NASA, James Webb Uzay Teleskobu'ndan yıldızın parlak görüntüsünü yayınladı

NASA, evrendeki en eski gökadaları incelemeye başlamayı planlarken, Çarşamba günü, odağını keskinleştirdikten sonra James Webb Uzay Teleskobu'ndan ilk görüntüyü yayınladı.

18 Mart 2022 10:00 Gündem
NASA, James Webb Uzay Teleskobu'ndan yıldızın parlak görüntüsünü yayınladı

Görüntü, 2MASS J17554042+6551277 olarak bilinen parlak, yanan turuncu bir yıldızı göstermektedir.

NASA yetkilileri, teleskopun minimum gereksinimlerinden daha iyi çalıştığını ve muhteşem yeni astronomi keşifleri için umutları artırdığını söyledi.

Webb optik teleskop eleman yöneticisi Lee Feinberg bir basın toplantısında, "Teleskopun optik performansının kesinlikle olağanüstü olduğunu söylemekten mutluyum." Dedi.

Feinberg, "Gerçekten son derece iyi çalışıyor. Bir yıldıza benzeyen bir yıldızın görüntüsüne sahip olduğumuzda teleskobun düzgün çalıştığını bileceğimizi söylemiştik ve şimdi elimizde bu var ve siz o görüntüyü görüyorsunuz," dedi.

Webb operasyonları proje bilimcisi Jane Rigby, yıldızın yeni görüntüsünün arka planda birden fazla galaksiyi de ortaya çıkardığını söyledi. NASA henüz bu galaksileri tanımlamadı, dedi.

Rigby, "Şimdi, bu görüntüyü netliği karakterize etmek için çektik, ancak arkasındaki binlerce galaksiyi görmeden edemezsiniz; gerçekten muhteşemler" dedi. "Webb'in gökyüzünün herhangi bir noktasında 2.000 saniye ve o kadar da inanılmaz derecede derinden bakabilmesinin hiçbir yolu yok. Yani bundan sonra gelecek bu olacak. Zamanda geriye gidiyoruz... milyarlarca göründüğü için ışığı görüyoruz. gerçekten ter dökmeden yıllar önce."

Yıldızın yeni görüntüsünün Hubble Uzay Teleskobu'nun elde edebileceği kadar keskin ve net olduğunu, gelecekteki görüntülerin daha da keskin olacağını söyledi.

Sonuç olarak, NASA'nın bilimden sorumlu yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, NASA yetkililerinin büyük bir rahat nefes aldığını söyledi.

Zurbuchen, "Uykusuz geceler geçirdim ve endişelerim artık geride kaldı," dedi ve ek zorlukların önümüzde olduğunu, ancak Webb'i çalışır hale getirecek görevlerin çoğuna ulaşıldığını da sözlerine ekledi.

Daha önce, ajans, hizalanırken teleskoptan erken görüntüler yayınladı. Dünyadan 1 milyon mil uzakta benzersiz bir yörüngede bulunan gözlemevi için hala daha fazla hizalama ve odaklanma planlanıyor.

Daha önceki görüntüler, farklı bir yıldızın 18 kopyasını, aynanın 18 parçasının her biri için bir kopya gösterdi. Bilim adamları ve mühendisler bu bölümleri hizalarken, NASA, Çarşamba günü yayınlanan yeni görüntüden daha bulanık olan, yıldızın tek, odaklanmış bir fotoğrafını gösteren başka bir görüntü yayınladı.

İlk evrenin karanlığından yıldızlar oluşmaya başladı. Bu ilk yıldızların hidrojen ve helyumdan oluştuğuna inanıyoruz - daha ağır elementler henüz oluşturulmadığından başka bir şey değil! #NASAWebb daha fazla bilgi edinmek için uzak bir galaksiyi inceleyecek: https://t.co/P4wAZQVXwZ #UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/MqIoj0LGyY— NASA Webb Teleskobu (@NASAWebb) 10 Mart 2022

Webb, Avrupa ve Kanada uzay ajansları ile uluslararası bir ortaklık tarafından 20 yılı aşkın bir süredir inşa edildi.

25 Aralık'ta Avrupa'nın Fransız Guyanası Kourou'daki Uzay Limanı'ndan fırlatıldı.

NASA, gözlemevindeki tüm enstrümanları hazırlayıp devreye aldıktan sonra bu yaz ilk bilim görüntülerini daha da iyi odaklanarak yayınlamayı planlıyor.

NASA Salı günü yaptığı açıklamada, "Webb, kozmik tarihin her aşamasını - güneş sistemimizin içinden erken evrendeki en uzak gözlemlenebilir galaksilere ve aradaki her şeye kadar - keşfedecek." Dedi. "Webb yeni ve beklenmedik keşifler ortaya çıkaracak ve insanlığın evrenin kökenini ve içindeki yerimizi anlamasına yardımcı olacak."

Webb, kısmen kızılötesi ışık topladığı için Hubble Uzay Teleskobu'ndan daha güçlü, Hubble ise görünür ışık spektrumları kullanıyor. İki teleskop bazen uzay nesnelerini ve fenomenlerini gözlemlemek için birlikte çalışabilir.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet