Çalışma, Batı'daki Mega Kuraklığın 1.200 Yılın En Kötüsü Olduğunu Buldu

Daralan rezervuarlar. Tükenmiş akiferler. Düşük nehirler. Şiddetli orman yangınları. Batı ABD'nin şiddetli bir kuraklık içinde olduğu bir sır değil. Pazartesi günü yayınlanan yeni araştırma, durumun ne kadar aşırı hale geldiğini gösteriyor.

15 Şubat 2022 23:00 Gündem
Çalışma, Batı'daki Mega Kuraklığın 1.200 Yılın En Kötüsü Olduğunu Buldu

Nature Climate Change dergisinde yayınlanan yeni araştırmaya göre, Batı ABD ve kuzey Meksika en az 1.200 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Son karşılaştırılabilir - o kadar şiddetli olmasa da - çok yıllık mega kuraklık 1500'lerde, Batı'nın hala büyük ölçüde Kızılderili kabilelerinin yaşadığı zaman meydana geldi.

Bölge on milyonlarca insana, devasa tarım merkezlerine ve ABD'deki en hızlı büyüyen bazı şehirlere ev sahipliği yapıyor. Hepsi de kısmen insan kaynaklı nedenlerden dolayı geçmişte olduğundan daha az su bulunan bir bölgede.

Çalışmanın baş yazarı, Los Angeles California Üniversitesi'nde biyoklimatolog olan Park Williams, "1900'lerde var olan su miktarına güvenen bir toplumumuz var" dedi. "Ama şimdi elimizdeki su moleküllerinin sayısı azalırken, kullanmamız için ne kadar su olduğu konusunda gerçek olma zamanı geldi."

Williams, araştırmayı yürütmek için binlerce siteden alınan ağaç halkası verilerine baktı. Araştırmacılar, Kızılderili arkeolojik alanlarında korunan canlı ağaçlardan, ölü ağaçlardan ve ahşap kirişlerden toplanan verileri örneklediler. Ağaç halkaları, Williams'a, Charlemagne'nin Roma imparatoru olarak taç giydiği zamanlarda, MS 800'e kadar uzanan kuraklık olayları hakkında fikir verdi.

O zaman diliminde diğer dört mega kuraklık belirledi, en dikkate değer olanı 1500'lerin sonlarında sona eren 23 yıllık bir kuraklıktı. Williams, yağışlı bir 2019 sırasında mevcut mega kuraklığın benzer bir model izlediğine dair umutlar olduğunu söyledi.

"Ve sonra 2020 yazından 2021'in tamamına kadar, Batı'da son derece kuraktı ... bu kuraklığın yakın bir yerde olmadığını gösteriyor."

"Tüm durakları kaldırmanın" ve daha az su için plan yapmanın zamanı geldi

Batılı su yöneticileri, bu kışın başında bir değişiklik için yine umutluydu. Aralık ayında, Kaliforniya'daki Sierra Nevada'da rekor kıran kar yağışı yaşandı ve büyük kar fırtınaları kuzey Rockies'i kapladı. Ancak yıla sıcak ve kuru bir başlangıç, o zamandan beri birçok yerde kar paketi seviyelerini ortalamanın altına düşürdü.

Ülkenin en büyük iki rezervuarı olan Mead Gölü ve Powell Gölü, toplam kapasitelerinin yalnızca üçte biri oranında doldurulur. Topluluklar, çiftçiler ve çiftçiler, talepleri karşılamak için yeraltı suyu depolarını tüketti.

Federal su yöneticileri, geçen yıl Colorado Nehri boyunca ilk kez su kıtlığı ilan ederek nehrin 40 milyon kullanıcısından bazılarında kesintileri tetikledi. Islah Bürosu Komiseri Camille Touton, "Yıllar önce planlanan - ama asla göremeyeceğimizi umduğumuz - hidrolojinin burada olduğunun bir kabulüydü" dedi.

Kar amacı gütmeyen bir çevre kuruluşu olan Western Resource Advocates'in kıdemli su politikası danışmanı Kim Mitchell, yeni araştırmayı duyduktan sonra, "Colorado Nehri Havzası artık zaman ayrıcalığına sahip değil" dedi. "Batı'daki su yöneticilerinin daha küçük bir [Colorado] Nehri'ni gelecekteki operasyonlara dahil etmesi ve havza çapında korumayı büyütmek için tüm durakları kaldırması zorunludur. Artımlı çözümler yeterli olmayacak."

İnsan kaynaklı iklim değişikliği kuraklığa katkıda bulunuyor

Colorado Nehri için mevcut yönetim yönergelerinin 2026'da sona ermesi planlanıyor. Havzadan çıkan yedi eyalet, gelecekteki yönetimin nasıl olması gerektiği konusunda federal hükümet, Kızılderili kabileleri ve Meksika ile görüşüyor.

Geçen Aralık ayında Nevada, Arizona ve California, Mead Gölü'nü desteklemek için Colorado Nehri'nden daha az su almayı kabul etti ve bunu daha fazla kesinti yapabilir.

Güney Kaliforniya Metropolitan Su Bölgesi genel su müdürü Adel Hagehalil, KUNC'a “Bu herkes için bir uyandırma çağrısı” dedi. "Hepimiz için. İklim değişikliği söz konusu olduğunda yeni bir normalle karşı karşıyayız."

Araştırmanın yazarı Williams, mevcut mega kuraklığın kabaca beşte birinin insan kaynaklı iklim değişikliğine atfedilebileceğini söyledi. Sera gazı emisyonları dünyayı ısıtıyor, buharlaşmayı hızlandırıyor ve hava düzenlerini bozuyor.

Batı'daki su modellerini bir yo-yo olarak tanımladı - bazen yüksek, bazen düşük. İklim değişikliği, o yo-yo'yu aşağı inen bir yürüyen merdivene bindirdi ve "ve birkaç ıslak yılın kendimizi kandırıp kaydettiğimiz ilerlemeden vazgeçmesine izin veremeyiz" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet