Pakistanlı Kuvvetler tarafından ateşlenen roketler altı Afghan'ı öldürdü

Pakistan askeri güçleri, Pakistan askeri güçleri, 16 Mart Cumartesi günü (16 Mart), bir resmi ve bir ikamet günü söylediklerinde, Pakistan askeri güçleri, roket boyunca roketleri kovdu.

17 Nisan 2022 23:00 Gündem
Pakistanlı Kuvvetler tarafından ateşlenen roketler altı Afghan'ı öldürdü

Taliban'ın geçen yıl Afganistan'daki gücü ele geçirdiğinden, komşular arasındaki sınır gerilimleri yükseldi, Pakistan'ın militan grupların Afgan topraklarından gelen saldırılar yaptığını iddia ediyorlardı.

Taliban, Pakistan militanlarını barındırıyor, ancak aynı zamanda bir çitin tadını çıkardılar İslamabad, sömürge zamanlarında yapıldığı DURAND hattı olarak bilinen 2.700 km sınırları boyunca kuruludur.

Afganistan'ın Doğu Kunar eyaletindeki Afganistan hükümeti yetkilisi ve bir ikamet günü Pakistanlı kuvvetlerinin, altı kişinin öldüğünü, Cumartesi günü baştan başlarında roketleri kovdu.

İl Bilgi Direktörü Najibullah Hassan Abdaal, "Beş çocuk ve bir kadın öldürüldü ve Pakistanlı Roket saldırılarında Pakistanlı Roket saldırılarında yaralandı" dedi.

Bir isimden biri olan Shelton bölgesindeki bir ikincisi olan Ehsanullah, saldırının Pakistan askeri uçağı tarafından yapıldığını söyledi. Ölüm parasını doğruladı.

Benzer bir Afganistan hükümeti yetkilisi olan Afganistan'ın Khost eyaletinde benzer bir öncesi saldırı yapıldı.

"Pakistan helikopterleri, Khost eyaletindeki Durand Line yakınındaki dört köyü bombaladı" dedi. "Sadece sivil evler hedeflendi ve zayiatlar vardı" dedi, ancak daha fazla ayrıntı sunmadı.

Khost'dan bir Afgan kabile yaşlısı, Gul Markhan, Khost'daki olayını doğruladı.

Afgan Medya Raporları, Pakistan Anti-Pakistanlı sloganları ilahi sokaklara yüzlerce sivil. Afgan Medya Raporları.

Pakistanlı askeri yetkililer yorum için hemen mevcut değildi ve Kabil'deki Taliban Hükümeti sözcükleri AFP ile temasa geçildiğinde yorum yapmayı reddetti.

Afgan Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü, saldırıları protesto etmek için Kabil'deki Pakistan'ın Büyükelçisini çağırdığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Amir Khan Muttaqi, "Khost ve Kunar'da da dahil olmak üzere bu tür askeri ihlaller bu olaylar bu olayları istifa edecektir," dedi.

İki ülke arasındaki sınır alanları uzun zamandır Afganistan ile gözenekli sınır boyunca çalışan Tehreek-E-Taliban Pakistan (TTP) gibi militan gruplar için bir kale olmuştur.

Afgan Taliban ve TTP, her iki ülkede de ayrı gruplardır, ancak ortak bir ideolojiyi paylaşır ve sınırın her iki tarafında yaşayan insanlardan çekilir.

Taliban Afganistan'da iktidarı ele geçirdiğinden, TTP, Pakistan Kuvvetlerine karşı düzenli saldırılar başlattı.

Şubat ayında, Afganistan'dan TTP tarafından ateş ederken altı Pakistan askeri öldürüldü. Binlerce insan genellikle Pakistan'da tıbbi tedavi arayanlar ve akrabaları ziyaret eden insanlar dahil olmak üzere her gün sınırı giderir.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet