Rusya, Organize Dezenformasyon Yoluyla Fikirleri Şekillendirmek İçin Çin Uygulaması Tiktok'u Kullanıyor

Rusya, Ukrayna'yı işgal etmeye devam ederken, organize dezenformasyon yoluyla fikirleri şekillendirmek için Çin uygulaması Tiktok'u kullanıyor.

28 Şubat 2022 11:00 Gündem
Rusya, Organize Dezenformasyon Yoluyla Fikirleri Şekillendirmek İçin Çin Uygulaması Tiktok'u Kullanıyor

Uygulama, kedi memelerinden yavru köpeklere kadar, Rusya'nın Ukrayna karşıtı duyguları harekete geçiren yeni propaganda cephesi haline geldi.

Devlet kontrolündeki medya kuruluşları Batılı izleyicileri bölmeye çalışıyor. Rusya'nın devlete ait RT televizyonunun başkanı hiç şüphe yok. Vatandaşlar Başkan Vladimir Putin'in Ukrayna'daki eylemine karşı çıkıyorlarsa, artık Rus değiller.

İngilizce yayın yapan uluslararası haber ağının genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, sözlerini asla küçümseyen biri değil ve Twitter'da sadece "lider" olarak adlandırdığı Putin'i savunmak için keskin açıklamalar yapmaya alışkın.

Ülkedeki savaş karşıtı hareketin özeti, "Eğer şimdi Rus olmaktan utanıyorsan, merak etme, Rus değilsin" oldu.

Alphabet Inc'den Google, Kiev hükümetinin talebi üzerine Rus devlet medya kuruluşu RT'nin mobil uygulamasının Ukrayna topraklarında indirilmesini yasakladı.

Google, Ukrayna'nın işgalinden sonra Facebook'un yaptığı bir hamleye benzer şekilde, RT ve diğer kanalların web sitelerinde, uygulamalarında ve YouTube videolarında reklamlar için para almasını engelledi.

Rusya, 2014 yılında Kırım'ı ele geçirmesiyle ilgili dezenformasyonu teşvik eden sahte hesaplarla interneti doldurduğunda benzer bir taktik kullanmıştı.

Sekiz yıl sonra uzmanlar, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ederken çok daha karmaşık bir çaba sarf ettiğini söylüyor.

Kedi videosunda, dijital olarak yerleştirilmiş bir ABD bayrağı tarafından tanımlanan husky bir köpek yavrusu, bir Rus bayrağı tarafından tanımlanan bir tekir kuyruğunu kaydırıyor. Kedi, bahtsız köpeği telaşlandıran vahşi bir yumrukla karşılık verir.

İki haftada 775.000 kez izlenen klip, 310.000 takipçisi olan Funrussianprezident adlı bir hesabın eseridir. Neredeyse tüm videolarında Rus yanlısı içerik bulunuyor.

Washington'daki Wilson Merkezi'nde Doğu Avrupa konusunda dezenformasyon araştırmacısı ve uzmanı olan Nina Jankowicz, "Gördükleri gibi sadece vatansever bir Rus olabilir, ya da doğrudan devletle bağlantılı bir şey olabilir" dedi. "Rusya bu taktikleri mükemmelleştiriyor."

Binlerce Rus, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı gösteri yaptı, ancak Kremlin eleştirmenlerine gelince polisin tepkisi olağandı: yüzlerce tutuklama.

Böylece savaş karşıtı hareket, kendini duyurmaya ve bir kısmı yüksek profilli destek toplamaya başladığı çevrimiçi ortama taşındı.

Ukrayna bayrakları profil resimlerini süslüyor ve ağlayan emojiler çevrimiçi ifadeler arasında özgürce dağılmış durumda. #NoToTheWar hashtag'i Cumartesi günü Twitter'da trend oldu.

Ukrayna'nın işgalinin başladığı Perşembe gününden bu yana, çeşitli Rus ünlüler, gazeteciler ve blogcular korkularını ve çaresizliklerini dile getirerek savaşın bir an önce sona ermesi için yalvardılar.

Popüler video blog yazarı ve belgesel yapımcısı Yuri Dud, çevrimiçi gönderilerinden birinin bir milyon "beğeni" aldığını gördü.

"Bu sözleri bir neden için yazıyorum. Çocuklarım büyüyüp tarihteki bu anı keşfettiklerinde... ve bana 'Baba, ne yaptın?' emperyalist öfkesini desteklemedi” diye yazdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ünlülere ve işgali kınayan "binlerce ve binlerce" kimliği belirsiz Rus'a seslenerek onlara teşekkür etti ve "tüm dünyaya yalan söyleyenleri" durdurmalarını istedi.

Putin, Zelenskiy ve hükümetini "terörist" ve "bir uyuşturucu bağımlısı ve neo-Nazi çetesi" olarak nitelendirerek, ülkenin ordusunu onu devirmeye çağırdı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet