Tayland amatör roket festivalinde yüzlerce kişi patlama yaşadı

Amatör roketçiler yeteneklerini yüzlerce eğlencecinin önünde test ederken, 1 Mayıs Pazar günü Tayland'ın merkezindeki bir tarlada ev yapımı füzeler fışkırdı, kükredi ve püskürdü.

02 Mayıs 2022 22:00 Gündem
Tayland amatör roket festivalinde yüzlerce kişi patlama yaşadı

"Look Noo" festivali, Budist krallığında ölen keşişleri onurlandırmanın bir yolu olarak Tayland'ın Mon etnik grubu arasında ortaya çıktı - bir roketi uzaktan yakma ateşini tutuşturmak için muhteşem bir yol olarak kullandı.

Her yıl yüzlerce kişinin toplandığı, yaklaşık yüz metre uzaktaki bir hedefi vurmaya ya da en azından mermilerini rakiplerinden daha uzağa göndermeye çalışan bir rekabete dönüştü.

Pazar günü, Tayland'daki pandemi kaynaklı sosyal mesafe kısıtlamaları nedeniyle 2019'dan beri durdurulan yıllık festivalin yeniden başlamasına tanık oldu - Pathum Thani'de iki düzineden fazla takımı tezahürat etmek için yaklaşık 1.000 seyirci toplandı.

Yerleştirilen roketler, metal ve ahşaptan yapılmış ve genellikle potasyum bazlı ev yapımı patlayıcılarla doldurulmuş, yaklaşık bir metre uzunluğundadır.

Yatay uçuşları, önce kafalarının biraz üzerinde asılı duran bir kablo tarafından yönlendirilir, bunlar boyunca kekeleyip köpürürler, yavaş yavaş hızlanırlar ve sarı-beyaz dumanlar çıkarırlar.

Kablonun sonunda, roket bataklık zeminde burnunu kuyruğuna takarak dönmeden önce birkaç kısa saniye için havada - ve umarım hedefe doğru - dönmeye devam eder.

Yardımcılar, her bir roketin nereye düştüğünü işaretlemek için kırmızı bayraklarla koşar ve yargıçlar, aralarında kayıtlar tutar.

36 yaşındaki Bay Atthapol Kongkarn, her fırlatmadan sonra ekiplerin kablonun açısını yeniden hesaplaması gerektiğini söyledi.

Takım arkadaşları bir sonraki tur için roket ekipmanlarını yeniden ayarlarken, "Roketin hedefi vurabilmesi için her turda yüksekliği ayarlıyoruz" dedi.

Bang Pho Nai tapınağındaki başrahip yardımcısı Bay Phra Ajarn Samran Thamavaro Thongbai, AFP'ye verdiği demeçte, kaba güç ve doğruluk üzerinde mesafe kullanmanın ekipleri tehlikeye atabileceğini söyledi.

"Bazı ekipler roketlerinin en hızlı olmasını ve en uzak mesafeye ulaşmasını istiyor, bu yüzden oldukça patlayıcı bir malzeme kullanıyorlar... Ama dikkatli olmazlarsa roket patlayabilir" dedi.

"Roketimiz de geçmişte patladı."

Roketlere sahaya çıkan bir dans ve müzik geçit töreni eşlik ediyor ve bazı takımlar, onları hedeflerine ulaştırmak umuduyla mermilerin üzerine büyüler ve büyüler yazıyor - ayrıca 15.000 baht (600 S$) büyük ödül.

65 yaşındaki seyirci Jongkol Tuusamran, kenar çizgilerinin güvenliğinden dolayı amatör topçuların takım çalışmasına övgüde bulundu.

AFP'ye verdiği demeçte, "Pathum Thani sakinleri olarak bu yarışmadan gurur duyuyoruz" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet