Endonezya, 3 çocuk ölümünden sonra 15 ciddi hepatit vakası tespit etti

Endonezya sağlık bakanı Budi Gunadi Sadikin 9 Mayıs Pazartesi günü bir basın brifinginde, çocuklar arasında üç ölüm bildirdikten sonra, kökeni bilinmeyen 15 şiddetli hepatit vakası tespit ettiğini söyledi.

10 Mayıs 2022 22:00 Gündem
Endonezya, 3 çocuk ölümünden sonra 15 ciddi hepatit vakası tespit etti

Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta, 20 ülkeden en az 228 olası çocuk hepatiti veya karaciğer iltihabı vakası rapor ettiğini söyledi.

Bakan Sadıkin, Endonezya'nın son zamanlarda hastalıkla ilgili bir soruşturma başlatmasından bu yana 15 vaka tespit ettiğini ve yetkililerin kesin bir neden belirlemediğini de sözlerine ekledi.

15 vakanın hepsinin çocuk olup olmadığını veya hangi tedaviyi aldıklarını söylemedi.

Bir sağlık bakanlığı sözcüsü, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bazı sağlık uzmanları, hastalığı, grip benzeri veya gastrointestinal semptomlara neden olabilen yaygın bir virüs ailesi olan bir tür adenovirüsün neden olduğu bir enfeksiyona bağladı.

Ayrıca, izolasyondayken yaygın patojenlere daha az maruz kaldıkları için Covid-19 karantinalarının çocukların bağışıklığını zayıflatmış olabileceğine dair bir teori de var.

Bilim adamları ayrıca, ilgili adenovirüsün mutasyona uğrayıp uğramadığını veya başka bir enfeksiyonla, muhtemelen Covid-19 ile birlikte hareket edip etmediğini araştırıyorlar.

Bu ayın başlarında Endonezya, Nisan ayında başkent Cakarta'da hastalığa yakalandığından şüphelenilen üç çocuğun öldüğünü bildirdi.

Sağlık bakanlığı, hepatit aşıları aldıklarını söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet