Hindistan, sıcak hava dalgasını gerekçe göstererek kömür madenleri için çevre kurallarını gevşetiyor

Bir hükümet bildirisine göre Hindistan, elektrik kesintileri bunaltıcı bir sıcak hava dalgasını şiddetlendirdiği için üretimi hızlandırmak isteyen kömür madenleri için çevresel uyumluluk kurallarını gevşetti.

12 Mayıs 2022 23:00 Gündem
Hindistan, sıcak hava dalgasını gerekçe göstererek kömür madenleri için çevre kurallarını gevşetiyor

Mevsimsel olmayan sıcak havaların fosil yakıtların yakılmasının neden olduğu iklim değişikliği tehdidini göstermesine rağmen, Hindistan'ın enerji ihtiyacının üçte ikisinden fazlasını kömür oluşturuyor.

Yükselen sıcaklıklar, son haftalarda daha yüksek enerji talebine yol açtı ve Hindistan'ı, kömür spot fiyatlarının yılın başından bu yana hızla arttığı bir dönemde 25 milyon tonluk bir açıkla karşı karşıya bıraktı.

Agence France-Presse tarafından görülen 7 Mayıs tarihli bir mektupta Çevre Bakanlığı, madenlerin daha yüksek kapasitelerde çalışabilmesi için Kömür Bakanlığı'na belirli gereksinimleri (kamu istişareleri gibi) gevşetmek için "özel bir muafiyet" tanıdığını söyledi.

Gevşeme, Kömür Bakanlığı'ndan "ülkede yerli kömür arzı üzerinde büyük bir baskı olduğunu ve tüm sektörlerin kömür talebini karşılamak için her türlü çabanın gösterildiğini" belirten bir talebin alınmasının ardından geldi.

Yetkili, daha önce yüzde 40 kapasitede çalışacak şekilde temizlenen kömür madenciliği projelerinin, yeni çevre etkisi çalışmaları yapılmadan artık kapasiteyi yüzde 50'ye çıkarabileceğini söyledi.

Mektup, hükümetin geçen hafta devlete ait terkedilmiş kömür ocaklarını özel madencilik şirketlerine kiralamak ve onlara hızlı çevre onaylarını garanti etmek için yeni bir plan başlatmasıyla aynı zamana denk geldi.

Kömür bakanlığı yetkilisi Anil Kumar Jain geçen Cuma günü düzenlenen lansman etkinliğinde, "Çevre ve Orman Bakanlığı bürokrasiyi kesmeleri gerektiğini anlıyor," dedi.

Hükümet, Vedanta ve Adani gibi özel madencilik devlerini, yeni teknoloji ve taze sermaye kullanarak daha önce işletilmesi çok pahalı olduğu düşünülen 100'den fazla faal olmayan kömür madenini canlandırmaya ikna etmeyi umuyor.
Kömür ihtiyacı ikiye katlandı

Hindistan'ın mevcut iç talebini karşılamak için yılda bir milyar ton kömüre ihtiyacı var.

İhtiyaçlarının çoğu, Mart ayı sonuna kadar mali yılda 777 milyon tonluk rekor mayınlı yerel üreticiler tarafından karşılanıyor.

Eksiklik Endonezya, Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkelerden ithal edilmektedir.

Hükümet, pandemi sonrası ekonomik toparlanmayı desteklemek için önümüzdeki iki yıl içinde yerli kömür üretimini 1,2 milyar tona çıkarmayı planladığını söyledi.

Kömür ve Maden Bakanı Pralhad Joshi, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji kapasitesini 2022 yılına kadar 175 gigawatt'a ve 2030 yılına kadar 500 gigawatt'a çıkarma taahhüdüne rağmen, Hindistan'ın kömür ihtiyacının 2040 yılına kadar iki katına çıkacağını söyledi.

Uzmanlara göre, Hindistan'ın, Başbakan Narendra Modi'nin 2030 yılına kadar enerji talebinin yüzde 50'sini yenilenebilir enerji yoluyla karşılamaya yönelik COP26 taahhüdünü kaçırması riskleri.

Halihazırda 1,4 milyar insana ev sahipliği yapan dünyanın en büyük üçüncü karbon yayıcısının, BM tarafından on yılın ortasında gezegenin en kalabalık ülkesi olacağı tahmin ediliyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet