Hong Kong, Domuz Eti ve Sığır Eti İthalatının Ambalajlarından Alınan Numunelerde Covid-19 Buldu

Hong Kong yetkilileri, Brezilya'dan ithal edilen dondurulmuş sığır eti ve Polonya'dan gelen dondurulmuş domuz derisi ithalatının paketlerinden alınan numunelerde Covid-19 bulduklarını ve ithal gıda denetimlerini hızlandırma sözü verdiklerini söyledi.

22 Şubat 2022 22:00 Gündem
Hong Kong, Domuz Eti ve Sığır Eti İthalatının Ambalajlarından Alınan Numunelerde Covid-19 Buldu

Küresel finans merkezi, anakara Çin'inkine benzer bir "dinamik sıfır Covid" stratejisi uyguluyor ve her ne pahasına olursa olsun herhangi bir salgını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Yetkililer, yeni bir enfeksiyon dalgasının kontrol edilmesinin zorlaştığını kanıtladığı için yüksek alarma geçti.

Günlük enfeksiyon sayıları bu yıl keskin bir şekilde arttı ve 21 Şubat Pazartesi günü 7.533 vaka rekoruna ulaştı ve hükümetin test, hastane ve karantina kapasitelerini aştı.

Gıda Güvenliği Merkezi (CFS), Brezilya'dan deniz yoluyla ithal edilen toplam 29 ton ağırlığındaki yaklaşık 1.100 karton dondurulmuş sığır etinden 36 numune aldı. Bir dış ambalaj ve iki iç ambalaj numunesinin testlerinin pozitif çıktığını buldu.

Ayrıca, Polonya'dan deniz yoluyla ithal edilen yaklaşık 7 ton ağırlığındaki yaklaşık 300 karton donmuş domuz derisinden 12 numune topladı. Bir iç ambalaj numunesinde Covid-19 pozitif çıktı.

Hükümet Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, "CFS, ilgili ithalatçılara aynı partilerin sığır ve domuz derisini elden çıkarmalarını emretti" dedi.

"Ayrıca, CFS, test için benzer ürünlerden numune almayı hızlandıracak."

Hong Kong, 2020'nin ortalarından bu yana Covid-19 için dondurulmuş gıda ithalatını izliyor ve Ağustos 2021'de pomfret balık ambalajlarında ve Kasım 2021'de mürekkepbalığı ambalajlarında pozitif örnekler buldu.

Yetkililer, Covid-19'un ağırlıklı olarak damlacıklar yoluyla bulaştığını ve gıda veya gıda ambalajlarında çoğalmayacağını ve gıda tüketimi yoluyla insanlara bulaşma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Yine de insanlara çiğ yiyecekleri ayrı tutmalarını, hijyen kurallarına uymalarını ve yiyecekleri iyice pişirmelerini tavsiye ediyorlar.

Gıda ithalatına yönelik hızlandırılmış denetimlerle Hong Kong, yine Çin anakarasının Covid-19 politikalarındaki ayak izlerini takip ediyor. Diğer ülkelerden farklı olarak Çin, donmuş gıda ambalajlarını Covid-19'u yayma riski olarak gösteriyor.

Anakara Çin, soğutulmuş gıda ambalajlarında bir dizi virüs vakasının bulunduğunu açıklayarak, malların reddedilmesine ve ihracatçıların şikayetlerine neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü ne gıda ne de ambalajın bilinen bulaşma yolları olmadığını söylüyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet