Endonezyalı öğretmen 13 öğrenciye tecavüzden idama mahkum edildi

Endonezyalı bir öğretmen, İslami bir yatılı okulda 13 öğrenciye tecavüz etmekten ve kurbanlardan en az sekizini hamile bırakmaktan suçlu bulundu ve 4 Nisan Pazartesi günü ölüm cezasına çarptırıldı.

06 Nisan 2022 11:00 Gündem
Endonezyalı öğretmen 13 öğrenciye tecavüzden idama mahkum edildi

36 yaşındaki Herry Wirawan, ülkedeki dini okullardaki cinsel istismara ulusal dikkati çeken bir davadan Şubat ayında ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Ancak ölüm cezası ve kimyasal hadım talep eden savcılar temyize gitti.

Yargıcın Pazartesi günü Batı Java eyaleti Bandung'daki Yüksek Mahkeme'nin internet sitesinde yayınlanan açıklaması, "Savcıların temyizini kabul ediyoruz" dedi.

"Bu vesileyle sanığı ölüm cezasına çarptırıyoruz."

Bir sözcü AFP'ye verdiği demeçte, Wirawan temyiz için mahkemede değildi.

Endonezya birkaç yıldır infazları erteledi ve bilinen son infazlar 2016'da gerçekleşti.

Wirawan'ın yine Bandung'daki okuldaki taciz modeli, bir kız öğrencinin ailesi, geçen yıl genç kızlarına tecavüz edip hamile bıraktığı için onu polise ihbar edince ortaya çıktı.

Bir önceki duruşması sırasında, Wirawan'ın beş yıl boyunca çoğu yoksul ailelerden gelen ve okula burslu olarak giden kız öğrencilere tecavüz ettiği ortaya çıktı. Ayrıca en az sekiz tanesini hamile bıraktı.

Alt mahkeme huzurunda sanık, çocuklarını büyütmek için etrafta olmak istediğini söyleyerek hakimden hoşgörü istedi.

Kurbanlardan birinin akrabası AFP'ye Pazartesi günkü cezanın kurbanlar için adalet getirdiğini söyledi.

Kurbanlardan birinin amcası Hidmat Dijaya, "Başlangıçta suçunun acısını hissedebilmesi için ömür boyu hapis ve kimyasal hadım cezası istedik" dedi. "Ama yine de ölüm cezasının adaleti temsil ettiğini düşünüyoruz."

Dava, ulusal düzeyde öfkeye yol açtı ve cinsel suçlarla mücadele etmeyi ve evlilik içi tecavüz vakaları da dahil olmak üzere mağdurlara adalet sağlamayı amaçlayan "cinsel şiddetin ortadan kaldırılmasına" ilişkin uzun süredir ertelenen bir yasa tasarısını onaylaması için Parlamento üzerindeki baskıyı artırdı.

Bandung tecavüz davası, Endonezya eğitim sistemindeki cinsel istismar sorununa da ışık tuttu ve geçen yıl Çocuk Koruma Komisyonuna bildirilen 18 vakadan 14'ü İslami yatılı okullarda gerçekleşti.

Ülkede, yurtlarında yaşayan ve okuyan yaklaşık beş milyon öğrenciyle 25.000'den fazla İslami yatılı okul bulunuyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet