Hindistan'ın Kongre Partisi, Pencap Oyları Olarak Bir Hayatta Kalma Sınavıyla Karşı Karşıya

Elektrik faturalarından feragat ederek ve yakıt gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını düşürerek son dakika tatlandırıcılarını dağıttı.

20 Şubat 2022 23:00 Gündem
Hindistan'ın Kongre Partisi, Pencap Oyları Olarak Bir Hayatta Kalma Sınavıyla Karşı Karşıya

Hindistan'ın Pencap eyaletinin başbakanı Bay Charanjit Singh Channi, Hindistan siyasetinde başarılı bir seçim kampanyası yürütmek için birçok unsura sahip.

Ve eski bir hentbol oyuncusu olan 58 yaşındaki başbakanı bir halk adamı olarak gösteren viral anlar sunarak Hindistan'ın gürültülü televizyon sahnesinin hayal gücünü yakaladı: tartışma etkinliklerinde bhangra dans rutinlerine girmek; yaralı bir motorcuya yardım etmek için resmi konvoyunu durdurmak; yolda yeni evli bir çifti tebrik ediyorum.

Yine de 30 milyonluk bu eyalet 20 Şubat Pazar günü yeni hükümetini seçmek için oy kullandığında, Bay Channi bir mazlum oldu.

Muhalefet partileri, Hindistan Ulusal Kongresi partisini iktidarda kaldığı son eyaletlerden birinden çıkarmaya çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi safları da iç savaşın ortasında çözülüyor.

Pencap'taki oylama, İngiliz yönetiminden bağımsızlığından bu yana tarihinin büyük bölümünde Hindistan'ı yöneten Kongre'nin, Başbakan Narendra Modi'nin yükselişinin ardından son yıllardaki keskin ulusal düşüşünü durdurup durduramayacağının daha geniş bir testi olarak şekilleniyor.

Analistler ve gözlemciler, ulusal düzeyde, Bay Modi'nin Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) art arda yapılan ulusal seçimlerde kendisini tartışmasız bir güç olarak kabul ettirdiğini ve Hindistan demokrasisinin giderek tek parti yönetimi gibi hissettirdiğini söylüyor.

Bay Channi, kampanya mitingleri arasındaki bir röportajda, yalnızca Pencap'ın ötesinde Kongre için önemi olan bir yarışta durumunun baskılarını kabul etti ve yalnızca yapabileceklerine odaklandığını ekledi.

"Onur ve çaba ile çok çalışıyorum ve gerisi halka kalmış."

En tepedeki Gandhi ailesinin üyeleri tarafından yönetilen Kongre partisi, Parlamentodaki sandalyelerin yüzde 10'dan azına sahip ve Hindistan'ın 28 eyaletinden sadece üçünde hükümetlere liderlik eden eski benliğinin gölgesi.

Parti, yerel seçimlerde bazı zaferler kazandı, ancak bu, ulusal bir canlanmayı körüklemek için yeterli değil. Bay Modi'ye meydan okumak için koalisyonlar kurmaya çalışan diğer bölgesel partiler, azalan sayılarına rağmen, Kongre'nin tarihi hak duygusu olarak gördükleri şeyden hayal kırıklığına uğradılar.

Bay Modi'nin BJP'si de dahil olmak üzere birçok parti, diğer bazı eyaletlerde devam eden seçimlerin sonuçlarıyla birlikte önümüzdeki ay Pencap meclisi için oylar sayıldığında sandalye kazanmaya çalışıyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet