Kanada Polisi Protestocu Kamyoncuların 2 Liderini Tutukladı!

Polisin iki protesto liderini tutuklamasına ve ülkenin COVID-19 kısıtlamalarına karşı yaklaşık üç haftalık protestoyu dağıtmakla tehdit etmesine rağmen, Perşembe günü Kanada'nın başkentini tıkayan yüzlerce kamyoncu yerlerini korudu ve meydan okurcasına boynuzlarını patlattı.

18 Şubat 2022 23:00 Gündem
Kanada Polisi Protestocu Kamyoncuların 2 Liderini Tutukladı!

Otobüsler dolusu polis Ottawa'nın Parlamento Tepesi yakınına geldi ve işçiler hükümet binalarının çevresine fazladan çit çekti. Polis ayrıca, protestocuların yardımına gelmelerini önlemek için şehir merkezinin çoğunu dışarıdakilere kapatmaya başladı.

Geçici Ottawa Polis Şefi Steve Bell, "Eylem yakın" dedi. "Bu hukuksuz gösteriyi kesinlikle sona erdirmeye kararlıyız."

Polis, Parlamento Tepesi çevresinde organizatörler Tamara Lich ve Chris Barber'ı tutukladı, ancak memurlar göstericiler üzerinde yürürlükte değildi. Polis Perşembe günü geç saatlerde Lich'i gözaltına aldı.

Bell, polisin protestocularla müzakereye devam ettiğini ve onları eve gitmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. "Bu gösterinin barışçıl bir şekilde sona ermesini istiyoruz" dedi, ancak "Barış içinde gitmezlerse planlarımız var" dedi.

Kendinden söz ettiren Özgürlük Konvoyu'ndaki kamyoncuların çoğu, polisten ve hükümetten günlerce tutuklanma riskiyle karşı karşıya olduklarına ve teçhizatlarına el konulduğunu ve banka hesaplarının dondurulduğunu görebilecekleri uyarılarına aldırış etmemiş görünüyordu.

Liderlerinden biri olan Pat King, "Kıçımın üstüne oturup bana biber gazıyla vurmalarını izlemeye hazırım" dedi. Tampon tampona park eden kamyonlara gelince, "Kanada'da onlara dokunacak çekici yok" dedi.

King daha sonra kamyonculara kapılarını kilitlemelerini söyledi.

Artan gerilimin ortasında, Parlamento dışındaki kamyoncular, mahalle sakinlerinin yararına verilen korna çalmaya karşı mahkeme emrine karşı çıkarak korna çaldılar.

Ottawa, ABD sınır kapılarını kapatan, her iki ülkeye de ekonomik zarar veren ve Trudeau için siyasi bir kriz yaratan haftalarca süren gösteriler ve ablukaların ardından hareketin son kalesini temsil ediyordu.

Protestolar Kanada'nın nezaket ve kurallara uyma konusundaki itibarını sarstı ve Fransa, Yeni Zelanda ve Hollanda'daki benzer konvoylara ilham verdi.

Başbakan Justin Trudeau, 300'den fazla kamyonun park ettiği yerden çok uzakta olmayan Parlamento'da yaptığı açıklamada, "Bu yasadışı ve tehlikeli faaliyetlere son vermenin tam zamanı" dedi.

Bunlar ekonomimiz ve ticaret ortaklarımızla ilişkilerimiz için bir tehdit" dedi. "Kamu güvenliğini tehdit ediyorlar"

Geçici şef, Ottawa polisinin şehir merkezinin geniş bir bölümünü kilitlemeye başladığını ve yalnızca orada yaşayan veya çalışanların 100'den fazla kontrol noktasından birinden geçtikten sonra girmesine izin verdiğini söyledi.

Polis, protestocular arasında özellikle çocuklar için endişeliydi. Bell, polisin, yetkililer harekete geçmeden gençleri güvenli bir şekilde nasıl çıkaracaklarını belirlemek için çocuk esirgeme kurumlarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Bu haftanın başlarında, başbakan Kanada'nın Acil Durumlar Yasası'nı gündeme getirerek, kolluk kuvvetlerine ablukaları yasa dışı ilan etme, kamyonları çekme, sürücüleri tutuklama, ehliyetlerini askıya alma ve diğer önlemleri alma yetkisi verdi.

Perşembe günü, Trudeau ve bazı üst düzey bakanları sırayla protestocuları, hükümetin bir çatışmayı önlemek veya en azından bir çatışmayı önlemek için fazladan çaba sarf ettiğini göstermek için yaptığı bariz bir hareketle ayrılmaları konusunda uyardı.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, hükümetin tehdit olarak kamyoncuların hesaplarını dondurmaya başladığını söyledi. "Oluyor. Önümde sayılar var" dedi.

Ottawa polisi de aynı şekilde, ikinci gün boyunca kamyoncuların kuşatmayı bitirmesini talep eden broşürler dağıttı ve ayrıca araç sahiplerine, çekilirlerse kamyonlarını nasıl ve nereden alacaklarını bildiren yararlı uyarılar yerleştirdi.

İşgal, birçok Ottawa sakinini çileden çıkardı.

Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino, "İnsanların korkutulduğunu, taciz edildiğini ve tehdit edildiğini gördük. Zincirlenmiş apartmanlar gördük. Koridorlarda ateşler yakıldığını gördük. Sakinler terörize ediliyor" dedi.

Kamyon, traktör ve karavanlardaki göstericilerin protestoları, başlangıçta Kanada'nın ülkeye giren kamyoncular için aşı gereksinimine odaklandı, ancak kısa süre sonra COVID-19 önlemleri ve Trudeau hükümetine yönelik daha geniş bir saldırıya dönüştü.

Sınırdaki ablukaların en büyüğü, en zararı Windsor, Ontario ve Detroit arasındaki Ambassador Köprüsü'nde gerçekleşti. Yetkililer geçen hafta sonu düzinelerce protestocuyu tutuklayıp kuşatmayı kaldırmadan önce, iki ülke arasındaki otomobil parçası akışını kesintiye uğrattı ve endüstriyi üretimi kısmaya zorladı.

Manitoba'daki son abluka Çarşamba günü barışçıl bir şekilde sona erdi.

Hareket, bazıları silahlı olan aşırı sağcılardan ve gazilerden destek aldı - yetkililerin onlara karşı hareket etmekte tereddüt etmesinin bir nedeni.

Fox News şahsiyetleri ve Donald Trump gibi ABD'li muhafazakarlar protestolara bayıldı. Trudeau Perşembe günü yaptığı açıklamada, "buradaki barikatlara sağlanan fonun kabaca yarısının buradan geldiğini" söyledi.

Bazı güvenlik uzmanları, Ottawa'daki protestoyu dağıtmanın, şiddet potansiyeli ile birlikte zor ve tehlikeli olabileceğini ve ağır bir kolluk kuvvetlerinin hükümet karşıtı aşırılık yanlıları tarafından propaganda olarak kullanılabileceğini söyledi.

Kamyonlar şehir merkezinde omuz omuza park edildi, bazılarının lastikleri çekilmeyi engellemek için çıkarıldı.

Michigan Eyalet Üniversitesi Ceza Hukuku Okulu'nda profesör ve eski bir polis memuru olan David Carter, "Gerçekten bir oyun kitabı yok" dedi. "ABD'de buna bakan ve şehirlerinde gerçekleşmesi durumunda böyle bir protestoyu yönetmek için stratejik planlar ve ortaklıklar geliştiren polis şefleri olduğunu biliyorum."

Çocukların varlığı da planlamayı karmaşıklaştırdı. Bir hesaplaşma yaklaşırken, Kanada Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair, "Yanlarında çocukları olanlar için burası çocuklar için uygun bir yer değil. Onları hemen eve götürün" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet