Fransa, Mali'deki Askerlerini Çekeceğini Ancak Batı Afrika'da Kalacağını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın askerlerini Mali'den çekeceğini, ancak komşu Batı Afrika ülkelerinde askeri varlığını sürdüreceğini söyledi.

17 Şubat 2022 23:00 Gündem
Fransa, Mali'deki Askerlerini Çekeceğini Ancak Batı Afrika'da Kalacağını Açıkladı

Paris'te Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında kararı duyuran Macron, "strateji ve hedefleri paylaşmadığımız" Mali geçiş yetkilileriyle birlikte "askeri olarak dahil olamayız" dedi.

Fransa'nın Sahel bölgesinde, 2.400'ü Mali'de olmak üzere yaklaşık 4.300 askeri bulunuyor. Sözde Barkhane kuvveti Çad, Nijer, Burkina Faso ve Moritanya'da da yer alıyor.

Avrupalı ​​liderler Perşembe günü eşzamanlı olarak, Takuba olarak bilinen Avrupa liderliğindeki askeri görev gücünden birliklerin de Mali'den çekileceğini duyurdular. Takuba görev gücü, Fransa dahil yaklaşık bir düzine Avrupa ülkesinden gelen birkaç yüz özel kuvvet birliğinden oluşuyor.

Mali, Afrikalı komşuları ve Avrupa Birliği arasında, özellikle Batı Afrika ülkesinin geçiş hükümetinin Rus paralı askerlerinin topraklarında konuşlanmasına izin vermesinin ardından, gerilim arttı.

Fransız kuvvetleri, İslamcı aşırılık yanlılarını iktidardan uzaklaştırmak için müdahale ettikleri Mali'de 2013'ten beri faaliyet gösteriyor. Ancak isyancılar çölde yeniden toplandılar ve Mali ordusuna ve müttefiklerine saldırmaya başladılar.

Macron, Mali'deki sivillere desteğin devam edeceğini söyledi, ancak şu anda ülkeyi yöneten cuntayı, AB'nin Afrika'da şiddeti körüklemek ve insan hakları ihlalleri yapmakla suçladığı Wagner Grubu olarak bilinen özel bir Rus askeri yüklenicisini işe alma kararından sorumlu tuttu.

Macron, El Kaide ve İslam Devleti'nin eylemlerine karşı Sahel ve Gine Körfezi'nde bir müttefik koalisyonunun varlığını sürdüreceğini söyledi.

Bölgede terörle mücadelenin "istikrar ve azim" gerektirdiğini söyledi.

Duyurular, Macron'un Çarşamba gecesi Sahel bölgesindeki İslamcı aşırılık yanlılarına karşı mücadelede yer alan Afrikalı ve Avrupalı ​​liderlerle yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Mali ve Burkina Faso darbe liderleri, her iki ülke de Afrika Birliği'nden uzaklaştırıldığı için davet edilmedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet