Texas ikinci el mağazasında satılan taş antika eski bir Roma kalıntısı çıktı

Laura Young, 2018'de Austin, Teksas'ta bir Goodwill mağazasına göz atarken satılık bir büst buldu. Yerde, bir masanın altında duruyordu ve yanağına sarı bir fiyat etiketi yapıştırılmıştı: 34,99 ABD Doları (48,50 ABD Doları).

08 Mayıs 2022 10:00 Gündem
Texas ikinci el mağazasında satılan taş antika eski bir Roma kalıntısı çıktı

Görünen o ki, bahçeye daldırmak için uygun başka bir ağır taş antika değildi.

19. yüzyıldan II. Dünya Savaşı sırasında yağmalanana kadar Bavyera kralının sanat koleksiyonunun bir parçası olan, MÖ 1. yüzyılın sonlarından veya MS 1. yüzyılın başlarından gerçek bir Roma büstüydü.

Teksas'a nasıl geldiği bir sır olarak kalıyor.

Ancak en olası yol, Bavyera kralının Almanya'daki villasının Müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasından sonra bir ABD askeri tarafından çekildiğini gösteriyor.

Bu hafta, San Antonio Sanat Müzesi'nde, Bayan Young'ın antik Roma'dan Uzak Batı Bulvarı'ndaki İyi Niyet Butiği'ne yaptığı 2.000 yıllık imkansız yolculuğundaki rolünü kabul eden tabelaların yanında sergilendi.

Gelecek yıl, Bayan Young ile, oturma odasında üç yıldan fazla bir süredir sakladığı antik eserle kendi karmaşık ilişkisine son veren bir anlaşma uyarınca Bavyera hükümetine iade edilecek.

Komedi dizisi It's Always Sunny In Philadelphia'daki bir karakterden sonra "Dennis Reynolds" adını vermişti.

Bayan Young, o kendini beğenmiş ve narsist cad gibi, neredeyse 24kg'lık mermer büstün "benim için bazı sorunlara neden olan çok zor, soğuk, mesafeli, duygusuz bir adam" olduğunu söyledi.

Austin'deki KUT kamu radyo istasyonu ve The Art Newspaper'ın bildirdiğine göre, antika ve eski eşya satıcısı Bayan Young, büstü ilk gördüğünde, muhtemelen değerli olduğunu biliyordu.

"Dışarıda ışıkta yakaladım," dedi. "Tabanda çipler vardı. Kesin onarımları vardı. Yaşlı görünüyor. Müzelere gittim. Daha önce Roma portre kafaları görmüştüm."

"Roma büstü" için bir Google görsel araması yaptı ve "erkeğime çok benzediklerini" fark etti.

Büstü eve götürdükten sonra, arabasının ön koltuğunda bir emniyet kemerine bağlı olarak, iki müzayede evi, Bonhams ve Sotheby's ile temasa geçti ve her ikisi de önsezisinin doğru olduğunu doğruladı: Büst antik Roma'dandı.

Bayan Young, Bonhams'tan e-posta aldığında 40. yaş gününü kutlayarak tatildeydi. Bir an önce eve dönmek istiyordu.

"Evimde yalnızdı," dedi.

Ancak Bavyera hükümeti tarafından doğrulanan sonraki araştırmalar, kısa süre sonra, Bayan Young'ın parçayı satamayacağını ve Goodwill mağazalarını ve paha biçilmez hazineler için bahçe satışlarını musallat olmuş birinin fantezisini gerçekleştiremeyeceğini doğruladı.

Bayan Young'ın avukatına göre, 1833'ten önce bir noktada, büst, Bavyera kralı I. Ludwig tarafından satın alınmış ve onu Pompejanum'un avlusunda sergilemiş. , Bayan Leila A. Amineddoleh.

Amineddoleh, Pompejanum'un 1944 ve 1945'teki Müttefik bombalamaları nedeniyle ağır hasar gördüğünü ve bazı nesnelerinin hayatta kalmasına rağmen diğerlerinin kaybolduğunu söyledi.

Naziler tarafından sanatın yağmalanması yaygın ilgi gördü. Ancak Amineddoleh, baskın Teksas'ta sona erdiği için, muhtemelen bir ABD servis üyesinin onu çalmış ya da savaştan sonra takas etmiş olabileceğini söyledi.

Bu, Bayan Young'ın gerçek sahibi olmadığı anlamına geliyordu, çünkü Almanya parçayı asla satmadı veya unvanını ona bırakmadı, diye ekledi.

Bayan Young, Goodwill'in büstün kökeni hakkında da cevap veremediğini söyledi.

Bayan Young, "Hemen, tamam, onu tutamam ve onu satamam" dedim. "En hafif tabirle son derece acı tatlıydı. Ama sadece kontrol edebileceğim şeyler üzerinde kontrolüm var ve sanat hırsızlığı, savaş sırasında yağmalamak bir savaş suçudur. Buna taraf olamam."

Böylece Bayan Young, büstün Bavyera'ya geri gönderilmesi için bir anlaşma yaptı.

Karşılığında, sadece Amineddoleh'in açıklamayı reddettiği "küçük bir bulucu ücreti" alacak.

Bavyera Devlete Ait Saraylar, Bahçeler ve Göller İdaresi Başkanı Bay Bernd Schreiber, "Bavyera tarihinin kaybolduğunu düşündüğümüz bir parçasının yeniden ortaya çıkmasından ve yakında hak ettiği yere geri dönmesinden çok memnunuz" dedi. San Antonio Sanat Müzesi tarafından yayınlanan bir açıklamada söyledi.

Büstün, ya Julius Caesar tarafından savaşta mağlup edilen Büyük Pompey'in bir oğlunu ya da güçleri bir zamanlar Alman topraklarını işgal eden bir Roma komutanı Nero Claudius Drusus Germanicus'u tasvir ettiğine inanılıyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet