Covid-19 sıcak noktaları yayıldıkça ABD'de sağlık hizmetleri üzerindeki baskıya ilişkin endişeler artıyor

Şubat ayının sonlarında Amerika Birleşik Devletleri genelinde koronavirüs geri çekilirken, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, pandemik güvenlik ihtiyacını belirlemek için bir topluluktaki yeni vakaların sayısına bağlı olmaktan uzaklaşan yeni tavsiyeler yayınladı.

08 Mayıs 2022 11:00 Gündem
Covid-19 sıcak noktaları yayıldıkça ABD'de sağlık hizmetleri üzerindeki baskıya ilişkin endişeler artıyor

Odak noktası daha çok virüslü hastaneye kaldırılan insan sayısına kaydı. Bir topluluğu orta veya yüksek riskli kategorilere itmek için eskisinden çok daha fazla yeni vaka gerekecek.

Değişiklik, ABD haritasının çoğunu bir çırpıda yeşile çevirdi. Ajans, o zamana kadar ABD eyaletlerinin yüzde 95'inin yüksek riskli kabul edildiğini, ancak daha sonra Amerikalıların üçte birinden azının bu kategorideki yerlerde yaşadığını söyledi. Yeni yönergeler milyonlarca insana yüz maskelerini çıkarma konusunda güven verdi ve hastaneler üzerindeki baskı yönetilebilir kaldığı sürece ülkenin normal yaşamın bir versiyonuna dönebileceğini önerdi.

Bu strateji önümüzdeki birkaç hafta içinde teste tabi tutulacak çünkü ulusal çapta hastaneye yatışlar yeniden artıyor. Perşembe günü itibariyle, iki hafta öncesine göre yüzde 20 artışla ABD hastanelerinde koronavirüslü ortalama 18.000'den fazla kişi bulunuyor. Rakam, Covid-19 ile çok hasta oldukları için hastanede olan hastaları ve varışta pozitif test eden diğer nedenlerle hastaneye başvuran hastaları içerir. Amerikalı yetişkinlerin yarısından fazlasının altında yatan en az bir kronik durum var ve birçoğu için kış omikron dalgası diğerleri için olduğu kadar hafif değildi.

Son zamanlardaki akın, şu anda ulusal haritadaki en büyük yüksek riskli bölgede, New York'un yukarısına yayılan ve yakındaki eyaletlere dökülen sıcak noktada daha da keskin oldu. New York eyaletine göre, Salı günü eyalette 2,119 hasta Covid-19 ile hastaneye kaldırıldı, bu iki hafta öncesine göre yüzde 47 daha fazla.

Eyaletin rakamı, eyalet çapında yaklaşık 13.000 kişinin hastaneye kaldırıldığı Ocak ayındaki Omicron kış zirvesinin hala oldukça altında. Ancak, New York'un merkezinde tespit edilen ve yeni ABD vakalarının giderek artan bir payı haline gelen BA.2 alt varyantlarının hızla yayılmasıyla birlikte artıyor.

Chip'e göre, Finger Lakes bölgesinde ve batı New York'ta altı hastaneyi içeren Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi sisteminde, koronavirüs hastaneye yatışları son haftalarda dört katına çıkarak Nisan ayı başlarında yaklaşık 50'den yaklaşık 200 hastaya yükseldi. Partner, hastane sisteminin sözcüsü.

Partner, bu hastaların çoğunun ameliyat gibi başka nedenlerle hastanede olduğunu, ancak kabul edildiklerinde testlerinin pozitif çıktığını ve son zamanlarda nispeten az sayıda Covid-19 hastasının yoğun bakıma ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekledi.

Aynı zamanda, bölgedeki hastanelerdeki personel sıkıntısı, personelleri arasında son zamanlarda görülen enfeksiyonlardaki artışla daha da arttı. F.F.'de New York, Canandaigua'daki Thompson Hastanesi, hastanenin 1.750 çalışanından 45'i son zamanlarda virüsle dışarı çıktı ve 252 doldurulmamış iş ilanı var.

Hastanenin CEO'su Michael Stapleton, "Covid burada, Covid bir sorun, ancak buradaki asıl zorluk personeldir" dedi.

Diğer sıcak noktalar da sağlık sistemleri üzerinde baskı oluşturuyor. Porto Riko'da adadaki 245 kişi bu hafta virüsle hastanelerdeydi, bu bir ay öncesine göre vaka yükünün beş katından fazla.

Hastaneye yatışlar genellikle yeni vakalardaki eğilimlerin gerisinde kalsa da, bunlar pandemi hakkında en güvenilir veriler arasında olmaya devam ediyor, uzmanlar hemfikir - uzmanların gerçek enfeksiyon sayısını, özellikle de gerçek enfeksiyon sayısını önemli ölçüde düşük gösterdiğini söylediği pozitif test sonuçlarına ilişkin resmi raporlardan çok daha fazlası. evde testlerin artmasıyla. New York Times veri tabanına göre, Perşembe günü itibariyle, ABD'de teyit edilen ortalama yeni vaka sayısı günde neredeyse 68.000'di, bu son iki hafta içinde yaklaşık yüzde 60'lık bir artış.

Hastaneye yatışlar oldukça titiz bir şekilde rapor edilmektedir.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nde kıdemli bir bilim adamı olan Dr Eric S. Toner, "Hastane verileri için, tüm insanların Covid nedeniyle kabul edilmediği göz önüne alındığında bile, sayıların oldukça doğru olduğundan emin olabiliriz" dedi. Bloomberg Halk Sağlığı Okulu. "Yani şu anda sahip olduğumuz en iyi veri kaynağı. Yeni Covid başvuru sayısı benim en çok dikkat ettiğim sayı." Federal verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerin yaklaşık yüzde 11'i Çarşamba günü yoğun bakımdaydı.

CDC ayrıca hastaneye yatışların doğasını da yakından takip ediyor.

CDC direktörü Dr. Rochelle Walensky geçen hafta yaptığı açıklamada, "Daha az oksijen kullanımı, daha az yoğun bakımda kalış görüyoruz ve neyse ki bunlarla ilişkili ölümlerde herhangi bir artış görmedik," dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet