Brezilya Çamur Kaymaları, Düzinelerce Hala Kayıp Olan 90'dan Fazla Kişiyi Öldürdü

Rio de Janeiro eyalet hükümeti, Petropolis şehrinde evleri ve arabaları sürükleyen sel ve çamur kaymalarından 94 kişinin öldüğünü doğruladı. Ancak aileler ölülerini gömmeye hazırlanırken, Perşembe günü çamurda kaç cesedin kaldığı belirsizdi.

18 Şubat 2022 10:00 Gündem
Brezilya Çamur Kaymaları, Düzinelerce Hala Kayıp Olan 90'dan Fazla Kişiyi Öldürdü

Dağlarda yer alan Alman etkisindeki şehrin belediye başkanı Rubens Bomtempo, kurtarma çalışmaları devam ederken kayıp insan sayısı için bir tahmin bile sunmadı.

Bomtempo Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, "Bunun tam ölçeğini henüz bilmiyoruz," dedi. "Zor bir gündü, zor bir gündü."

Salı günü erken saatlerde meydana gelen ölümcül selden 24 saatten fazla bir süre sonra, hayatta kalanlar sevdiklerini bulmak için kazmaya başladılar. Rio de Janeiro savcılığı Çarşamba gecesi yaptığı açıklamada, henüz tespit edilemeyen 35 kişilik bir liste derlediğini söyledi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntüler, selin arabaları ve evleri sokaklarda sürüklediğini ve suların şehrin içinden geçtiğini gösterdi. Bir videoda, yolcuları güvenlik için çabalayarak pencerelerden dışarı tırmanırken iki otobüsün şişmiş bir nehre battığı görülüyordu. Bazıları bankalara ulaşamadı ve gözden kayboldu.

Çarşamba sabahı, sokaklarda beyaz eşya ve arabalar yığınlar halindeyken evler çamurun altında kaldı.

Adını eski bir Brezilya imparatorundan alan Petropolis, yaz sıcağından kaçan insanlar ve sözde "İmparatorluk Şehri"ni keşfetmek isteyen turistler için bir sığınak olmuştur.

Refahı, Rio'nun daha yoksul bölgelerinden daha yoksul sakinleri de kendine çekti. Nüfusu gelişigüzel bir şekilde arttı, şimdi birbirine sıkıca sarılmış küçük konutlarla kaplı dağlara tırmanıyordu. Birçoğu, yapılara uygun olmayan ve ormansızlaşma ve yetersiz drenaj nedeniyle daha savunmasız hale getirilen alanlarda bulunuyor.

Eyalet itfaiyesi, Salı günü üç saat içinde 25,8 santimetre (10 inçten biraz fazla) yağmur yağdığını söyledi - neredeyse önceki 30 günün toplamı kadar. Rio de Janeiro Valisi Claudio Castro düzenlediği basın toplantısında, yağmurların Petropolis'in 1932'den bu yana gördüğü en kötü yağış olduğunu söyledi.

brezilya-camur-kaymalari-duzinelerce-hala-kayip-olan-90dan-fazla-kisiyi-oldurdu1.jpg

Castro, "Kimse yağmuru bu kadar sert tahmin edemezdi" dedi. Hava tahmincilerine göre haftanın geri kalanında daha fazla yağmur bekleniyor.

Castro, yaklaşık 400 kişinin evsiz kaldığını ve 24 kişinin sağ olarak kurtarıldığını da sözlerine ekledi.

Associated Press'e konuşan Rosilene Virginia, bir erkek onu teselli ederken, "Sadece kardeşimin 'Yardım edin! Yardım edin! Tanrım!' diye bağırdığını duyabiliyordum" dedi. "İnsanların yardım istediğini görmek çok üzücü, yardım etmenin hiçbir yolu yok, hiçbir şey yapamıyorlar. Çaresiz, çok büyük bir kayıp hissi."

Etkilenen dağ bölgesi, son yıllarda 900'den fazla ölüme neden olan da dahil olmak üzere benzer felaketler gördü. O zamandan beri, Petropolis heyelan risklerini azaltmak için bir plan sundu, ancak çalışmalar çok yavaş ilerliyor. 2017 yılında sunulan plan, şehir topraklarının %18'inin heyelan ve sel için yüksek risk altında olduğunu belirleyen analizlere dayanıyordu.

Yerel yetkililer, risk altındaki bölgelerde yaşayan 180'den fazla sakinin okullarda barındığını söylüyor. Daha fazla ekipman ve insan gücünün Perşembe günü kurtarma çabalarına yardımcı olması bekleniyor.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Rusya ziyareti sırasında dayanışmayı dile getirdi. Petropolis belediye binası trajedi için üç günlük yas ilan etti.

Güneydoğu Brezilya, yılın başından bu yana şiddetli yağışlarla cezalandırıldı ve Ocak ayı başlarında Minas Gerais eyaletinde ve aynı ayın sonunda Sao Paulo eyaletinde meydana gelen olaylar arasında 40'tan fazla ölüm kaydedildi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet