Bu ülke, dünyada vahşi hayvanlara yasal haklar veren ilk ülke oldu.

Bazı ülkelerin insan haklarını tamamen göz ardı ettiği bir zamanda, Ekvador yasal hakları vahşi hayvanları da kapsayacak şekilde genişleterek bir adım daha ileri gitti ve Güney Amerika'yı dünyada böyle bir kavramı uygulamaya koyan ilk kişi yaptı.

31 Mart 2022 23:00 Gündem
Bu ülke, dünyada vahşi hayvanlara yasal haklar veren ilk ülke oldu.

Karar, ülkenin en yüksek mahkemesi tarafından, bir aylıkken vahşi doğadan alınan ve evcil hayvan olarak tutulan yünlü maymun Estrellita için davaya bakılırken alındı. Inside Climate News, hayvanat bahçesine taşındıktan bir ay sonra öldü.

Bir kütüphaneci olan Ana Beatriz Burbano Proaño, Estrellita'yı 18 yıl boyunca evcil hayvan olarak besledi. Ancak 2019'da yetkililer, Ekvador'da vahşi hayvanlara evcil hayvan olarak sahip olmanın yasa dışı olduğunu söyleyerek maymunu ele geçirdi ve bir hayvanat bahçesine taşıdı.

Sahibinden ayrıldıktan bir ay sonra maymun öldü, ardından Proaño bir habeas corpus dilekçesi vererek mahkemeden maymunun haklarının ihlal edildiğine karar vermesini istedi.

Mahkeme, Estrellita'nın haklarının sadece hükümet tarafından değil, genç yaşta doğal ortamından uzaklaştırıldığı için Burbano Proaño tarafından da ihlal edildiğine karar verdi.

Mahkeme, “yabani türlerin ve onların bireylerinin avlanmama, avlanmama, yakalanmama, toplanmama, çıkarılmama, tutulmama, alıkonulmama, ticareti yapılmama, ticareti yapılmama veya mübadele edilmeme haklarına sahip olduklarını” ve bu canlıların, yaşamdaki yararlılıkları ile ilgili olmayan bireysel değerleri olduğunu kaydetti. insanlar.

Kararın ardından, ünlü çevre avukatı Hugo Echeverría, "Bu karar, hayvan haklarını Ekvador'un en yüksek yasası olan anayasa düzeyine yükseltiyor" dedi.

“Doğanın hakları anayasada yer almakla birlikte, bu karar öncesinde hayvanların tek tek doğanın haklarından yararlanıp yararlanamayacağı ve doğanın bir parçası olarak hak sahibi olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği açık değildi. Mahkeme, hayvanların doğa haklarıyla korunan haklara konu olduğunu belirtti” dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet