Maliye bakanı: Sri Lanka krizi savuşturmak için ayda 4 milyar dolar arıyor

Maliye bakanı, Sri Lanka'nın ciddi bir ekonomik krizi yönetmek için yakıt ve ilaç da dahil olmak üzere temel maddelerin tedarikinin geri kazanılmasına yardımcı olmak için önümüzdeki altı ay içinde yaklaşık 3 milyar ABD Doları (4 milyar ABD Doları) dış yardıma ihtiyacı olacağını söyledi.

10 Nisan 2022 11:00 Gündem
Maliye bakanı: Sri Lanka krizi savuşturmak için ayda 4 milyar dolar arıyor

22 milyonluk ada ülkesi, uyuşturucu, yakıt ve diğer malzemelerin tükendiği, öfkeli protestocuları sokaklara çıkardığı ve Başkan Gotabaya Rajapaksa'yı artan baskı altına soktuğu uzun süreli elektrik kesintilerinden etkilendi.

Maliye Bakanı Ali Sabry, bu hafta göreve başlamasından bu yana yaptığı ilk röportajda, ülkenin bu ay Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelere hazırlanırken 3 milyar ABD doları tutarında köprü finansmanı bulmasına atıfta bulunarak, "Bu herkül bir görevdir" dedi.

Güney Asya ada ülkesi, uluslararası devlet tahvillerini yeniden yapılandırmaya çalışacak ve ödemelerde moratoryum arayacak ve Temmuz ayında yaklaşan 1 milyar ABD Doları tutarındaki bir ödeme için tahvil sahipleriyle müzakere edeceğinden emin.

Bay Sabry, "Bütün çaba, zor bir temerrüde düşmemek" dedi. "Zor bir temerrütün sonuçlarını anlıyoruz."

J.P. Morgan analistleri bu hafta, Sri Lanka'nın brüt borç servisinin bu yıl 7 milyar ABD doları olacağını ve cari hesap açığının yaklaşık 3 milyar ABD doları olacağını tahmin ediyor.

Merkez bankası verilerine göre, ülkenin 12,55 milyar ABD doları tutarında uluslararası devlet tahvili ve Mart ayı sonunda 1,93 milyar ABD doları tutarında yabancı rezervi var.

Sabry, "Birinci öncelik, halkın ayaklanmasının ele alınabilmesi için yakıt, gaz, uyuşturucu ve dolayısıyla elektrik açısından normal tedarik kanalına geri döndüğümüzü görmek" dedi.

'Güven duygusu'

Ülkenin ticari başkenti Kolombo'da en az bir kişinin şiddete dönüşmesiyle günlerdir ada genelinde hükümet karşıtı protestolar şiddetleniyor ve bu da Covid-19 pandemisi tarafından harap edilen kazançlı turizm endüstrisine zarar verdi.

Bay Sabry, "Protesto hakkınıza saygı duyuyoruz, ancak şiddet yok, çünkü bu ters tepiyor" dedi.

“Şubat ayında 140 bin turistin gelmesiyle güzel bir şekilde geri dönen turizmimiz, gösterilerden bu yana ciddi şekilde etkilendi.”

Bay Sabry, 18 Nisan'da IMF ile görüşmelere başlamak üzere Washington'a giden Sri Lankalı yetkililerden oluşan bir heyeti yöneteceğini ve hükümetin uluslararası borcunu yeniden yapılandırmasına yardımcı olmak için mali ve hukuk danışmanlarının 21 gün içinde seçileceğini söyledi.

“Onlara gittiğimizde, ilk şey, tüm uluslararası para camiasında ciddi olduğumuza dair bir güven duygusu var” dedi. "Şeffafız, katılmaya hazırız."

Cuma günü, yeni bir merkez bankası başkanı, hızla yükselen enflasyonu dizginlemek ve ekonomiyi istikrara kavuşturmak amacıyla faiz oranlarını benzeri görülmemiş 700 baz puan artırdı.

Sri Lankalı yetkililerin de derecelendirme kuruluşlarına ulaşacağını söyledi Bay Sabry, ülke 2020'den bu yana birden fazla not indirimi nedeniyle kilitlendikten sonra uluslararası finans piyasalarına yeniden erişim sağlamaya çalışıyor.

Bay Sabry, hükümetin altı ay içinde vergileri ve yakıt fiyatlarını artıracağını ve kamu maliyesini düzeltmek amacıyla zarar eden devlete ait işletmelerde reform yapmaya çalışacağını söyledi.

Bu önlemler, Mart ayı başlarında yayınlanan Sri Lanka ekonomisine ilişkin bir IMF incelemesinde kilit öneriler arasındaydı.

Sabry, "Bunlar pek sevilmeyen önlemler ancak ülkenin bu durumdan çıkması için yapmamız gereken şeyler" dedi.

"Ama seçim, bunu mu yapacaksın yoksa kalıcı olarak boşa mı gideceksin?"
'Herkesin dostu'

Bay Sabry, Sri Lanka'nın yakıt için Hindistan'dan 500 milyon ABD doları tutarında başka bir kredi hattı arayacağını ve bunun yaklaşık beş haftalık gereksinimler için yeterli olacağını söyledi.

Hükümet ayrıca Asya Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve Çin, ABD, İngiltere ve Orta Doğu'daki ülkeler de dahil olmak üzere ikili ortaklardan destek isteyecek.

Mavi bir tişört ve kot pantolonun içinde rahatlamış görünen Bay Sabry, "Nerede olduğumuzu biliyoruz ve tek şey savaşmak" dedi. "Başka çaremiz yok."

Çin ile 1,5 milyar ABD Doları tutarında bir kredi limiti, 1 milyar ABD Dolarına kadar sendikasyon kredisi ve Ocak ayında Sri Lanka başkanından bazı borçların yeniden yapılandırılması talebi konusunda görüşmeler sürüyor.

Bay Sabry, "Umarım biraz rahatlama sağlayabiliriz ve bu, daha büyük infüzyonlar gelene kadar Sri Lanka topluluğunu ve ülkeyi ayakta tutmaya yardımcı olur" dedi.

Pekin ve Yeni Delhi, Hindistan'ın güney ucundaki stratejik bir konuma sahip ada üzerinde nüfuz sahibi olmak için uzun süredir mücadele ediyor ve ülke, güçlü Rajapaksa ailesi altında Çin'e yaklaşıyor.

Ancak son haftalarda, ekonomik kriz derinleştikçe Sri Lanka, Hindistan'dan gelen yardıma ağırlık verdi.

"Biz tarafsız bir ülkeyiz. Daha önce Sri Lanka adalet bakanı olarak görev yapan avukat Bay Sabry, "Hepimizin dostuyuz" dedi. "Bu nedenle, iyi niyetin bu noktada işe yarayacağını düşünüyoruz."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet