunu gözden geçirdi ve yanıtladı.

EPA'nın onayından sonra, Oxitec şimdi incelemeleri için Kaliforniya ve Florida'daki eyalet düzenleyicilerine izin başvuruları sunacak.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet