NATO: Rusya, biyolojik silah laboratuvarları yalanlarının arkasında kimyasal silah operasyonları planlayabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın biyolojik silah laboratuvarları hakkında yalanlar uydurarak kimyasal silah operasyonları planlayabileceğini söyledi.

14 Mart 2022 23:00 Gündem
NATO: Rusya, biyolojik silah laboratuvarları yalanlarının arkasında kimyasal silah operasyonları planlayabilir

Alman gazetesi Welt am Sonntag'a verdiği röportajda Stoltenberg, "Son günlerde kimyasal ve biyolojik silah laboratuvarları hakkında saçma sapan iddialar duyduk" dedi.

Stoltenberg, "Artık bu yanlış iddialar ortaya atıldığına göre, uyanık olmalıyız, çünkü Rusya'nın kendisinin bu yalanlar altında kimyasal silah operasyonları planlayabilmesi mümkündür. Bu bir savaş suçu olur."

Ukrayna halkının Rus işgaline cesaretle direnmesine rağmen, önümüzdeki günlerin daha da büyük zorluklar getirmesinin muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

NATO başkanı, "Bu ihtilafın Ukrayna sınırlarının ötesine tırmanmasını ve Rusya ile NATO arasında tam teşekküllü bir savaşa dönüşmesini önleme sorumluluğumuz var" dedi.

Stoltenberg, son yıllarda NATO üyesi ülkeler tarafından on binlerce Ukraynalı askerin eğitiminin yanı sıra askeri teçhizat tedarikinin "işgalci Rus kuvvetlerine karşı mücadelede (Ukrayna kuvvetleri için) son derece önemli" olduğunu söyledi.

Ama ekledi: "En önemli şey, Başkan (Vladimir) Putin'in bu anlamsız savaşı sona erdirmesidir" dedi.

Stoltenberg, "Bütün güçlerini geri çekin ve siyasi bir çözüm bulmak için diplomatik siyasi çabalara iyi niyetle katılın" dedi.

Cumartesi günü tekrar ateşkese ulaşmayı amaçlayan müzakereler başarısız oldu ve ABD, Ukrayna'ya silahlar için 200 milyon dolar daha sağlamayı planladığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, diğer ülkeleri Ukrayna ordusunu desteklemek için ekipman göndermenin “bu konvoyları meşru hedefler haline getiren bir eylem” olduğu konusunda uyardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya'yı ülkesini parçalamaya çalışmakla ve Mariupol'un batısındaki bir belediye başkanının tutuklandığı iddiasıyla “yeni bir terör aşaması” başlatmakla suçladı.

“Ukrayna bu testi geçecek. Topraklarımıza gelen savaş makinesini kırmak için zamana ve güce ihtiyacımız var” dedi.

Zelensky Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusların, Rus yanlısı ayrılıkçıların Ukrayna ile savaşmaya başladığı iki doğu bölgesi olan Donetsk ve Luhansk'takilere çok benzer şekilde, yerel yetkilileri yerel yetkilileri bir "sözde cumhuriyet" kurmaya zorlamak amacıyla şantaj ve rüşvet kullandığını söyledi. 2014 yılında kuvvetler.

NATO'nun Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etmeyi reddetmesinden bir kez daha üzüntü duydu ve Ukrayna'nın ayrıntılı bilgi vermese de hava savunma varlıkları tedarik etmenin yollarını aradığını söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet