Alaska Müzayedesinde Yıllarca Saklanan Tuğla Boyutunda Opal Yer Alacak

Nick Cline, çalıştığı Anchorage müzayede evinden insanların satmak istediği her türlü ürün hakkında telefonlar alıyor. Ancak geçen sonbaharda bir adamdan aldığı ve "dünyanın en büyük opallerinden birine" sahip olduğunu söyleyen bir telefona hazırlıksız yakalandı.

19 Şubat 2022 22:00 Gündem
Alaska Müzayedesinde Yıllarca Saklanan Tuğla Boyutunda Opal Yer Alacak

Alaska Premier Auctions & Appraisals'ın ortağı ve değerlendirme uzmanı Cline, "Son derece şüpheciydim ama son derece heyecanlıydım" dedi.

Müzayede evine göre, "Americus Australis" olarak adlandırılan opal, 11.800 karattan daha ağır ve var olan en büyük mücevher kalitesindeki opallerden biri. Ayrıca uzun bir geçmişi var.

En son, Alaska'da altın madenciliği yapan ve ailesi mücevher ve kaya işinde derin kökleri olan Fred von Brandt tarafından Anchorage'ın kuzeyindeki Big Lake'deki bir evde bir çamaşır dolabında tutuldu.

Opal bir tuğladan daha büyüktür ve iki parçaya bölünmüştür, von Brandt bunun onlarca yıl önce mücevher kalitesini kanıtlamak için kullanılan bir uygulama olduğunu söylemiştir.

Von Brandt, taşın, büyükbabasının John Altmann adlı Avustralyalı bir opal satıcısından satın aldığı 1950'lerin sonlarından beri ailesinde olduğunu söyledi.

Von Brandt, opalin onlarca yıldır babası Guy von Brandt'in bakımında olduğunu ve "yeterince uzun süre kilitli kaldığına, onu dünyaya geri koymanın ve ne tür bir ilgi yaratabileceğini görmenin zamanının geldiğine" karar verdiğini söyledi.

Von Brandt, Associated Press'e verdiği demeçte, "Taşı hangi yöne gitmek istediğimize karar vermem için bana emanet etti" dedi.

Kökleri Kaliforniya'da olan aile, taşı 1980'lerin başına kadar yıllarca mücevher gösterilerinde sergilediğini söyledi. Babası daha sonra mobilyaya daldı ve dükkanında sergiledi. Von Brandt, Guy von Brandt'in sonunda Oregon'a taşındığını ve taşı uzun yıllar "bir şekilde saklanmış" tuttuğunu söyledi.

Von Brandt, olası bir satış için en iyi yaklaşımı değerlendirirken, bir yıldan fazla bir süre önce onu Alaska'ya getirdiğini söyledi. Alaska Premier Auctions & Appraisals ile gittiğini çünkü bunun daha büyük bir müzayede evinden ziyade yeni şirketin dikkatini çekeceğini düşündüğünü söyledi. Satış Pazar gününe ayarlandı.

Cline, ailenin opalin kökenini çevreleyen belgelere sahip olduğunu söyledi. Araştırmasının bir parçası olarak, John Altmann'ın torunu ve Altmann + Cherny'nin Sidney, Avustralya'daki genel müdürü Fiona Altmann ile temasa geçti.

Altmann, büyükbabasının iş ilişkilerinde Avrupa ve ABD'ye düzenli geziler yaptığını söyledi.

Altmann, Cline kendisine e-posta gönderdiğinde şüpheci olduğunu söyledi; Özellikle taşın adını ona attı. Ancak o, kazmaya başladığını ve "dedemin el yazısı ve üzerinde 'Americus Australis' yazan opal resmi olan bir şey keşfettiğini" söyledi.

"Onların kaynak bilgilerinin %100 doğru olduğunu %100 kesinlikle biliyorum" çünkü sahip olduğu bilgilerle örtüşüyor, dedi.

Müzayede evi, taşın Avustralya'da "Olympic Australis" olarak bilinen, 17.000 karat ağırlığındaki ve Altmann'ın dükkanında kalıcı olarak sergilenen opal ile aynı alanda keşfedildiğini söyledi. Altmann'ın şirketine göre Olimpiyat, John Altmann ve ortağı Rudi Cherny'nin 1956'da satın aldığı taşlar arasındaydı.

Müzayede şirketi, Pazar günkü müzayede sırasında minimum 125.000$'lık teklifler arıyor. Cline, şirketin en fazla ilgiyi toplama umuduyla muhafazakar bir yaklaşım olarak gördüğü şeyle devam etmesiyle bunun "hesaplanmış bir risk" olduğunu söyledi. Cline, 250.000 ila 350.000 $ arasında bir satış fiyatı hedeflediğini söyledi.

Satış, von Brandt'in babasının giyilmek veya sergilenmek için kestiğini söylediği opalden daha küçük bir parçayı içeriyor.

Amerika Gemoloji Enstitüsü sözcüsü, görmedikleri için opal hakkında yorum yapamayacaklarını söyledi. AP, yanıt vermeyen veya taşa aşina olmayan diğer kişilere ulaştı.

Altmann ve von Brandt, opalın bir müzede sonunun gelmesini çok seveceklerini söylediler. Von Brandt, müzayedenin "hem heyecan verici hem de zor olacağını, kendimden çok babam için" düşündüğünü söyledi.

Ailesi taşı aldığında babası bir çocuktu ve "benimkinden bile daha derin bir bağlantısı var" dedi.

Von Brandt, ikisinin de "gergin bir heyecana" sahip olduğunu söyledi. "Bence iyi olacak ve iyimseriz."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet