Enflasyonu Önlemede TÜSİAD’tan Üç Öneri Geldi!

Son 2 yıldır ülkemizde yüksek enflasyon sebebiyle fiyatların çok ciddi boyutlara çıktığı görülmüştü. Bunda yaşanan pandemi, küresel ekonomik kriz ve hükümetin yanlış ekonomi politikası izlemesinin de ciddi etkisi olduğu kabul ediliyordu.

21 Şubat 2022 14:16 Gündem
Enflasyonu Önlemede TÜSİAD’tan Üç Öneri Geldi!

2021’in son üç ayında sürekli düşürülen faiz oranları sebebiyle ciddi kur artışları, beraberinde yaşanan fiyat artışları, enflasyonun son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmasına neden olmuştu. Bu konuda birçok çalışma yürütülmeye devam ediyor. Farklı alanlardan enflasyonun düzelmesi için yapılacak hamleler ile ilgili olarak görüşler geliyor.

TÜSİAD yani Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği bu konuda başkan nezdinde açıklamlarda bulundu. Genel başkanı Simpne Kaslowski enflasyonun düzelmesi ve kontrol atlına alınması için yapılması gereken hamleler ile ilgili açıklamalar yaptı.

Enflasyonun Düzelmesi İçin Atılması Gereken Üç Adım

Enflasyon rakamlarının en azından çift haneli seviyeden geriye doğru düşebilmesi için atılması gereken önemli üç adım olduğunu söyledi. İlk olarak doğru para politikasının yapılmasının gerektiğini, ayrıca bu para politikasını destekleyen bir maliye politikasının da olması gerektiğini vurguladı.

Son olarak da ülkede üretimi destekleyen ciddi anlamda yapısal değişikliklerin yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Bu sayede enflasyon ile mücadele için gerekli olan üçlü ayağın tamamlanmış olacağını söyledi.

TÜSİAD Başkanı Simon Kaslowski yaptığı açıklamalarda son 5 aylık süreçte ülke ekonomisinde ki ciddi enflasyon sorununun sebebi olarak bunu gösterdi. Sadece bu kısa sürede yaşanan yüksek enflasyon değil aynı zamanda ülkenin son 5 yıllık ekonomik politikasının da sonucu olarak bunu gösterdi.

Vergiler ile çok oynandığını, sürekli ekonomi politikasının değiştirildiğine vurgu yapan başkan eğer düzgün bir para politikası ve üretim politikası uygulanırsa bu durumun düzelebileceğine vurgu yaptı.

Artan fiyatların sadece gıda yönünde olmadığını da açıkladı. Yüzde 7’lik indirim ile fiyatlarda bir düşüş yaşanacağına dikkat çekse de, artışın sadece eğitim, sağlık ve başka sektörlerde yaşandığına dikkat çekti. Genel olarak artan bu fiyat artışlarından kurtulmak için normal enflasyon oranlarını düşürmek gerektiğine vurgu yaptı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet