Covid, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Kaydedilen Tüm İlerlemeyi Bu Şekilde Tersine Çevirebilir

Washington Üniversitesi Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, kadınların Kovid'in erkeklerden daha fazla olumsuz sosyal ve ekonomik etkileri olduğunu ortaya koydu. Devam eden pandemi, cinsiyet eşitliğine yönelik kaydedilen tüm ilerlemeyi tersine çevirme konusunda ciddi bir tehdit oluşturuyor.

04 Mart 2022 10:00 Gündem
Covid, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Kaydedilen Tüm İlerlemeyi Bu Şekilde Tersine Çevirebilir

İstihdamda ve karşılıksız emekte büyük bir cinsiyet farkı görüldü. Küresel olarak, Eylül 2021'de erkeklerin yüzde 20'si ile karşılaştırıldığında, kadınların yaklaşık yüzde 26'sı iş kaybı bildirdi.

Sadece bu değil, aynı zamanda kadınların ve kızların okulu bırakma olasılıkları daha yüksekti ve cinsiyete dayalı şiddette bir artış bildirme olasılıkları daha yüksekti. The Guardian tarafından yayınlanan bir raporda kıdemli yazar Prof Emmanuela Gakidou, "Bu çalışma, pandemi boyunca çok çeşitli sağlıkla ilgili, sosyal ve ekonomik göstergeler için cinsiyet eşitsizlikleri hakkında ilk kapsamlı küresel kanıtı sağlıyor." Dedi.

"Kanıtlar, Covid-19'un yeni eşitsizlikler yaratmaktan ziyade önceden var olan sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri daha da kötüleştirme eğiliminde olduğunu gösteriyor."

Çalışmanın bir parçası olarak, 193 ülkeden halka açık veri setleri analiz edildi. Mart 2020'den Eylül 2021'e kadar pandemi sırasında sağlık ve esenlik üzerine anketler yapıldı.

Daha sonra, her yerde kadınların erkeklerden daha yüksek oranda istihdam kaybı yaşadığı sonucuna varıldı.

The Guardian gazetesine konuşan araştırmanın başyazarı Dr Luisa Flor, "Ekonomik etkiler bazı ülkelerde kadınları erkeklerden daha fazla etkiledi, çünkü kadınlar Kovid-19'dan daha çok etkilenen sektörlerde orantısız olarak istihdam ediliyorlar. ağırlama endüstrisi veya ev işçisi olarak."

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü, Covid'in insanların ruh sağlığına ciddi bir zarar vermesi nedeniyle kaygı ve depresyon vakalarının küresel olarak yüzde 25'in üzerinde arttığını söyledi.

Bilimsel bir brifing sırasında organizasyon, tüm dünyada anksiyete bozuklukları vakalarında yüzde 25,6'lık bir artış olduğunu ortaya koydu.

Burada da en çok etkilenenler kadınlar oldu.

2020 yılında dünya genelinde 374 milyon anksiyete bozukluğu vakası görüldü. Bunların yaklaşık 76 milyonu koronavirüs pandemisinin neden olduğu yeni vakalardı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet