Collins, Covid-19 Kesintilerinden Sonra Güney Auckland'da Daha Fazla Yatırım İstiyor

Auckland belediye başkan adayı Efeso Collins, güney Auckland'ın konseyin 2020 ve 2021'deki bütçe kesintilerinden sonra hala arayı kapattığını ve süper şehrin bölgeye yatırım yapmasının her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi.

10 Şubat 2022 22:00 Gündem
Collins, Covid-19 Kesintilerinden Sonra Güney Auckland'da Daha Fazla Yatırım İstiyor

Konsey bu hafta, 2022/2023 yıllık bütçesi için halkın katılımının 28 Şubat'ta başlayacağını ve Mart ayının sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.

Önümüzdeki on yılda karbon emisyonlarını azaltması ve daha fazla toplu taşıma, bisiklet yolu ve yürüyüş yolu sağlaması beklenen 1 milyar dolarlık bir iklim eylem paketini içeriyor.

Bu arada, önerilen ortalama yüzde 3,5'lik genel oran artışı, iklim değişikliği ve diğer planlar için yeni bir hedeflenen oran ile birleştiğinde, bazı vergi ödeyenlerin yüzde 6'ya varan artışlarla karşı karşıya kaldığını görebilir.

Collins, güney Auckland'ın, bazı büyük projelerin ertelendiğini veya ertelendiğini ve geçen yılki 10 yıllık Kurtarma Bütçesinin, süper şehrin mali durumunun sıkı olduğunu gösterdiğini belirten, konseyin 2020/2021 Acil Durum Bütçe kesintilerinden çok etkilendiğini söyledi.

Ancak Manukau Koğuş meclisi üyesi, güney Auckland'ın geride bırakılmamasının önemli olduğunu söyledi.

Collins, "Süper şehirde on yıl geçmesine rağmen, önceki yerel konseylerin her biri farklı noktalarda birleşmeye başladığı için hala üzerinde çalışılması gereken bazı dengesizlikler var" dedi.

"İlçeler Manukau arayı kapatıyor, ancak bugün belediyenin yaşadığı ciddi mali kısıtlamalar göz önüne alındığında, mali açıdan ihtiyatlı davranarak yerel olarak yatırım yapmaya devam etmek mümkün."

Collins, güney Auckland'daki insanların dışarı çıkıp bütçe konusunda söz sahibi olmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

"Güneyde daha iyi toplu taşıma yolları, daha fazla ağaç dikilmiş, bakımlı spor sahaları ve iyi atık hizmetleri istiyoruz" dedi. "Bunlar, diğerlerinin yanı sıra sakinlerden şiddetle geri bildirim istediğimiz bazı önemli öğelerdir."

En son bütçeye göre, güney Auckland yerel yönetim bölgeleri (Māngere-Ōtāhuhu, Manurewa, Ōtara-Papatoetoe ve Papakura), varlıkları yenilemek ve geliştirmek için 16,5 milyon dolar ve varlıkları korumak ve işletmek ve hizmet sağlamak için 65,4 milyon dolar alacak.

Bu, varlıkları yenilemek ve geliştirmek için 25.5 milyon dolar ve varlıkları sürdürmek ve işletmek ve hizmet sağlamak için 86,5 milyon dolar alacak olan merkezi Auckland yerel yönetim bölgeleriyle (Albert-Eden, Maungakiekie-Tāmaki, Ōrākei, Puketāpapa ve Waitematā) kıyaslanıyor.

'Herkese uyan tek bir yaklaşım' yok

Finans ve performans komitesi başkanı Desley Simpson, süper şehrin yıllık bütçesini üretmenin karmaşık bir süreç olduğunu söyledi.

Ve her bir bölgeye ne kadar fon sağlanması beklendiğine dair rakamların, belediyenin finanse ettiği ve farklı alanları kesebilecek büyük bölgesel altyapı projelerini içermediğini söyledi.

Papatoetoe'daki 69 milyon dolarlık Puhinui İstasyonu gibi güney Auckland'daki projelerin son yıllarda önemli miktarda belediye fonu aldığını söyledi.

"Konseyin görevi, Auckland'ı bütünüyle incelemek ve fonların nereye harcanması gerektiğine öncelik vermektir."

collins-covid-19-kesintilerinden-sonra-guney-aucklandda-daha-fazla-yatirim-istiyor.jpg

Belediye Başkanı Phil Goff, bütçenin iklim değişikliğiyle mücadeleye, konseyin karşılaştığı mali baskılara yanıt vermeye ve Auckland'ın altyapısına yatırım yapmaya devam etmeye güçlü bir şekilde odaklandığını söyledi.

"İklim değişikliğinin etkilerini şimdiden yaşıyoruz - 2021 kayıtlar 110 yıl önce başladığından bu yana Yeni Zelanda'daki en sıcak yıldı ve kuraklık ve sel gibi aşırı hava koşullarını giderek daha sık görüyoruz" dedi.

"Önerilen iklim eylemi hedef oranı tarafından sağlanan fon, çocuklarımızın ve torunlarımızın bir iklim felaketinin kurbanı olmasını önlemek için yapmamız gereken acil eylemin temelini oluşturacak."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet