PlayStation, Nintendo, Heineken, Carlsberg, Universal Music Rusya göçüne katıldı

Hollandalı bira üreticisi Heineken, Danimarkalı bira üreticisi Carlsberg ve Universal Music Group, Moskova'nın Ukrayna'daki savaşı nedeniyle Rusya'daki faaliyetlerini durduran en son Batılı şirketlerden bazıları.

11 Mart 2022 23:00 Gündem
PlayStation, Nintendo, Heineken, Carlsberg, Universal Music Rusya göçüne katıldı

Perşembe günü, Japon oyun devleri PlayStation ve Nintendo, harekete geçen yüzlerce çok uluslu şirketin arasına katılarak Rusya'ya sevkiyatları da askıya alacaklarını duyurdular.

Dünyanın en büyük ikinci bira şirketi Heineken, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "savaşın devam eden tırmanmasına yanıt olarak" aynı adı taşıyan markasının Rusya'daki üretimini, reklamını ve satışını durdurduğunu söyledi.

Heineken, geçen hafta Rusya'ya yeni yatırımları ve ihracatı zaten askıya almıştı.

Heineken CEO'su Dolf van den Brink yaptığı açıklamada, "Ukrayna'daki trajedinin ortaya çıkmasını izlemekten şok ve üzüntü duyuyoruz." Dedi.

Rus hükümetinin Ukrayna'ya karşı savaşı, sebepsiz ve tamamen haksız bir saldırıdır" dedi.

Heineken, Rusya'da 1.800 kişiyi istihdam ediyor ve yerel pazar için Zhigulevskoe ve Oxota markalarını ürettiği ülkedeki en büyük üçüncü bira üreticisi olduğunu söylüyor.

Bira üreticisi, "Rusya'dan para, telif hakkı ve temettü akışını durdurmak için" Rus işini küresel operasyonlarının geri kalanından "çitlemek için acil adımlar atacağını" söyledi.

Açıklamada, "Heineken, Rusya operasyonlarımızdan elde edilen herhangi bir net finansal faydayı artık kabul etmeyecektir" denildi.

Heineken'in diğer ünlü markaları arasında Amstel, Tiger ve Strongbow elma şarabı bulunur.

Dünyanın en büyük dördüncü bira üreticisi Danimarkalı bira üreticisi Carlsberg, Rusya'da da üretim ve satışları durdurduğunu söyledi.

Çoğunluğuna sahip olduğu Baltika Breweries, Rusya'da "hükümetin eylemlerinden sorumlu olmayan" 8.400 çalışanını sürdürmek için ayrı bir işletme olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

Danimarkalı grup, Ukrayna'daki insani kriz sırasında, Rusya'daki işlerinden elde edilen her türlü kârın yardım kuruluşlarına bağışlanacağını söyledi.

PlayStation'ın sahibi Sony Group, Perşembe günü yaptığı açıklamada, video oyun biriminin Rusya'daki operasyonlarını askıya aldığını açıklayarak "Ukrayna'da barış çağrısında küresel topluluğa katıldığını" söyledi.

Teknoloji ve eğlence şirketi ayrıca BM mülteci ajansına ve Save the Children'a "bu trajedinin kurbanlarını desteklemek için" 2 milyon dolar bağışladığını söyledi.

Bir Nintendo sözcüsü AFP'ye, lojistik nedenlerle "şimdilik" Rusya'ya yapılan sevkiyatları askıya alacağını söyledi.

Dünyanın en büyük etiketi

Yale Üniversitesi araştırmacılarına göre, komşu Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana yaklaşık 300 şirket Rusya'dan çekildiğini açıkladı.

McDonald's, Coca-Cola ve Starbucks, kamuoyu baskısının ardından Salı günü kalabalığa katıldı.

Yine Salı günü, dünyanın en büyük plak şirketi Universal Music Group, Rusya'daki tüm faaliyetlerini askıya aldığını ve derhal geçerli olmak üzere ofislerini kapattığını söyledi.

Universal yaptığı açıklamada, "Ukrayna'daki şiddetin bir an önce sona ermesini istiyoruz" dedi.

Uluslararası yaptırımlara bağlıyız ve çalışanlarımız ve sanatçılarımızla birlikte bölgedeki mültecilere acil yardım ulaştırmak için insani yardım çabalarını desteklemek için çeşitli ülkelerden gruplarla birlikte çalışıyoruz” dedi.

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari de Rusya'ya teslimatları askıya aldığını söyledi.

Rusya'da fabrikası olmayan ve orada iki bağımsız bayilik tarafından temsil edilen Ferrari, geçen yıl dünya çapında teslim edilen 11.000'den fazla otomobilden Rusya'da her yıl 100'den az araba satıyor.

İtalyan şirketi Salı günü "ihtiyacı olan Ukraynalıları desteklemek için" bir milyon avro (1,1 milyon dolar) bağışta bulunduğunu duyurdu.

Başka bir yerde, Fransız demiryolu devi Alstom Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya'ya yapılan teslimatların yanı sıra oradaki gelecekteki ticari yatırımları askıya aldığını duyurdu.

Ancak Alstom, Rus lokomotifleri ve demiryolu ekipmanı sağlayıcısı Transmashholding'deki hissesini elinde tuttuğunu söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet