İran, ABD'nin nükleer anlaşma konusundaki kararının eksikliğinin görüşmeleri 'her saat daha karmaşık hale getirdiğini' söyledi

İran'ın üst düzey güvenlik yetkilisi Ali Shamkhani Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Viyana'daki müzakerelerde "kabul edilemez teklifler" üzerinde ısrar ettiği İran ile 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmak için bir anlaşmaya varma iradesine sahip olmadığını söyledi.

11 Mart 2022 11:00 Gündem
İran, ABD'nin nükleer anlaşma konusundaki kararının eksikliğinin görüşmeleri 'her saat daha karmaşık hale getirdiğini' söyledi

Nükleer programında kısıtlamalar karşılığında İran'a yönelik yaptırımları kaldıran 2015 anlaşması, Rusya'nın ABD'den Batı'nın Ukrayna'yı işgaline karşı yaptırımlar konusunda yazılı garantiler talep ederek yeni bir engel sunmasına kadar 11 aylık müzakerelerin ardından restore edilmek üzereydi. İran ile ticaretini etkilemez.

İran Yüksek Güvenlik Konseyi sekreteri Shamkhani, Twitter'da ABD'nin siyasi bir kararının yokluğunda görüşmelerin "her saat daha karmaşık hale geldiğini" söyledi.

ABD'nin "güçlü bir anlaşmaya varma iradesi yok", "kabul edilemez önerilerde bulunduğunu (ve) yanlış iddialarla hızlı bir anlaşmada ısrar ettiğini" de sözlerine ekledi.

ABD'nin teklifleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland Salı günü Rusya'yı nükleer anlaşmayı restore etme çabalarına katılımından ekstra fayda elde etmeye çalışmakla suçladı.

Fransa, İngiltere ve Almanya'dan Avrupalı ​​müzakereciler, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarına inandıkları için müzakereleri geçici olarak bıraktılar ve şimdi ABD ve İran'ın önemli konularda anlaşmaya varması gerekiyordu.

İran'ın baş müzakerecisi Ali Bagheri Kani, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un Moskova'nın yeni taleplerini özetlemesinin ardından beklenmedik bir şekilde Tahran'a döndü.

İran dışişleri bakanı o sırada Tahran'ın çıkarlarının "dış unsurların" zarar görmesine izin vermeyeceğini söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet