Bilim Adamları, ABD Kıyılarındaki Okyanus Suyunun 2050 Yılına Kadar Yaklaşık Bir Fit Yükseleceği Konusunda Uyarıyor

Federal iklim bilimciler tarafından hazırlanan kapsamlı yeni bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kıyı şeridi boyunca deniz seviyeleri, Doğu ve Körfez kıyılarında daha büyük artışlarla birlikte 2050 yılına kadar yaklaşık bir metre yükselecek.

17 Şubat 2022 10:00 Gündem
Bilim Adamları, ABD Kıyılarındaki Okyanus Suyunun 2050 Yılına Kadar Yaklaşık Bir Fit Yükseleceği Konusunda Uyarıyor

İklim değişikliği dünyanın dört bir yanındaki buzulları ve buzulları erittiğinden, okyanuslar geçen yüzyılda zaten bir metre yükseldi. Ancak bilim adamları, hızın arttığı konusunda uyarıyor ve önümüzdeki 30 yıl, önceki 100 ile aynı miktarda deniz seviyesi yükselişi görecek.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nde (NOAA) deniz seviyesinin yükselmesi uzmanı ve yeni raporun yazarlarından biri olan William Sweet, "Tarih tekerrür ediyor ama hızlı ilerliyor" diyor.

Kıyı kentlerinde yaşayan insanlar şimdiden denizlerin istilasıyla karşı karşıya. Okyanus suyunun her bir milimetresi kumsalları ve deniz duvarlarını aşındırır, kasırgalar sırasında taşkınları şiddetlendirir ve tuzlu suyun binaları baltalama ve lağımlara, fırtına kanalizasyonlarına ve içme suyu rezervuarlarına sızmasını daha olası hale getirir.

Rapor, ABD için şimdiye kadar yayınlanmış en somut ve kesin deniz seviyesi projeksiyonlarını veriyor. Raporun yazarları, federal hükümet ve akademi genelinden 24 en iyi iklim bilimcisi. Bilgisayar modellerindeki gelişmeler ve yükselen denizlerle ilgili gerçek dünya bilgileri, geleceği her zamankinden daha net görmeyi mümkün kılıyor.

Sweet, "Bu, çok daha net ve kendinden emin bir beklenen sonuca sahip olmamız açısından benzersiz" diyor. "Böylece insanlar gerçekten plan yapabilir ve hazırlanabilir."

Deniz seviyesinin yükselmesi, ABD kıyılarının farklı bölgeleri için önemli ölçüde değişir. Okyanus, daha fazla sıvı eklendikçe eşit olarak yükselen bir kova su gibi değildir. Okyanus akıntıları bazı bölgelere diğerlerinden daha fazla su iter. Farklı bölgelerdeki buzlar farklı oranlarda erir. Dünyanın birçok yerinde, deniz seviyesinin yükselmesi daha kötü çünkü kıyılar batıyor.

Yeni rapor, ABD'nin farklı bölgeleri için bölgesel tahminler vermek için tüm bu faktörleri bir araya getiriyor. petrol, gaz ve içme suyu, toprağın hızla yükselen okyanus suyuna çökmesine neden oluyor.

Orta Atlantik bölgesinde, Annapolis, Md. ve Norfolk, Va dahil olmak üzere benzer sıcak noktalar var. Genel olarak, Doğu Kıyısı'nın önümüzdeki 30 yıl içinde deniz seviyesinin bir fitten biraz daha fazla yükselmesi bekleniyor.

Rapora göre, güney ve batı Alaska'nın çoğu da dahil olmak üzere Batı Kıyısı'nda deniz seviyesinin yükselmesi daha yavaş oluyor. Yazarlar, 2050 yılına kadar deniz seviyesinin yaklaşık altı inç yükseleceğini tahmin ediyor. Hawaii ve Karayipler'deki ada bölgeleri, deniz seviyesinin yarım fitten biraz daha fazla yükseleceğini görecek.

Sweet, "Bu, gözlerimizin önünde gelişiyor. İster Miami'de, ister Charleston'da, ister Norfolk'ta ya da Annapolis'te olun," diyor. Henüz sular altında kalmayan şehirlerin şimdi dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. "Sorunlar yüzeye çıkmadan önce plan yapmak en iyisidir. Ancak bu, mühendislikle bu durumdan çıkış yolumuz olmadığı anlamına gelmez. Suyla yaşamanın yollarını bulacağız."

Hızlanan deniz seviyesi yükselişi, insanların evleri, ofisleri, yolları ve ıslaktan daha kuru olan her şeyi nerede ve nasıl inşa ettiğimizi değiştirmesini gerektirebilir. Şu anda, iklim değişikliğine rağmen sele eğilimli bölgelerdeki kalkınma artıyor. A.R., "Sel riskine doğru ilerliyoruz" diyor. Delaware Üniversitesi'nde iklim değişikliği araştırmacısı olan ve yeni raporda yer almayan Siders. "Deniz seviyesinin yükselmesine ve sele eğilimli alanlarda daha hızlı inşa ediyoruz."

Deniz seviyesindeki yükselmenin kıyıların ötesinde de etkileri vardır. Siders, "Kıyıda yaşasanız da yaşamasanız da, deniz seviyesinin yükselmesi tüm ABD için önemlidir, çünkü ekonomimizin çoğu bu bölgelere dayanıyor" diyor.

Rapor, 2050'nin ötesinde, insanların bir seçeneği olduğunu açıkça ortaya koyuyor: sera gazı emisyonlarını azaltmak ve deniz seviyesinin yükselmesini kontrol etmek veya fosil yakıtları yakmaya devam etmek ve bugünden iki, üç hatta 10 fit daha yüksek okyanuslarla yüzleşmek.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet