Norveçli Bir Öğrenci, 2020'de New Hampshire Ortaokul Öğrencileri Tarafından Başlatılan Bir Tekne Buldu

New Hampshire ortaokul öğrencileri tarafından başlatılan bir minibotun kalıntıları, 462 gün ve 8300 milden fazla bir süre sonra Norveç'te bir altıncı sınıf öğrencisi tarafından keşfedildi.

17 Şubat 2022 22:00 Gündem
Norveçli Bir Öğrenci, 2020'de New Hampshire Ortaokul Öğrencileri Tarafından Başlatılan Bir Tekne Buldu

Kar amacı gütmeyen kuruluş Educational Passages ile ortaklaşa iki ardışık ortaokul fen sınıfı tarafından inşa edilen ve Ekim 2020'de Massachusetts'ten ilk kez (mürettebatsız) yola çıkan 5.5 metrelik tekne için olaylı bir yolculuktu. Teknenin GPS'i aralıklı olarak Ocak ayının sonuna kadar, bir aile sosyal medya bağlantısı sayesinde ıssız bir Norveç adasından kurtardı.

"Minibotumuz Norveç'teki yerel okula gitti! 6. sınıfları ambarı açtı ve içi tamamen kuru olan malzeme paketimizi buldu! İçinde bulunduğu durum düşünüldüğünde inanılmaz!" Rye Junior Lisesi hafta sonu Facebook'ta yayınladı.

Bilim sınıfı projesi COVID-19 tarafından ertelendi

Rye Junior High ve dünyanın dört bir yanındaki öğrencileri okyanusa ve birbirine bağlamayı hedeflediğini söyleyen kar amacı gütmeyen Educational Passages, bir açıklamaya göre 2018'de proje üzerinde birlikte çalışmaya başladı. Organizasyon, 2020'de öğrencilere bir montaj kiti sağladı, ancak inşaat ve lansman koronavirüs pandemisi nedeniyle karmaşıktı.

Fen bilgisi öğretmeni Sheila Adams, öğrencilerinin tekneyi inşa ettiğini ve COVID-19 dersleri çevrimiçi olarak zorunlu hale getirdiğinde onu süslemeye yeni hazırlandıklarını söyledi. Yılmadan, projeyi uzaktan bitirmenin bir yolunu buldular: Öğrencilerin her biri, daha sonra taranan, basılan ve teknenin güvertesinde bir kolaj halinde birleştirilen sanat eserlerini gönderdi. Yaz tatili ile denize açılmaya hazırdı.

Yönetmen Cassie Stymiest, "Yaz boyunca, tekneyi Maine Körfezi'nin ötesinde denize çıkarabilecek bir konuşlandırıcı bulmak için birlikte çalıştık, ancak tüm kısıtlamalar yürürlükteyken bunu zorlayıcı bulduk" dedi. Eğitim Pasajları. "Bu yüzden sonbahara kadar bekledik ve yeni 5. sınıf sınıfını projeyle sanal olarak tanıştırdık."

Yeni sınıfı inşa etmedikleri tekneye bağlamak için proje liderleri, öğrencilerden altını hangi renge boyayacaklarını, onu hangi mesajlarla dolduracaklarını ve teknenin nereye varacağını sordular. Portsmouth Herald'ın bildirdiği gibi, bazı öğrenciler Avrupa'ya sürükleneceğini umarken, diğerleri daha şüpheciydi.

O zamanlar altıncı sınıf öğrencisi olan Solstice Reed gazeteye "Dürüst olmak gerekirse batacağını düşündüm" dedi.

Massachusetts, Woods Hole'daki Deniz Eğitimi Derneği, Northampton, Mass'taki JFK Ortaokulundan Sojourner's Truth adlı başka bir mini teknenin yanında Rye Riptides'i başlatmak için gönüllü oldu.

Öğrenciler teknelerini 9 Ekim 2020'de Massachusetts'te demirleyen Sea Education Association ekibine teslim ettiler. Daha sonra Florida'ya giden SSV Corwith Cramer'a bindiler ve 25 Ekim'de minibotları Gulf Stream'e indirdiler.

SEA Baş Bilim Adamı Dr. Jeffrey Schell, "Rye Riptides ve Sojourner's Truth suya düştüğünde, her iki mini tekne de rüzgarı hemen yakaladığı ve kesinlikle Corwith Cramer'da olduğumuzdan daha hızlı yelken açtığı anlaşıldığı için mürettebattan boğuk bir tezahürat geldi."

Telsiz sessizliğinden sonra, GPS ıssız bir adadan sinyal verdi

Nuncic, ertesi gün tekneyi okuluna getirdi; burada öğrenciler, ortaokul öğrencilerinin yaklaşık iki yıl önce bıraktıkları mesajları ve hediyeleri bulmak için kargo ambarını açtılar.

Büyük açılış ulusal bir televizyon ekibi tarafından çekildi ve Oslo'daki ABD Büyükelçiliği de dahil olmak üzere sosyal medyada paylaşıldı.

"Bu hikayenin bu kadar yaygın bir şekilde paylaşılması ve bu kadar çok insanın öğrencileri tebrik ettiğini görmek çok şey ifade ediyor!" Stymiest, NPR'ye e-posta yoluyla söyledi. "Bütün mesele bu."

Teknenin viral yolculuğu da dahil olanlar için kişiseldir.

Örgüt, "462 gün ve 13.412 km Atlantik Okyanusu'nu geçtikten sonra, güverte ve kargo ambarı teknenin geriye kalan parçalarıydı, ancak içerideki mesajlar okullar arasında yeni bir dostluğu ateşledi" dedi.

Norveçli öğrenciler, yeni Amerikalı arkadaşlarına bir mektup yazacaklarını söylediler ve sınıflarda Perşembe günü için sanal bir toplantı planlandı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet