Sınırların Yeniden Açılmasına Rağmen Avustralya'nın Turizm ve Eğitim Sektörleri İçin Engeller Devam Ediyor

21 Şubat Pazartesi günü sabah 6.20'de, Los Angeles'tan bir uçak Sidney'e indi ve bir uçak dolusu yolcunun inmesine ve tarihi olayı kaydetmeye hevesli yerel medya ekipleri tarafından sürpriz bir şekilde karşılanmasına izin verdi.

21 Şubat 2022 23:00 Gündem
Sınırların Yeniden Açılmasına Rağmen Avustralya'nın Turizm ve Eğitim Sektörleri İçin Engeller Devam Ediyor

Avustralya, ülkeyi neredeyse iki yıldır dünyadan koparan sınır kısıtlamalarını nihayet kaldırdıktan sonra, uçuş Sidney'e ilk ulaşan uçak oldu.

Tüm yabancı gezginlerin girmesine tekrar izin verme kararı, Kovid-19'un yayılmasını engellemek için sınırların kapanmasından çok etkilenen turizm ve üniversite sektörlerine çok ihtiyaç duyulan bir desteği sağlayacak.

Ancak Pazartesi günü Sydney havaalanındaki en büyük gülümseme, aylar veya yıllar sonra nihayet yeniden bir araya gelen sayısız aile üyesinin yüzlerindeydi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Cindy Moss, son iki yıldır Avustralya'nın kırsalında yaşayan veteriner hemşire kızını karşıladı.

Sydney Morning Herald'a konuşan Moss, "Bunca zamandan sonra kızıma sarılmanın ne kadar önemli olduğunu size anlatamam" dedi.

Ancak bu duygusal buluşmalar, pandemi öncesi yıllık harcamada 41,5 milyar Avustralya dolarından (40,2 milyar S$) fazla gelirken, Mart 2021'e kadar yalnızca 800 milyon Avustralya doları üreten Avustralya'nın uluslararası turizm sektörü için kalan bazı zorlukları da vurguladı.

2020'de 8,8 milyon uluslararası ziyaretçi vardı, ancak Mart 2021'e kadar sadece 66.000 ziyaretçi geldi. Buna Singapur'dan 2.700 kişi dahildi ve 2019'daki 478.500'den büyük bir düşüş oldu.

Pazartesi günü olduğu gibi, vizesi olan ve aşıları tam olan tüm uluslararası yolcular karantinaya gerek kalmadan Avustralya'ya girebilirler. Ancak Batı Avustralya eyaleti 3 Mart'a kadar kapalı kalacak.

Üniversiteler, tüm yabancı öğrencilerin yeni akademik yılın başlaması için tam zamanında gelmelerine izin veren sınırın yeniden açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Avustralya, geçen yılın sonlarında yabancı öğrencilerin geri dönmesine izin vermeye başladı ve şimdiden düzenli bir gelen akışı aldı. Geçen hafta yaklaşık 13.500 yabancı öğrenci geldi.

Hindistan'dan 26 yaşındaki lisansüstü bir mimarlık öğrencisi olan Bay Calvin Fernando, geçen yıl Mart ayında RMIT Üniversitesi'nde okumaya başlamak için Melbourne'e gelmesi gerektiğini söyledi.

Bunun yerine, Hindistan'da yılı, çevrimiçi derslere katılmak ve diğer öğrencilerle sohbet etmek için sabah 4.30'da uyanarak geçirdi. Sonunda Aralık ayı sonlarında Melbourne'e indi ve sonunda kampüsü ziyaret edebildi.

The Age gazetesine verdiği demeçte, "Bütün bu insanları, tüm bu restoranları, tüm bu farklı mimari binaları görmek gerçeküstüydü" dedi.

Avustralya halihazırda Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore ve Japonya'dan gelen ziyaretçilere izin veriyor, ancak Pazartesi günkü açılış tüm milletler için geçerli. Ziyaretçiler gelmeden önce Covid-19 testlerini yaptırmalıdır.

Avustralya'nın çoğu şu anda koronavirüsün Omicron türünün ciddi bir salgınından çıkıyor.

Pazartesi günü, Avustralya 17.736 yeni Covid-19 vakası ve 17 ölüm kaydetti. 25 Ocak'taki 5.391 hasta zirvesinden Pazartesi günü hastanede 2.412 Covid-19 hastası vardı.

12 yaşın üzerindeki Avustralyalıların yüzde 93'ünden fazlası iki veya daha fazla doz aşı yaptırmıştır.

Ancak bazı analistler, Avustralya'nın ani sınır kapatma tarihi ve eyaletten eyalete değişebilen kafa karıştırıcı kuralların karışımı nedeniyle ertelenebileceklerini söyleyerek, yakın vadede bir yabancı turist selinin beklenmesine karşı uyarıda bulundular.

Turizm ve eğitim sektörleri için bir başka büyük engel de, en büyük gelir kaynağı olan Çinli ziyaretçilerin, Çin'in sınırlarının kapanması nedeniyle hala çok sayıda seyahat etme olasılığının düşük olmasıdır.

2019'da Avustralya, yaklaşık 212.000 Çinli öğrenci de dahil olmak üzere 1,3 milyon Çinli ziyaretçiyi - veya tüm gelenlerin yüzde 15'ini aldı.

Turizm sektörü, sınır kısıtlamalarının ciddi personel sıkıntısına yol açtığından şikayet ediyor. Öğrencilerin ve sırt çantalı gezginlerin konaklama ve perakende işlerine geri dönüşünün yardımcı olması bekleniyor, ancak oteller ve tur operatörleri gibi işletmeler hemen tam kapasiteyle yeniden açılamayabilir.

Sidney limanı çevresinde gemi yolculukları sunan Fantasea Cruising'in yöneticisi Michael Betteridge, yakın zamanda yapılan bir liman gezisinin İngiliz turistlerle dolu olduğunu öğrenmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Karantinalar sırasında kapanan firmanın önümüzdeki yıl kapasitesini "büyütmeyi" planladığını söyledi.

ABC News'e verdiği demeçte, "İnsanları tekrar karşılayabildiğim için çok heyecanlıyım ve insanların çoktan damlamaya başladığını görmek harika" dedi.

"Hepimiz insanları sektöre nasıl geri çekeceğimize bakıyoruz."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet