Adıyaman Ve Hatay'daki Öğretmenlik Bölümü Öğrencilerine Staj Kolaylığı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar'ın talimatıyla Adıyaman ve Hatay'daki üniversite öğrencilerinin, "Öğretmenlik Uygulaması II" dersini,...

15 Mart 2023 16:25 Gündem
Adıyaman Ve Hatay'daki Öğretmenlik Bölümü Öğrencilerine Staj Kolaylığı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar'ın talimatıyla Adıyaman ve Hatay'daki üniversite öğrencilerinin, "Öğretmenlik Uygulaması II" dersini, okullar açıldığında kendi illerinde görmelerine imkan sağlandı.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Adıyaman Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan ve şu anda annesi ve kardeşiyle çadır kentte yaşayan son sınıf öğrencisi Berfin Cengiz'in stajla ilgili yaşadığı sorun, sosyal medyada gündeme geldi. Konunun iletilmesi üzerine YÖK Başkanı Erol Özvar, depremzede Berfin Cengiz'i arayıp, sorununu dinledi. Cengiz, Özvar'a Adıyaman Üniversitesi'nin Erzurum Üniversitesi ile eşleştirildiğini, staj için Erzurum veya çevre illerdeki okullara gitmesi gerektiğini ancak ailesini bırakarak başka ile gitmek istemediğini söyledi. Başka arkadaşlarının da kendisiyle aynı durumda olduğunu söyleyen Cengiz, stajını okullar yeniden eğitim ve öğretime başladığında memleketi Adıyaman'da yapmak istediğini dile getirdi.

Öğrenciyi dinleyen YÖK Başkanı Özvar, sorunun çözülmesini sağlayacağını belirtti. Özvar'ın YÖK yetkililerine verdiği talimatın ardından ilgili üniversitelerin rektörleri ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca Adıyaman ve Hatay'da aynı sorunu yaşayan birçok öğrenci olduğu tespit edildi. Görüşmeler sonucu YÖK Başkanı Özvar, depremden etkilenen öğrencilerin yaşayabileceği ulaşım sorunu, ekonomik ve diğer sıkıntılar göz önünde bulundurularak Hatay ve Adıyaman'da "Öğretmenlik Uygulaması II" dersini alan öğrencilerin, bu illerdeki okullar açılır açılmaz, dersi kendi illerinde alabileceklerini açıkladı.

Öğrencilerin sorunlarından haberdar olduklarında en kısa sürede çözülmesi için çalıştıklarını belirten YÖK Başkanı Özvar, "Öğrencilerimizin eğitim öğretimlerini en uygun koşullarda sürdürmeleri için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet