Brezilya yüksek mahkemesi, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde mesajlaşma uygulaması Telegram'ı yasakladı

Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Alexandre de Moraes Cuma günü mesajlaşma uygulaması Telegram'ın yanlış bilgi ve uydurma haber içeriği barındırması nedeniyle askıya alınmasına karar verdi.

20 Mart 2022 11:00 Gündem
Brezilya yüksek mahkemesi, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde mesajlaşma uygulaması Telegram'ı yasakladı

Dubai merkezli şirketin Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun en önde gelen destekçilerinden biriyle bağlantılı profilleri kaldıramaması ve çok sayıda mahkeme emrindeki soruşturmayı dikkate almaması üzerine, ülkenin internet düzenleyicilerine Telegram'ın kullanımını derhal engelleme talimatı verildi.

Moraes kararında, "Telegram'ın Brezilya yasalarına saygısızlığı ve sayısız mahkeme kararına tekrar tekrar uymaması...

Telegram, geniş çapta Bolsonaro için tercih edilen sosyal medya olarak kabul ediliyor ve kampanyası, geçmişte tabanını toplamak ve hükümetin COVID-19 salgınıyla ilgili eleştirilerini ele almak için platformu kullandı.

Telegram'da bir milyondan fazla takipçisi olan cumhurbaşkanı, ülke bu yıl Ekim ayında sandık başına gittiğinde yeniden seçilmek için aday olacak.

Reuters'e göre yargıç, Telegram'ın Yüksek Seçim Mahkemesi ve polisin yanı sıra Yargıtay kararlarına da uymayı reddettiğini söyledi.

Bolsonaro, Cuma günü Telegram hesabı için bir bağlantı göndermek için Twitter'a gitti ve yasaklanmadan önce destekçilerinden hesabına abone olmalarını istedi.

“Telegramımız, çoğu kişinin ne yazık ki ihmal ettiği, ulusal çıkarları ilgilendiren birçok önemli eylem hakkında her gün insanları bilgilendiriyor. Hoş geldiniz ve gerçeği paylaşın.”

Mahkeme kararı Bolsonaro'nun siyasi muhalifleri ve siyasi analist ve dijital iletişim uzmanı Pablo Ortellado tarafından memnuniyetle karşılandı - Kararın “büyük siyasi ve seçim yansımaları olacak. Bu, kampanyanın ana oyunlarından birini hareket ettirebilir.”

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet