Polis, Kanada Başkentinde Kuşatmayı Kırmaya Çalışan 100'den Fazla Protestocuyu Tutukladı

Polis Cuma günü Kanada'nın kuşatma altındaki başkentinde çok sayıda göstericiyi tutukladı ve çekici araçları çekti ve bir kamyon akışı baskı altında ayrılmaya başladı ve yetkililerin ülkenin COVID-19 kısıtlamalarına karşı üç haftalık protestoya son verme umutlarını artırdı.

19 Şubat 2022 23:00 Gündem
Polis, Kanada Başkentinde Kuşatmayı Kırmaya Çalışan 100'den Fazla Protestocuyu Tutukladı

Yetkililer, akşama kadar, çoğu yaramazlık suçlamasıyla en az 100 kişinin tutuklandığını ve şehrin ana caddelerinden birini kapatanların da dahil olduğu yaklaşık iki düzine aracın çekildiğini söyledi. Geçici Ottawa Polis Şefi Steve Bell, bir polis memurunun hafif şekilde yaralandığını ancak hiçbir protestocunun yaralanmadığını söyledi.

Polis "sokaklarımızı kontrol altına almak için ilerlemeye devam ediyor" diye ekledi: "Bu tamamlanana kadar gece gündüz çalışacağız."

Tutuklananlar arasında dört protesto lideri de yer aldı. Biri kefaletle serbest bırakılırken diğerleri hapiste kaldı.

Kendine özgü Özgürlük Konvoyu üzerindeki baskı, sabah saatlerinde, bazıları çevik kuvvet teçhizatı giymiş ve bazıları otomatik silahlar taşıyan yüzlerce polisin protesto bölgesine inmesi ve göstericileri kelepçeli olarak karlı sokaklarda uzaklaştırmaya başlamasıyla başladı. boynuzlar.

Neon yeşili kar maskeleri takan ve şirketlerinin kimliklerini gizlemek için kamyonlarına yapıştırılmış çıkartmaları olan çekici kamyon operatörleri polis nezaretinde geldi ve omuz omuza park etmiş yüzlerce büyük kamyonu, kampçıyı ve diğer araçları kaldırmaya başladı. Parlamento. Polis, çekmeden önce en az bir karavan kampçısının kapısını kırdı.
Protestocular 'O Kanada!' şarkısını söylerken arbede çıkıyor

Yer yer arbedeler çıktı ve polis defalarca protestocularla burun buruna geldi ve kalabalığı "Özgürlük!" çığlıkları arasında geri itti. ve "Ey Kanada" milli marşının söylenmesi.

Polis öğleden sonra geç saatlerde protestocuların memurlara saldırdığını ve silahlarını almaya çalıştığını söyledi. Bazıları, haftalarca müzik çaldıkları bir aşamada, yok edilmesini istemediklerini söyleyerek ekipmanı sökmeye başladılar.

Birçok protestocu, ülkenin dört bir yanından gelen memurlarla, Kanada tarihindeki en büyük polis uygulama eylemlerinden biri karşısında yerlerini aldı.

Montreal'den kamyon şoförü Kevin Homaund, "Özgürlük asla özgür olmadı" dedi. "Peki ya bize kelepçe takarlar ve bizi hapse atarlarsa?"

Ancak öğleden sonra sürekli bir kamyon alayı Parlamento Tepesi'nden ayrılmaya başladı.

Ontario Başbakanı Doug Ford, "Artık ilerleme görmeye başladığımıza dair göstergeler var." Dedi.

Polis, şehir merkezinde kaç protestocunun veya aracın kaldığını açıklamadı. Tüm belirtiler, polisin bölgeyi temizlemek için hafta sonu çalışacağı yönündeydi.

Başkent ve felçli sokakları, ABD sınır kapılarını kapatan ve Başbakan Justin Trudeau için şimdiye kadarki en ciddi testlerden birini yaratan haftalarca süren gösteriler ve ablukalardan sonra hareketin son kalesini temsil ediyordu. Ayrıca, bazıları Amerika'nın etkisini suçlayarak Kanada'nın nezaket konusundaki itibarını sarstı.

Yetkililer, kısmen şiddet korkusu nedeniyle protestolara karşı çıkmakta tereddüt etmişti. Gösteriler, bazıları silahlı aşırı sağcıları ve gazileri çekti.

Polis ve hükümet protestoların kontrolden çıkmasına izin verdikleri suçlamasıyla karşı karşıya kalırken, Trudeau Pazartesi günü Kanada'nın Acil Durumlar Yasası'nı çağırdı. Bu, kolluk kuvvetlerine ablukaları yasa dışı ilan etme, kamyonları çekme, sürücüleri tutuklama, ehliyetlerini askıya alma ve banka hesaplarını dondurma konusunda olağanüstü yetki verdi.

Ottawa polisi, iki önemli protesto liderinin tutuklanmasıyla Perşembe günü geç saatlerde işgali sona erdirmek için ilk hamlesini yaptı. Ayrıca, protestocuların yardımına gelmelerini önlemek için şehir merkezinin çoğunu yabancılara kapattılar.
Polis çekici şoförünü bulmakta zorlanıyor

Acil durum yasası, kolluk kuvvetlerinin çekici kamyon şirketlerini yardım etmeye zorlamasını sağladı. Ottawa polisi daha önce, harekete sempati duydukları veya misilleme yapmaktan korktukları için yardım etmeye istekli çekici sürücüleri bulamadıklarını söyledi.

Polis kuşatmayı kaldırmak için çalışırken, protesto liderlerinden Pat King kamyonculara "Lütfen barışçıl kalın" dedi ve çekici operatörlerinin geçim kaynaklarını tehdit etti.

King, Facebook'ta "Kariyer intiharı yapıyorsun" diye uyardı. "Kamyonların nereden geldiğini biliyoruz."

King daha sonra onu arabasında çevreleyen memurlar tarafından tutuklandı.

Ottawa polisi günlerdir sokakları geri almaya hazırlandıklarını açıkça belirtmişti. Cuma günü, operasyon devam ederken bile polis, sosyal medya ve hoparlör aracılığıyla protestoculara ayrılma ve tutuklanmaktan kaçınmaları için bir şans daha vererek bir kez daha uyarıda bulundu.

Bunun yerine bazı kilitli kollar, memurlar onları geri itmek için bir hat oluşturdu.

Londra Ontario'dan bir protestocu olan Dan Holland, polis içeri girerken arabasını topladı. "Bu polis tarafından dövülmek istemiyorum" dedi.

Paltolu ve şapkalı çocuklar kalabalığın ortasında dikiliyordu. Polis, protestocuların gençleri çatışmanın ortasına koyduğunu söyledi.

Özgürlük Konvoyu gösterileri başlangıçta Kanada'nın ülkeye giren kamyoncular için aşı gereksinimine odaklandı, ancak kısa süre sonra COVID-19 önlemleri ve Trudeau hükümetine yönelik geniş bir saldırıya dönüştü.

Ottawa sakinleri, kamyoncular tarafından taciz edildiklerinden ve korkutulduklarından şikayet ettiler ve aralıksız korna çalmalarını durdurmak için mahkeme emri çıkardılar.

Trudeau, protestocuları bir "uç" unsurunun üyeleri olarak tasvir etti. Kanadalılar ülkenin COVID-19 kısıtlamalarını büyük ölçüde benimsedi ve ülkedeki kamyoncuların tahmini %90'ı da dahil olmak üzere büyük çoğunluğu aşılandı. İllerin getirdiği aşı ve maske zorunluluklarının bir kısmı şimdiden hızla kalkıyor.

Windsor, Ontario ve Detroit arasındaki Ambassador Köprüsü'ndeki en büyük sınır ablukası, iki ülke arasındaki otomobil parçası akışını kesintiye uğrattı ve endüstriyi üretimi kısmaya zorladı. Yetkililer, düzinelerce protestocuyu tutukladıktan sonra geçen hafta sonu kuşatmayı kaldırdı.

Kuzey Dakota'nın karşısındaki Manitoba'daki son sınır ablukası Çarşamba günü barışçıl bir şekilde sona erdi.

Protestolar alkışlandı ve ABD'deki muhafazakarlardan bağış aldı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet