Şanghay, Kovid-19 enfeksiyonlarındaki artışa rağmen bazı bölgelerde karantinayı kaldıracak

Çin'in finans merkezi Şanghay'daki yetkililer, 25.000'den fazla yeni Covid-19 enfeksiyonu bildirmelerine rağmen, şehri yeniden hareket ettirmeye çalıştıkça 11 Nisan Pazartesi gününden itibaren bazı bölgelerde karantinayı kaldırmaya başlayacaklarını söylediler.

12 Nisan 2022 11:00 Gündem
Şanghay, Kovid-19 enfeksiyonlarındaki artışa rağmen bazı bölgelerde karantinayı kaldıracak

Şehir yetkilisi Gu Honghui, Şanghay'ın konut birimlerini üç risk kategorisine ayırdığını ve pozitif vaka olmayan bölgelerdekilerin iki hafta boyunca mahallelerinde "uygun faaliyetlerde bulunmalarına" izin verdiğini söyledi.

Bir haber brifinginde, "Her bölge, üç türe ayrılan ilk grubun (toplulukların) belirli adlarını açıklayacak ve sonraki üç liste zamanında duyurulacak" dedi.

Bu, 2019'un sonlarında Wuhan'ın merkezinde koronavirüsün ilk keşfedilmesinden bu yana Çin'in en büyük salgınıyla mücadelede üç haftadan fazla bir süre kilitlendikten sonra birçoğu yiyecek ve ilaç bulmakta zorlanan şehrin 25 milyon sakininin bir kısmı için rahatlama vaat ediyor.

Bay Gu, Şanghay'ın şehri 7.624 bölgeye böldüğünü ve hala mühürlü olduğunu, bir hafta boyunca yeni enfeksiyon görülmemesinin ardından 2.460 kişilik bir grubun "kontrollere" tabi tutulduğunu ve iki hafta sonra açılacak 7.565 "önleme bölgesi" olduğunu söyledi. olumlu bir vaka.

"Önleme bölgelerinde" yaşayanlar, mahallelerinde dolaşabilmelerine rağmen sosyal mesafeye uymaları gerektiğini ve yeni enfeksiyonlar olması durumunda kendilerini tekrar kapalı bulabileceklerini söyledi.

Bay Gu, Şanghay'ın yeni sistemde "dinamik" ayarlamalar yapacağını sözlerine ekledi ve kaldırımların Çin'in en kalabalık şehrinde sıradan insanlar üzerindeki etkisini en aza indirmek için daha fazla çaba göstereceğine söz verdi.

"Ayrıca tüm vatandaşların ve dostların desteklemeye ve işbirliğine devam etmelerini umuyoruz" dedi.

Ancak bazıları, Şanghay'ın dosya yükünün 25.000'i aştığı bir zamanda bu hareketi büyük bir risk olarak eleştirdi.

Weibo platformunda "Yıldız Buzları Kırdı" adını kullanan bir poster, "Sanırım Şanghay hükümetinin tüm Çin halkına bulaştırmak için gizli bir planı var" dedi.

Diğerleri, yetkililerin başka seçeneği olmadığını söyledi.

Ruan Yi adı altında bir başka Weibo kullanıcısı, "Sanırım bu, Şanghay hükümetinin vatandaşlarının açlıktan ölmemesini sağlarken karantinaya devam edemeyeceğini kabul etmesidir" dedi.

Ulusal sağlık yetkilisi Liang Wannian'ın "dinamik temizleme" politikasının hala Şanghay'ın "en iyi seçeneği" olduğunu söylemesiyle Çin'in stratejisi değişmeden kaldı.

Ulusal Sağlık Komisyonu'nun Covid-19 çalışma grubu başkanı Prof Liang, Omicron'u "büyük grip" olarak görmenin yanıltıcı olduğunu ve Çin'in gardını düşürmenin, özellikle virüs mutasyona uğradığında devasa yaşlı nüfusunu riske atacağını söyledi.

İktidardaki Komünist Parti'nin People's Daily gazetesinin aktardığına göre, doğu kentini ziyaret eden Prof Liang, "Düz yalan söylersek, salgın bu tür savunmasız insanlar için bir felaket olur."

Şangay, Pazar günü 23.937 yeni asemptomatik enfeksiyon ekledi, ancak semptomatik vakalar 1.006'dan 914'e geriledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet