ABD'de çocukların gizemli karaciğer rahatsızlığı raporları genişliyor

En az altı ABD eyaleti, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde görülen, çocuklarda açıklanamayan, şiddetli karaciğer bozukluğunun doğrulanmış veya şüpheli vakalarını bildiriyor.

28 Nisan 2022 22:00 Gündem
ABD'de çocukların gizemli karaciğer rahatsızlığı raporları genişliyor

Delaware yetkilileri, Alabama, Kuzey Carolina ve Illinois'den daha önceki raporlara ek olarak, e-postayla gönderilen bir açıklamaya göre bir çocukta bir vakayı doğruladı.

New York eyaleti ve Wisconsin'deki sağlık yetkilileri, geçen hafta Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yayınlanan bir açıklamaya uyan pediatrik hepatit raporlarını araştırdıklarını söyledi.

ABD, Kanada ve Japonya da dahil olmak üzere yaklaşık bir düzine ülkeden, mevcut sağlık sorunları olmayan çocuklarda 160'tan fazla şiddetli pediatrik hepatit veya karaciğer iltihabı vakası bildirilmiştir.

Bozukluk esas olarak 10 yaşından küçük çocuklarda görüldü ve birkaçının karaciğer nakline ihtiyacı oldu.

Araştırmacılar, daha yaygın olarak soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olan bir patojen ailesi olan adenovirüslerin yanı sıra Covid-19 ile enfeksiyon bağlantılarını araştırıyorlar.

Başkan Joe Biden'in baş tıbbi danışmanı ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Dr Anthony Fauci bir röportajda, araştırmacıların hala hastalık raporları topladıklarını ve bir dizi hastalığa neyin sebep olduğunu söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Dr Fauci, "Bu hala bir gizem" dedi. "Adenovirüs ile ilişkili gibi görünüyor, ancak bir smaç değil."

CDC'nin, Alabama'daki bir ila altı yaşları arasındaki daha önce sağlıklı çocuklarda bilinen bir nedeni olmayan dokuz ciddi hepatit vakasını sağlık hizmeti sağlayıcılarına bildirmesinden sonra, geçen hafta ABD'de şüpheli vaka raporları yuvarlanmaya başladı.

Laboratuar testleri, birkaç çocuğun daha yaygın olarak pediatrik akut gastroenterite (bazen mide gribi de denir) neden olan ve mide bulantısı, kusma, ishal ve bazen daha şiddetli semptomlara yol açabilen adenovirüs tip 41'e sahip olduğunu belirledi.

Kuzey Carolina, geçen ay iki çocukta daha vaka tespit etti ve her ikisi de o zamandan beri iyileşti; Yetkililer, hiçbirinin adenovirüs ile enfekte olmadığının gösterilmediğini söyledi.

Illinois Pazartesi günü yaptığı açıklamada, biri karaciğer nakli gerektiren üç ciddi pediatrik hepatit vakası tespit ettiğini söyledi.

Delaware sağlık yetkilileri Salı günü, şu anda hastaneye kaldırılan ve tedavi gören beş yaşından küçük bir çocukta bir vaka tespit ettiklerini söyledi.
eşleşen açıklama

New York Eyaleti ve Wisconsin'de sağlık yetkilileri, CDC'den gelen açıklamaya uyan birkaç vakayı araştırıyor.

E-postayla gönderilen soruları yanıtlayan bazı eyaletler, henüz kriterlere uyan herhangi bir vaka tespit etmediklerini söyledi. ABD'deki diğer sağlık departmanlarıyla yakın çalıştıklarını ve yerel durumlarını dikkatli bir şekilde izlediklerini söylediler.

Wisconsin Sağlık Hizmetleri Departmanı, bir e-postaya göre sağlık sistemlerini şüpheli vakaları bildirmeye teşvik etmek için bir uyarı yayınlayacak.

Şikago'daki Lurie Çocuk Hastanesi'nde pediatrik bulaşıcı hastalık doktoru ve Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği üyesi Dr Tina Tan'a göre, vakalar kümeler halinde ortaya çıktığından, viral bir organizmadan kaynaklanıyor olabilir, ancak uzmanlar hangi virüsün olabileceği konusunda hala büyük ölçüde karanlıkta.

Dr Tan, "Bütün bunlarda en sıra dışı olan şey, adenovirüsün, altta yatan herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocuklarda genellikle ciddi hepatitlere neden olmamasıdır" dedi.

Küresel olarak vakaların yaklaşık yüzde 75'inin adenovirüs ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Çocukların birçoğunun da Covid-19 testi pozitif çıkmış olsa da, Dr Tan, hepatit vakalarının Sars-CoV-2'den kaynaklanma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Vakaların hiçbiri akut hepatite neden olduğu bilinen virüs ailesine ait değildir.

Çocuklar genellikle hepatit A'ya karşı aşılanırken, hepatit B ve C, enfeksiyonların - genellikle cinsel temas veya iğnelerin paylaşılması yoluyla - bulaşma şekli nedeniyle çocuklarda daha az yaygındır.

Dr Tan, pandeminin bir gümüş astarının iyileştirildiğini, sağlık tesislerinden kökeni bilinmeyen herhangi bir pediatrik hepatit vakasını eyalet sağlık departmanlarına bildirmelerini ve adenovirüs testi yapmalarını isteyen CDC'den daha önceki iletişimin iyileştiğini söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet