Eski devlet başkanları ABD'yi küresel Covid-19 yardımı için 5 milyar ABD doları taahhüt etmeye çağırdı

Bir grup eski devlet başkanı ve Nobel ödüllü ABD'yi küresel koronavirüs pandemisi ile mücadele için derhal 5 milyar ABD Doları (6.96 milyar ABD Doları) taahhüt etmeye çağırıyor ve aktivistler Başkan Joe Biden'a daha fazla önlem alması için baskı yapıyor. 12 Mayıs Perşembe günü bir Covid-19 zirvesi için dünya liderlerini bir araya getirirken yanıtta güçlü liderlik rolü.

11 Mayıs 2022 11:00 Gündem
Eski devlet başkanları ABD'yi küresel Covid-19 yardımı için 5 milyar ABD doları taahhüt etmeye çağırdı

Eski İngiltere başbakanı Gordon Brown Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Amerika'nın, hastalığın her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmediğini kabul etmesini istiyorum." Dedi. "Bir sonraki varyantta uyurgezerlik yapmamalıyız."

Ancak Bay Biden Pazartesi öğleden sonra, Covid-19 yanıtı için "çok ihtiyaç duyulan finansmanın" yakın zamanda gelmeyeceğini kabul etti. Beyaz Saray tarafından yayınlanan bir açıklamada, cumhurbaşkanı her iki taraftaki kongre liderleri tarafından Ukrayna için yeni bir yardım paketine dahil edilmesinin "acil olarak ihtiyaç duyulan Ukrayna yardımına yönelik eylemi yavaşlatacağı" konusunda bilgilendirildiğini söyledi. iki paketin ayrı ayrı hareket etmesinden istifa etti.

Bay Biden, Kongre'den küresel pandemi için 5 milyar ABD doları da dahil olmak üzere 22,5 milyar ABD doları acil koronavirüs yardımı için yetki vermesini istedi, ancak talep Capitol Hill'de durdu. Acil yardım için 10 milyar dolarlık bir uzlaşma önerisi, küresel müdahale için para içermiyor, bu da Bay Biden'ın kendi zirvesine neredeyse kesinlikle eli boş varacağı anlamına geliyor.

Bay Brown, temyiz başvurusunun, fonları serbest bırakması için Kongre'ye baskı yapmayı amaçladığını söyledi.

Beyaz Saray Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bay Biden'in zirveye hitap edeceğini ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve koronavirüs müdahale koordinatörü Dr Ashish Jha'nın da katılacaklarını söyledi. Yetkililer, Bay Jha ve Bay Biden'ın fon sağlamaya yetki vermeleri için milletvekillerine baskı yapmak için perde arkasında çalıştıklarını söyledi.

Belize, Almanya, Endonezya ve Senegal'in ortaklaşa ev sahipliği yapacağı sanal bir toplantı olan zirve, küresel tepkiyi yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

İhtiyaç acildir: Dünyayı aşılama dürtüsü gücünü yitiriyor; Testler dünya çapında düştü ve düşük ve orta gelirli ülkelere testler ve Covid-19 antiviral hapları getirme çabaları durdu ve 20 yıl önce HIV etrafında verilen savaşları hatırlatan engellerle karşılaştı.

Şu anda Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel sağlık finansmanı elçisi olan Bay Brown, diğer zengin ülkelerin liderlerini de fon taahhütleri yapmaya teşvik ettiğini söyledi. İrlanda'nın eski cumhurbaşkanı Mary Robinson'ın da imza sahipleri arasında yer aldığı cumhurbaşkanına bir mektubun baş yazarıdır; Yeni Zelanda eski başbakanı Helen Clark; ve Nobel ödüllü bir ekonomist olan Joseph Stiglitz.

"Sayın Başkan - liderliğiniz küresel Covid-19 yanıtını canlandırabilir" diye yazdılar ve "tüm kalbimizle umudumuz, yönetiminizin küresel müdahalenin finansmanında liderlik sağlamak için adım atması ve diğer ülkeleri de sizi takip etmeye teşvik etmesidir. dünya çapında hayat kurtarmaya yardımcı olmak için hem acil hem de gerekli."

Dünya liderleri Ukrayna'daki savaş gibi krizlerle uğraşırken veya diğer acil sağlık sorunlarına yönelirken, küresel sağlık yetkilileri, birçoğunun "Covid yorgunluğu" dediği şeyden giderek daha fazla endişe duyuyor.

“Bağışçılar ağırlıklı olarak, 'Ah, bilirsiniz, ana çocuk sağlığı, HIV, TB gibi finansmanı tercih ettikleri her neyse, geri dönmek istiyoruz ve her ne ise ve iştahın azaldığını söylüyorlar. Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen ve küresel müdahaleye öncülük eden konsorsiyum olan ACT-Accelerator'ın danışmanı Dr Fifa A. Rahman, "Covid," dedi.

Zirve, Bay Biden'ın Eylül ayında topladığı bir toplantının devamı niteliğinde; toplantıyı zengin uluslardan aşılar, testler ve tedaviler için mali katkılarını artırmalarını istemek için kullanacak. Planlamada yer alan üst düzey bir yönetim yetkilisine göre, özellikle gelişmiş ülkeleri Covid-19 tedavilerini satın almak için 2 milyar ABD Doları ve düşük ve orta gelirli ülkeler için oksijen tedariki satın almak için 1 milyar ABD Doları bağış yapmaya çağıracak.

Uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışan Amerika Birleşik Devletleri, küresel aşılama çabalarına diğer tüm ülkelerden daha fazla aşı dozu bağışladı. Biden, diğer ülkelere 1,2 milyar doz sözü verdi; Dışişleri Bakanlığı'na göre Pazartesi itibariyle 539 milyondan fazla sevk edildi. Ancak doz alan ülkeler bu kurşunları silaha almakta zorluk çekti.

Aktivistler ve savunucu gruplar giderek sabırsızlanıyor. Public Citizen, tüketici sağlığı ve güvenliği sivil toplum kuruluşu dahil kuruluşlar; Prep4All, bir AIDS savunuculuğu grubu; ve Uganda'da faaliyet gösteren küresel bir sağlık savunuculuğu grubu olan HealthGAP, ABD hükümetini - bizzat Bay Biden'ı olmasa da - "kaygı verici ve dar görüşlü" bir "liderlik eksikliği" için patlayan bir dilekçeyi dolaştırıyorlar.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet