Musk dosyaları, bazı tweet'ler için denetim gerektiren kısıtlamaları sona erdirmeyi talep ediyor

Tesla Inc'in CEO'su Elon Musk, bir federal bölge mahkemesinden Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı ve işle ilgili bilgileri içeren bazı tweet'lerinin yayınlanmadan önce incelenmesini gerektiren 2018 anlaşmasını feshetmesini istedi.

10 Mart 2022 23:00 Gündem
Musk dosyaları, bazı tweet'ler için denetim gerektiren kısıtlamaları sona erdirmeyi talep ediyor

Musk'ın avukatları, mahkemeden, ABD'nin en üst düzey menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından, hisselerinin bir kısmının potansiyel olarak satılması konusunda Kasım ayında gerçekleştirdiği bir Twitter anketinin ön onayının kayıtlarını talep eden bir çağrıyı engellemesini istedi.

Musk'ın avukatları Manhattan'daki ABD Bölge Yargıcı Alison Nathan'a, "SEC, Bay Musk'ın Twitter etkinliğini ne kadar çok izler ve başkalarını da aynı şeyi yapmaya zorlarsa, Bay Musk'ın ifade özgürlüğü o kadar çok ihlal edilir" dedi.

Musk'ın avukatları, SEC menkul kıymetler dolandırıcılık suçlamalarını çözen 2018 rıza kararnamesinin Tesla CEO'su hakkında "boş ve sınırsız soruşturmalara" izin vermemesi gerektiğini ve anayasal ifade özgürlüğü hakkını engellediğini söyledi.

Musk'ın ekibi ayrıca, Tesla'nın kullanıcılara elektrikli otomobil üreticisindeki hissesinin %10'unu satması gerekip gerekmediğini soran tweet anketini onaylayıp onaylamadığına ilişkin SEC tarafından 2021 mahkeme celbini bozmaya çalışıyor.

Dikkat çekici bir şekilde, çoğunluk onayladı ve anket Tesla hisselerini bir çöküşe gönderdi. Musk o zamandan beri 16.4 milyar dolarlık hisse sattı.

Tweet, Musk'ın yayınlamadan önce bir Tesla avukatından onay almak için SEC anlaşmasına uygunluğunu sorguladı.

Dosyaya göre Musk, "SEC'in eylemi şirketin finansmanını tehlikeye atmaya yönelik olduğu" ve "uzun süreli dava" hissedarların çıkarına olmayacağı için ilk 2018 anlaşmasını imzalamaya "zorlanmış" hissetti.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet