COVID-19 vakalarında küresel artış: Avrupa ülkeleri ve Çin yeni bir artış görüyor

Bir aylık düşüşün ardından, geçen hafta dünya çapında COVID-19 vakaları artmaya başladı ve Asya ve Çin'deki karantinalar bir salgını kontrol altına almak için mücadele etti.

31 Mart 2022 11:00 Gündem
COVID-19 vakalarında küresel artış: Avrupa ülkeleri ve Çin yeni bir artış görüyor

Mart ayında, daha bulaşıcı Omicron'un BA.2 varyantının Avrupa ve Çin'in bazı bölgelerinde hızla yayıldığı düşünülüyordu.

Bu ay Fransa, İtalya, Almanya ve Birleşik Krallık'ta COVID-19 vakalarında artış görüldü.

Asya'da, finans başkenti Hong Kong'daki durum istikrar kazanıyor gibi görünüyor.

Şangay, Çin anakarasındaki en son etkin nokta ve sayıları 4.400 civarında seyrediyor.

Yaklaşan bir artışla ilgili uyarıların yapıldığı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı işletmeler, işe dönüş moduna hazırlanıyor.

Şangay, toplam 5.982 ek yerel vakayı öne sürerek, 30 Mart Çarşamba günü planlanandan daha erken şehrin bazı batı kesimlerine yönelik kapatmalarını genişletti.

26 milyonluk bir nüfusa sahip olan Şanghay, şehri yaklaşık olarak Huangpu Nehri boyunca bölen ve tarihi merkezi Pudong'un doğu finans ve sanayi sektöründen ayıran yetkililer tarafından uygulanan karantinanın üçüncü gününde. test yapmak.

29 Mart'ta şehir, önceki gün 4.381 yeni asemptomatik vaka ve 96 yeni semptomatik vakadan 5.656 asemptomatik COVID-19 vakası ve 326 semptomatik vaka bildirdi.

"Pudong pandemisi" konusu, Çin Weibo sosyal medya platformunda en çok konuşulan konulardan biriydi. Yaygın olarak paylaşılan bir videoda, bir konut kompleksinin boş sokaklarında dolaşan ve sakinlere gerekli önlemleri almalarını hatırlatan, sırtına bir hoparlör takılı robotik bir köpek gösterildi.

BA.2 varyantı nedir?

Omicron vakalarındaki artışın ortasında, İngiliz sağlık yetkilileri daha önce artan BA.2 varyantı vakaları tespit etmişti. Toplamda, Omicron'un üç alt türü vardır: BA.1, BA.2 ve BA.3.

İzlemesi biraz daha zor olduğu için BA.2'ye "gizli varyant" da denir. Eksik bir gen nedeniyle BA.1, eksik bir gen nedeniyle varsayılan olarak ortak bir PCR testi ile izlenir. BA.2 ve başka bir kardeş iken, BA.3 sadece genomik dizileme ile bulunabilir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, BA.2 şimdi sıralanan tüm vakaların yaklaşık %86'sını temsil ediyor. BA.1 ve BA.1.1 gibi diğer alt değişkenlerden daha bulaşıcıdır. Ancak şimdiye kadarki kanıtlar, ciddi bir enfeksiyona neden olma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet