Malezya, sınırlar yeniden açıldıkça göçmen işçi kıtlığını hafifletmeye çalışıyor

Malezya, göçmen işçilerin işe alınmasını hızlandırarak kilit plantasyon ve imalat endüstrilerini boğan pandemi kaynaklı bir işgücü krizini hafifletmek istiyor.

15 Nisan 2022 11:00 Gündem
Malezya, sınırlar yeniden açıldıkça göçmen işçi kıtlığını hafifletmeye çalışıyor

İnsan Kaynakları Bakanı M. Saravanan'a göre, ülkenin önümüzdeki altı hafta içinde yaklaşık 180.000 işçiyi işe alması bekleniyor. Devlet haber ajansı Bernama 13 Nisan Çarşamba günü, Plantasyon Endüstrileri ve Emtia Bakanı Zuraida Kamaruddin'e atıfta bulunarak, onay sürecini hızlandırmak için 15 Nisan'dan itibaren her gün özel bir komite toplanacak.

Malezya, Covid-19'un yayılmasını engellemek için son iki yılda yabancı işçi alımını dondurdu ve bu, özellikle milyarlarca dolar gelir kaybına uğrayan palmiye yağı plantasyon sektöründe akut bir işgücü sıkıntısına yol açtı. Ülke 1 Nisan'da sınırlarını yeniden açtı ve salgının endemik aşamasına geçiyor.

Saravanan, çeşitli derneklerin dondurmanın bir an önce kaldırılmasını talep etmesine rağmen, hükümetin öncelikle yerel halkın bu işleri istemediğinden emin olması gerektiğini söyledi. Ancak yerel halkın kirli, tehlikeli ve zor olarak görülen işlerden - özellikle tarlalarda - kaçınması ve daha fazla para kazanmak için e-selam şoförü olmayı tercih etmesi nedeniyle bunun zor olduğunu söyledi.

"Grab kullanabilecekken neden bir plantasyon sektöründe çalışsınlar?" dedi. "Artık bir işveren piyasası değil. Senaryo tamamen değişti."

Saravanan, Malezya'da pandemi öncesi 1,7 milyon olan kayıtlı yabancı işçi sayısının yalnızca 1,17 milyona düştüğünü söyledi. Bakanlık, 7 Nisan itibarıyla çeşitli sektörlerdeki işverenlerden 519.937 başvuru aldı.

Bakana göre, yaklaşık 24.500 işçi görüşmelerini 27 Nisan'a kadar tamamlayacak ve 150.000 kişinin daha doğrulama sürecini tamamladıktan altı hafta sonra ülkeye girmesi bekleniyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet