İngiltere Başbakanı Johnson, liderlik şüphelerini yeniden alevlendiren aşağılama soruşturmasıyla karşı karşıya kalacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 21 Nisan Perşembe günü milletvekillerinin onun parlamentoyu yanlış yönlendirip yönlendirmediğine ilişkin bir soruşturma başlatması ve nüfuzlu eski bir müttefikinin onu istifaya çağırmasıyla otoritesine bir darbe aldı.

23 Nisan 2022 10:00 Gündem
İngiltere Başbakanı Johnson, liderlik şüphelerini yeniden alevlendiren aşağılama soruşturmasıyla karşı karşıya kalacak

Johnson, parlamentoya Downing Caddesi'ndeki ofisinin Covid-19 salgını sırasında tüm kilitleme kurallarına uyduğunu söyledikten sonra aylardır siyasi hayatta kalmak için savaşıyor, yalnızca bir iç raporun o sırada alkollü partiler düzenlediğini bulması için.

Polis o zamandan beri Johnson'a para cezası verdi. Bir istifa meselesi olan parlamentoyu kasten yanıltmayı reddediyor ve kuralları çiğnediğinin farkında olmadığını söylüyor. Davranışından dolayı özür diledi.

Parlamento tartışması sırasında, her taraftan politikacılar Johnson'a gitmesi çağrısında bulundu ve milletvekilleri, Johnson'ın açıklamalarının "Meclis'i yanıltıcı göründüğü" ve Ayrıcalıklar Komitesi tarafından soruşturulması gerektiği yönünde bir muhalefet hareketini desteklediler. Johnson'ın Muhafazakarları bu harekete karşı çıkmadı.

Bölüm, olası kilitlenme partileri ve 5 Mayıs'taki yerel seçimlerin seçmenlerin liderliğine olan güveninin büyük ölçüde zarar gördüğünü ortaya koyması beklenen başka açıklamalar ve para cezaları ile Johnson'ın geleceği hakkındaki soruları yeniden alevlendiriyor.

"Bu şeyin sonsuza kadar sürmesini istemiyorum. Ama açıkçası saklayacak hiçbir şeyim yok," dedi Johnson, Hindistan ziyareti sırasında soruşturmalar sorulduğunda Sky News'e.

Milletvekilleri önergeyi onaylamadan önce yapılan meclis tartışmasında, iktidardaki Muhafazakarlardan bir zamanlar sadık bir milletvekili, başbakanın şimdi istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Steve Baker, Johnson'ı yasanın "harfini ve ruhunu" çiğnemekle suçladı ve şunları ekledi: "Başbakan artık çoktan gitmiş olmalı... (O) sadece işin bittiğini bilmeli." Eski bir bakan olan Baker, Johnson'ı İngiltere'yi Avrupa Birliği'nden çıkarma konusunda güçlü bir şekilde destekledi ve Brexit'i sulandırma çabalarına karşı direnişlerini başarılı bir şekilde koordine ettikten sonra bazı Muhafazakar milletvekilleri arasındaki etkisini koruyor.
'Ağır suçlama'

Johnson hükümetinin tartışmaya yaklaşımı, hareketi duyurduktan sonraki sabah ertelemek için tasarlanmış bir değişiklik yaptıkları için kargaşa içinde göründü.

Hükümet, herhangi bir meclis soruşturmasının, değişiklik yapılmasa bile, ancak polis soruşturması bittikten sonra gerçekleşeceğinden memnun olduğunu söyledi.

Johnson'ın konumu, Rusya'nın işgalinin ardından Ukrayna'ya verdiği destekle yakın zamanda güçlendi ve bazı milletvekilleri lideri değiştirme zamanının olmadığını söyledi.

Ancak bazı Muhafazakarlar, seçmenlerin hükümete olan güvenini zedeleyen bir konunun daha fazla incelenmesine karşı çıkma emri verilmesi ihtimalinden rahatsız olmuştu.

Johnson artık, ülkeye uymasını emrettiği sıkı karantinalar sırasında hükümetin kalbindeki tarafların daha fazla kanıtının serbest bırakılmasıyla karşı karşıya kalabilir.

Polis, soruşturmayla ilgili daha fazla güncellemeyi 5 Mayıs'taki yerel seçimlere kadar erteleyeceklerini söylese de, daha fazla toplanma için tekrar para cezasına çarptırılabilir.

54 Muhafazakar milletvekilleri, Johnson'ın liderliğine meydan okumak için ona güvenmediklerini ifade eden mektuplar yazmalıdır. Bu bir güven oylamasına ve eğer kaybederse, onun yerini alacak bir yarışmaya yol açacaktı.

Muhalefet lideri Keir Starmer, Johnson'ın eleştirilerine öncülük etti.

Starmer, "Başbakan, karantina sırasında Downing Caddesi'nde düzenlenen partiler konusunda bu Meclisi tekrar tekrar, kasıtlı ve rutin olarak yanıltmakla suçlandı" dedi.

"Bu ciddi ve ağır bir suçlamadır. Parlamentoya saygısızlıktır” dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet