İspanya'daki Dünyanın İlk Ahtapot Çiftliği Etik Tartışmalara Yol Açtı

Deniz ürünlerine olan talebin artmasıyla harekete geçen İspanyol bir şirket, gelecek yıl ilk ticari ahtapot çiftliğini açmayı planlıyor, ancak bilim adamları esrarengiz hayvanlar hakkında daha fazla şey keşfettikçe, bazıları bunun etik ve çevresel bir felaket olabileceği konusunda uyarıyor.

24 Şubat 2022 11:00 Gündem
İspanya'daki Dünyanın İlk Ahtapot Çiftliği Etik Tartışmalara Yol Açtı

Nueva Pescanova'nın su ürünleri direktörü Bay Roberto Romero, "Bu küresel bir dönüm noktası," dedi ve yerel makamlardan çevre onayı bekleyen çiftliğe 65 milyon Euro (99 milyon S$) akıttı.

Şirketin İspanya'nın kuzeybatısındaki Galiçya'daki araştırma merkezinde, birkaç ahtapot sığ bir kapalı tankın etrafında sessizce ilerliyordu. Kuşçuluktaki iki teknisyen, diğer beş ahtapotla birlikte yeni bir muhafazaya aktarmak için olgun bir örneği bir kovaya kopardı.

Onlarca yıllık akademik araştırmaya dayanan Nueva Pescanova, endüstriyel ölçekte üreme için gereken koşulları mükemmelleştirmek için Meksika ve Japonya'daki rakip şirketleri yendi.

2026 yılına kadar yerel ve uluslararası gıda zincirleri için yılda 3.000 ton üretim yapması ve Gran Canaria adasında yüzlerce istihdam yaratması planlanan çiftliğin ticari teşvikleri açık.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre, 2010 ve 2019 yılları arasında küresel ahtapot ticaretinin değeri 1,30 milyar ABD dolarından 2,72 milyar ABD Dolarına (3,66 milyar ABD Doları) yükselirken, inişler yalnızca yüzde 9 civarında artarak 380.000'e yükseldi. ton.

Bununla birlikte, ahtapot yetiştirmeye yönelik önceki çabalar yüksek ölüm oranlarıyla mücadele ederken, vahşi yakalanmış ahtapot yetiştirme girişimleri saldırganlık, yamyamlık ve kendini yaralama ile ilgili sorunlarla karşılaştı.

Merkezin müdürü Bay David Chavarrias, tank koşullarının optimize edilmesinin şirketin saldırganlığı ortadan kaldırmasına ve esaret altında beş nesil yetiştirmesine izin verdiğini söyledi.

"Kültürlerimizin hiçbirinde yamyamlık davranışına rastlamadık" dedi.

Ama herkes ikna olmuş değil.

2020 tarihli "Ahtapot Öğretmenim" belgeseli, bir film yapımcısının bir ahtapotla olan dostluğu hikayesiyle halkın hayal gücünü ele geçirmesinden bu yana, onların iyiliği için endişeler arttı.

Geçen yıl, London School of Economics'teki araştırmacılar, 300 bilimsel çalışmanın gözden geçirilmesinden, ahtapotların sıkıntı ve mutluluk yaşayabilecek duyarlı varlıklar olduğu ve yüksek refahlı çiftçiliğin imkansız olacağı sonucuna vardılar.

WWF koruma kuruluşunun İspanya'daki balıkçılık operasyonlarına başkanlık eden Bay Raul Garcia da aynı fikirde.

Reuters'e verdiği demeçte, "Ahtapotlar son derece zeki ve son derece meraklı. Ve esaret koşullarında mutlu olmadıkları iyi biliniyor" dedi.

Deniz tabanındaki doğal yaşam alanlarına yaklaşarak yüksek bir yaşam kalitesi hedefleyen herhangi bir çiftçilik işleminin, muhtemelen karlı olamayacak kadar pahalı olacağını söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet