ABD teknoloji devlerini dizginlemek için AB tarafından getirilen Dijital Piyasalar Yasası nedir?

Avrupa Parlamentosu ve AB üye devletlerinin müzakerecileri tarafından ABD'nin büyük teknoloji devlerinin pazar hakimiyetini engellemek için Perşembe günü dönüm noktası niteliğinde bir yasa olan Dijital Piyasalar Yasası kabul edildi. Bu şirketler Amazon, Google, Meta ve Apple'dır.

26 Mart 2022 10:00 Gündem
ABD teknoloji devlerini dizginlemek için AB tarafından getirilen Dijital Piyasalar Yasası nedir?

"Dijital Piyasalar Yasası" (DMA) tüketicileri korumak için tasarlanmıştır. Ayrıca rakiplere güçlü teknoloji firmalarına karşı daha iyi hayatta kalma şansı verir. Yaklaşık 20 kural içerir.

Bir AFP raporuna göre, temel olarak Brüksel'de milletvekilleri tarafından hazırlanan uzun bir yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi.

Avrupa Parlamentosu için müzakereleri yöneten Alman Avrupa Parlamentosu Üyesi Andreas Schwab, "Anlaşma dünya çapında yeni bir teknoloji düzenlemesi çağını başlatıyor" dedi.

Bu ne işe yarıyor?

Big Tech'in tekelci davranışını cezalandırmak için gereken, davaların büyük para cezalarıyla sonuçlandığı, ancak bu devlerin iş yapma biçiminde çok az değişiklik görüldüğü yıllarca süren prosedürleri ve mahkeme savaşlarını önlemeye çalışıyor.

Schwab, "Dijital Piyasalar Yasası, Büyük Teknoloji şirketlerinin giderek artan egemenliğine son veriyor" dedi.

Uygulandığında, devlerin kararlarını denetlemek için AB'ye benzeri görülmemiş bir yetki verecek.

Sırada ne var?

Müzakereciler anlaşmaya vardığı için, DMA şimdi Avrupa Parlamentosu'nun tam oturumunda ve AB'nin 27 üye ülkesinden bakanlar tarafından nihai oylarla karşı karşıya kalacak.

Teknoloji şirketleri uygulamak için daha fazla zaman istemesine rağmen, kurallar 1 Ocak 2023'ten itibaren yürürlüğe girebilir.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet