Macaristan Başbakanı Viktor Orban dördüncü dönemi rahat bir farkla kazandı

Macaristan'da Pazar günü yapılan genel seçimlerin resmi sonuçları, milliyetçi Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Fidesz partisinin, komşu Ukrayna'daki savaşın gölgelediği bir kampanya sonrasında, seçim öncesi anketlerin önerdiğinden çok daha büyük bir farkla dördüncü kez iktidarda olduğunu gösterdi.

05 Nisan 2022 22:00 Gündem
Macaristan Başbakanı Viktor Orban dördüncü dönemi rahat bir farkla kazandı

Birçoğu Fidesz'in turuncu parti rengini giyen, adını haykıran sevinçli bir kalabalığa seslenen Orban, "Büyük bir zafer kazandık - belki aydan ve kesinlikle Brüksel'den görebileceğiniz kadar büyük bir zafer" dedi.

Orban yönetimi, basın ve yargının kısırlaştırılması ve LGBTQ topluluğunu hedef alan tedbirler de dahil olmak üzere Avrupa Birliği ile tekrarlanan çatışmalara başkanlık etti - yine Pazar günü yapılacak bir oylamaya konu oldu.

Halihazırda AB'de en uzun süre görev yapan hükümet başkanı olan 58 yaşındaki, Orban'ın Fidesz partisinin 12 yıl üst üste yürüttüğü "liberal olmayan" devrimi geri döndürmek isteyen altı birleşik muhalefet partisi tarafından meydan okundu.

Ancak ulusal seçim bürosunun sonuçlarına göre, oyların yüzde 94'ü sayıldığında, Fidesz yüzde 53'te kaldı ve muhalefet koalisyonu yüzde 35'te kaldı.

Muhalefet listesinin başındaki muhafazakar 49 yaşındaki Peter Marki-Zay, Pazar akşamı geç saatlerde destekçilerine seslendi ve yenilgiyi kabul etti.

Fidesz'i "nefret ve yalan" kampanyası yürütmekle hırçın bir şekilde suçlayarak, "Üzüntümü ve hayal kırıklığımı saklamayacağım" dedi.

Muhalefetin "insanca mümkün olan her şeyi" yaptığını, ancak kampanyanın kendisinin ve diğer Fidesz karşıtı politikacıların devlet medyasından neredeyse sürgün edilme şekli göz önüne alındığında "eşitsiz bir mücadele" olduğunu da sözlerine ekledi.

Muhalefet koalisyonunun bir parçası olan sağcı Jobbik partisinden milletvekili Marton Gyongyosi, AFP'ye Pazar günü "istismarların" yaşandığını söyledi ve şunları ekledi: "Seçimlerin sonuçlarının nasıl olabileceği hakkında konuşurken bunun dikkate alınması gerekecek. saygın".

Orban bu tür şikayetleri reddetti ve oylamanın adil olduğu konusunda ısrar etti.

Bir AB üyesi olan Macaristan'daki seçimleri ilk kez 200'den fazla uluslararası gözlemci ve her iki kamptan binlerce yerli gönüllü izledi.

Katılım yüzde 68,69'a ulaştı ve 2018'deki son ulusal seçimlerde görülen rekor katılımla neredeyse aynı oldu.

Aşırı sağcı Mi Hazank partisi de beklentileri aştı ve yüzde beşlik asgari barajı geçtikten sonra meclise girecek.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet