Alman muhalefet lideri Ukrayna ziyaretinde bu bizim kavgamız dedi

Almanya'nın muhalefet lideri 3 Mayıs Salı günü Kiev'de Ukrayna cumhurbaşkanıyla bir araya geldi ve Rus işgalcilere karşı verdiği savaşın her yerde özgürlük adına bir savaş olduğunu söyledi ve Şansölye Olaf Scholz'un Ukrayna'da görünmesi için baskıyı artırdığını söyledi. başkent.

04 Mayıs 2022 22:00 Gündem
Alman muhalefet lideri Ukrayna ziyaretinde bu bizim kavgamız dedi

Almanya, Kiev'in en büyük silah tedarikçileri arasında yer almasına rağmen, Berlin, ağır silah göndermeyi kabul etmeden önce tereddüt ettiği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile diyaloğa daha önce verdiği destek nedeniyle eleştirildi.

Almanya'da geçen Eylül seçimlerinde iktidarı kaybeden Hıristiyan Demokratların lideri Friedrich Merz, Scholz'a Ukrayna ziyareti hakkında bilgi vereceğini ve bu sırada Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile görüşmek üzere yakındaki Kiev'e gitmeden önce bombalanan Irpin kasabasını gezdiğini söyledi.

Yıkım hakkında "Bunlar aceleyle unutabileceğiniz görüntüler değil" dedi. "Televizyonda izlemek yeterli değil, trajedinin boyutunu anlamak için bizzat görmeniz gerekiyor."

Merz, "Şansölye (Scholz) burada sadece Ukrayna'nın değil, demokrasi ve özgürlüğün - Almanya'da yaşama şeklimiz - savunulduğu konusunda haklı, dedi.

Rusya, eylemlerini Ukrayna'yı silahsızlandırmak ve faşistlerden korumak için "özel bir operasyon" olarak nitelendiriyor. Ukrayna ve Batı, faşist iddianın temelsiz olduğunu ve savaşın sebepsiz bir saldırganlık eylemi olduğunu söylüyor.

Merz, Sosyal Demokrat (SPD) liderliğindeki koalisyon hükümetinin, Ukrayna'nın ağır silah tedariğine yönelik ricaları karşısında, nihayetinde uçaksavar silahlarla donatılmış tanklar göndereceğini açıklamadan önce, hareketsizliğini giderek artan bir şekilde eleştiren biri haline geldi.

Ancak Scholz, Rus kuvvetlerinin onu ele geçirme girişimlerinde başarısız olduktan ve ardından yüzlerce kilometrelik bir taarruza odaklanmak için geri çekildikten birkaç hafta sonra, Kiev'i ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, ABD Kabine üyeleri ve İngiliz başbakanını takip etme çağrılarıyla karşı karşıya. doğuya.

Pazartesi günü Scholz, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'i kabul etmek istemediği için Kiev'e gitmeyeceğini söyledi. Scholz'un SPD müttefiki Steinmeier, Kiev'de popüler değil çünkü orada daha önceki bir Alman politikasıyla, Putin'in Rusya'sıyla yakın ticaret ve diğer bağlar peşinde koşuyor.

Ukrayna'nın Berlin'deki açık sözlü büyükelçisi Andriy Melnyk, Scholz'un nedenlerini "rahatsız bir karaciğer sosisi" olarak nitelendirerek, huysuz bir çocuk gibi davrandığını ima etti.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet