Julian Assange kim ve neden ABD'ye iade ediliyor?

Julian Assange'ın davası, ABD'yi ifade ve basın özgürlüğü açısından en çok inceleme altına alan dava oldu.

21 Nisan 2022 23:00 Gündem
Julian Assange kim ve neden ABD'ye iade ediliyor?

Çarşamba günü, bir İngiliz yargıç, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı Irak ve Afganistan savaşlarıyla bağlantılı gizli materyal yayınlamakla ilgili suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD'ye iade eden resmi bir emir yayınladı.

Julian Assange, yüzlerce hassas makaleyi yayınlamasıyla ve sayısız skandal ve sırrı ifşa etmesiyle tanınan Wikileaks'in kurucusudur.

2016 başkanlık kampanyası sırasında, Wikileaks gizli Demokrat Parti e-postalarını sızdırdı ve partinin ulusal komitesinin ön seçimlerde Bernie Sanders yerine Hillary Clinton'ı tercih ettiğini gösterdi.

Kasım 2010'da, Assange Birleşik Krallık'tayken, İsveç onun hakkında cinsel taciz iddialarına dayalı olarak uluslararası bir tutuklama emri çıkardı.

Julian Assange: kim ve ne yapıyor?

Julian Assange, yüzlerce hassas makaleyi yayınlamasıyla ve çeşitli skandalları ve sırları ifşa etmesiyle tanınan WikiLeaks'in kurucusudur. WikiLeaks, örgütün resmi web sitesine göre "çok uluslu bir medya kuruluşu ve bağlantılı kütüphane"dir.

Örgütün yayıncısı Julian Assange, bunu 2006'da başlattı. WikiLeaks "savaş, casusluk ve yolsuzlukla ilgili sansürlenmiş veya başka şekilde kısıtlanmış resmi materyallerin muazzam veri kümelerini analiz etme ve yayınlama konusunda uzmanlaşmıştır."

Julian Assange ABD'de neden aranıyor?

WikiLeaks, Afganistan ve Irak savaşlarıyla bağlantılı yüz binlerce gizli belge yayınladıktan sonra, Assange, ulusal savunma malzemesini ortaya çıkarmak için bir komplo iddiasıyla ABD'de aranıyor.

2010 yılında Wikileaks tarafından binlerce gizli belge ve diplomatik yazışmanın yayınlanmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri'nde 18 suçtan yargılandı.

Assange suçlu bulunursa 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Her zaman herhangi bir suistimalden masum olduğunu savundu.

Assange'ın hukuk ekibine göre, hassas bilgilerin açıklanması ABD'nin suistimalini ortaya çıkardı ve kamu yararınaydı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet