Hong Kong Hamsterları Uyarıcı Bir COVID Hikayesi Sunuyor

Hamsterler, insanları koronavirüs ile enfekte edebilir ve bu daha sonra insan nüfusu arasında yayılmaya devam eder. Hong Kong'un en az üç COVID-19 vakasının bağlantılı olduğunu açıkladığı Ocak ayı ortasındaki olaylarla ilgili yeni bir çalışmada iddia ediyor.

14 Şubat 2022 23:00 Gündem
Hong Kong Hamsterları Uyarıcı Bir COVID Hikayesi Sunuyor

Keşif, The Lancet için 28 Ocak'ta yüklenen bir ön baskı çalışmasında belgelendi, ancak henüz hakemli incelemeden geçmedi veya yayınlanmadı. Çalışma, COVID-19 hastalığına neden olan koronavirüs SARS-CoV-2'nin Danimarka'daki çiftliklerdeki vizonlardan insanlara bulaşmasını gösteren önceki araştırmalara ekleniyor.

Hong Kong Üniversitesi'nde halk sağlığı profesörü ve hamster çalışmasının yazarlarından biri olan Leo Poon, NPR'ye, hayvanlara insanların bulaşabilmesinin o kadar da şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Ancak koronavirüsün daha sonra yeni tanımlanan bir hayvan kaynağından insanlara geri yayıldığını ve insandan insana bulaşmaya neden olduğunu görünce şaşırdı, diyor.

Bir e-postada "SARS-CoV-2'nin hayvandan insana bulaşma olasılığı önemli bir halk sağlığı sorunudur" diye yazdı. "Bu iletimi önlemek için ciddi çaba göstermemiz gerekiyor ve bunun tersi de geçerli."

Hong Kong'daki enfeksiyon dizisi, tam olarak aşılanmış bir evcil hayvan mağazası çalışanının koronavirüs için pozitif test etmesiyle başladı. Sağlık yetkilileri, Hong Kong'da COVID-19 için düşük vaka sayısı nedeniyle şaşırdı. Ve bunun koronavirüsün delta varyantı olduğunu öğrendiklerinde şok oldular: O sırada Hong Kong'daki diğer tek koronavirüs vakası, Kasım ayı sonlarında tanımlanan omikron varyantının ithalatıydı.

Ve delta varyantının bu özel versiyonunda daha da garip bir şey vardı. Şehirdeki delta vakaları arasında bilim adamlarının daha önce hiç görmedikleri birkaç mutasyonu yakalamıştı.

Çalışanın testinin pozitif çıkmasının ardından halk sağlığı çalışanları, evcil hayvan mağazasındaki hayvanlara yönelerek, mağazanın yanı sıra deposunda viral sürüntü ve kan örnekleri aldı. Hamsterlerin yarısından fazlası SARS-CoV-2 için pozitif çıktı.
Hollanda'dan geldi

Virüsün genetik parmak izini inceleyerek, Hollanda'dan ithal edilen bazı hamsterların virüsü diğer hamsterlara ve ardından en az iki kişiye bulaştırdığını fark ettiler: çalışan ve mağazaya kısa süreliğine uğrayan bir müşteri. Müşteri daha sonra virüsü kocasına verdi, bu da delta varyantının bu mutasyona uğramış versiyonunun insan yayılımına uygun olduğu anlamına geliyor.

Araştırmacılar, deneylerde, hamsterlerin virüsü en sık olarak hava yoluyla bulaşma veya doğrudan temas yoluyla diğer hamsterlere verdiğini belirtiyor. Müşterinin ziyaretinin kısalığına bakılırsa, bu durumda da hava yoluyla bulaşma olmuş olabilir.

Raporlara göre, bu varyant şimdi Hong Kong'da en az 50 kişiye yayıldı.

Danimarka'daki minkler gibi Hong Kong'daki risk altındaki hamsterlar itlaf edildi. Toplamda, 22 Aralık ile 19 Ocak arasında satılan yaklaşık 2.000 hamster, test ve ötenazi için yetkililere teslim edildi.

Yayılmayı durdurmaya çalışmak

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nde klinik viroloji profesörü ve geyik ve SARS-CoV-2 ile ilgili çalışmaların ortak yazarı Suresh Kuchipudi, bunun gibi kararların karmaşık olduğunu ve sağlık yetkililerinin onları hastalık bulaşmasıyla ilgili hedeflerine ve politikalarına dayandırdığını söylüyor. Ancak testi pozitif çıkan tüm hayvanları, özellikle de geyik gibi vahşi hayvanları itlaf etmenin mümkün olduğunu düşünmüyor.

Yayılmayı durdurmanın başka yolları da var, diyor, hayvanlar için koronavirüs aşıları dağıtmak ve pozitif test eden hayvanlarla temas eden insanları izole etmek gibi.

Virüs ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki geyik popülasyonları aracılığıyla da yayılıyor. Kuchipudi ve diğerlerinden 7 Şubat'ta yüklenen yeni bir ön baskı çalışması, New York Staten Island'daki ak kuyruklu geyiklerde ilk kez omicron enfeksiyonlarını gösteriyor.

Şimdiye kadar, geyikten insana bulaştığına dair bir kanıt yok.

Virüsü hayvanlara bulaştıran birçok insan vakası olmuştur. Koronavirüs enfeksiyonları yaban gelinciği, kedi, köpek, rakun köpekleri, meyve yarasaları ve geyik fareleri gibi hayvanların yanı sıra aslan, kaplan, puma, goriller ve sırtlanlar gibi hayvanat bahçesi hayvanlarında da bulunmuştur.

Bilim adamları, bu vakaların yalnızca bu hayvanlara baktığımız için keşfedildiğini söylüyor. Virüs, aynı zamanda veya hiç izlenmeyen diğer hayvan popülasyonları arasında yayılıyor olabilir.

Bilim adamları, virüsün hayvanlar ve insanlar arasında geçerken mutasyona uğrayabileceğinden ve aşıların sunduğu korumadan kısmen veya tamamen kurtulabilecek yeni varyantlar yaratabileceğinden endişe ediyor. Ve hayvanlar, insanlar arasındaki vakalar daha kontrollü olduğunda bile virüsü yaymaya devam ederek virüs için bir rezervuar görevi görebilir.
Hong Kong'un enfekte hamsterları bulmasının bir nedeni

Hong Kong'da çok az sayıda COVID-19 vakasının olması ve ayrıca koronavirüsün mükemmel genomik gözetimi, araştırmacıların hamster-insan bağlantısını tespit etmesine yardımcı oldu.

Ancak ABD gibi virüsün insanlar arasında önemli sayılarda yayıldığı yerlerde, "geri tepme olaylarını tespit etmek çok zor olabilir," diyor.

Bu, muhtemelen dünyadaki hayvanlardan bulaşmayı eksik saydığımız anlamına geliyor, diye ekliyor.

Örneğin New York City'de, geçen yıl kanalizasyonda virüsün garip bir versiyonu ortaya çıktı ve bu da araştırmacıların fareler veya diğer hayvanlar arasında dolaşabileceğinden şüphelenmesine neden oldu. Şimdiye kadar, bu varyantın hayvandan insana geçişi bulunamadı.

Kuchipudi, "Diğer hayvanlar bir yana, geyiklerdeki sorunun boyutunu gerçekten bilmiyoruz" diyor. "Anlayışımızda büyük bir boşluk var. Şu anda gözümüzden gizlenen virüs evrimi açısından ne oluyorsa, başka bir varyantla sonuçlanabilir."

Virüsün geyiklerden kedilere, geyik farelerine veya diğer hayvanlara ve daha sonra insanlara geri dönüp yol boyunca mutasyonlar toplaması mümkün, diyor - bunun olup olmadığını ve nasıl olduğunu bilmek için hayvanlar üzerinde yeterli izleme yok.

"Virüsün hayvan rezervuarlarında veya çoklu hayvan konaklarında kontrolsüz veya izlenmeyen yayılması, virüsün gelişmeye devam edeceği anlamına gelebilir, bu da mevcut aşıların insanlarda sağladığı korumayı potansiyel olarak zayıflatabilecek yeni varyantların ortaya çıkma olasılığı ile sonuçlanır, " diyor Kuchipudi.

Çalışmadaki bir geyiğin önceden SARS-CoV-2 enfeksiyonundan antikorları vardı ve hala omikron için pozitif testler yaptı, bu da insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da çığır açan enfeksiyonların olabileceğini gösteriyor, diyor.

Bunun, virüsün hayvanlarda ve insanlarda devam eden yayılması için rahatsız edici etkileri olduğunu söylüyor.

Hamster veya geyik çalışmaları üzerinde çalışmayan Arizona Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü başkanı Michael Worobey, NPR'ye, potansiyel olarak gelişen virüs rezervuarlarına sahip olmanın sorunlu olabileceğini söylüyor.

"Potansiyel olarak, bir şeyin beyaz kuyruklu geyik gibi bir şeye dönüşmesi ve bu popülasyonda diyelim ki beş veya 10 yıl boyunca evrimleşmesi ve daha sonra insanlara geri dönmesi ve ondan kaçmaya izin veren bir sürü mutasyon almasıyla ilgili olabilir. insan bağışıklık tepkileri veya bir dereceye kadar kaçış" diyor.

Ancak, özellikle virüsün bağışıklığı baskılanmış insanlar arasında aylarca gelişme fırsatına sahip olduğu durumlarda, koronavirüsün insandan insana yayılması konusunda en çok endişe duymaya devam ediyor. Virüs insanlarda evrimleştiğinde, insanları hasta etmede daha iyi olma olasılığı daha yüksektir - hamster veya geyiklerdeki mutasyonlar bizi çok fazla etkilemeyebilir.

Worobey, her COVID-19 dalgası virüsün insanlarda gelişmesi için daha fazla fırsat getirdiğinde, "Hayvanlar hakkında endişelere fazla kapılmayalım" diyor.

Ayrıca, insanlar arasındaki COVID-19 dalgalanmalarını durdurmak, hayvanların da enfekte olma olasılığını çok daha düşük hale getirecektir.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet