Uzmanlar bebek dil ameliyatı konusunda alarm veriyor

Lea, yeni doğan oğlunu Paris'te bir osteopati görmeye götürdüğünde, emzirmekte sorun yaşamadı, ancak yine de, dilinin altında "çok kalın" bir doku şeridi kesmek için ameliyat önerdi.

04 Mayıs 2022 23:00 Gündem
Uzmanlar bebek dil ameliyatı konusunda alarm veriyor

Osteopatın "nedenini gerçekten bilmiyoruz, ancak kesmek her zaman daha iyidir" dediğini söyledi.

"Dil bağı" adı verilen ve emzirmeyi ağrılı hale getirebilen bir durumu tedavi etmek için kullanılan prosedürün popülaritesi son yıllarda patladı, ancak doktorlar bunun genellikle gereksiz olduğu konusunda uyarıyorlar, çok az araştırmayla destekleniyor ve tıbbi yardım almadan kâr amaçlı danışmanlar tarafından destekleniyorlar. eğitim.

Frenotomi olarak adlandırılan basit prosedür, dilin altını ağız tabanına bağlayan ince doku bandının kesilmesini içerir.

Fransa Ulusal Tıp Akademisi geçen ay bu "yeni doğanlar ve bebekler için agresif ve potansiyel olarak tehlikeli prosedürün" dünya çapında "muhteşem bir artış" gördüğü konusunda uyardı.

2018 yılında yapılan bir araştırma, ankiloglossi olarak da bilinen dil bağı teşhisinin sadece on yıl içinde birçok ülkede 10 kattan fazla arttığını buldu.

Durumla ilgili artan farkındalık, onu düzeltmek için prosedürlerde bir artışa neden oldu - Avustralya'daki bir rapor, çılgınlıkların sayısının 2006'dan 2016'ya yüzde 420 arttığını buldu.

Görünür bir sıkı bant olduğunda standart prosedür, dil bağı bebeğin beslenme yeteneğini açıkça etkiliyorsa faydalı olabilir.

Ancak İskoçya'da bir kulak, burun ve boğaz cerrahı olan Lyndsay Fraser, arka dil bağını bölmek için dil kökünde daha derin bir diseksiyonun "potansiyel olarak önemli riskler" olduğu ve kendi görüşüne göre "hiçbir kanıt temeli olmadığı ve yapılması gerektiği" konusunda uyardı. rutin olarak sunulmaz".

Fraser, AFP'ye verdiği demeçte, artan popülaritesinin annelerin internette bilgi bulmasından kaynaklandığına inandığını söyledi - "genellikle yanlış ve özel sektör tarafından yönlendirilen" - ve "annelere emzirmeleri için aşırı baskı" ve "toplum olarak tıbbileştirme eğilimimiz" sadece destek sağlamaktan ziyade çocuk bakımının her zor yönü".

Fraser, birçok annenin "dil bağı olmadığı ve bu nedenle beslenme sorununa "hızlı bir çözüm" bulunmadığı söylendiği için hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

"Birçoğu, daha sonra bir miktar para için bir dil bağını bölecek olan özel uygulayıcıları görecek."

Paris hastanesinde çocuk doktoru olan Virginie Rigourd, osteopatların ve emzirme danışmanlarının frenotomilerdeki artışa katkıda bulunduğunu söyledi.

Bir Fransız emzirme danışmanının web sitesi, frenotomi olmamasının "emzirmeyi ve hem bebeklerin hem de annelerin sağlığını tehlikeye attığını" iddia ediyor ve konuyla ilgili 100 € (150 S$) bir eğitim kursu sunuyor.

Rigourd, "Bu yeni bir şey değil, birkaç yıldır devam ediyor" dedi. "Muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da başladı ve yayıldı."

Rigourd, "Emzirmeye dönüş var, ancak anneleri bilgilendirecek iyi eğitimli personel eksikliği de var, bu nedenle annelerin emzirmeyi ağrılı bulması gibi sorunlar da artıyor" dedi.
Kaliteli araştırma eksikliği

Tıbbi araştırmaları gözden geçiren bir İngiliz kuruluşu olan Cochrane, prosedürle ilgili mevcut araştırmaların "ciddi metodolojik eksiklikleri" olduğunu tespit etti.

Cochrane, "Hiçbir çalışma, frenotominin uzun süreli başarılı emzirmeye yol açıp açmadığını bildiremedi." Dedi.

Küresel bir doktorlar örgütü olan Emzirme Tıbbı Akademisi geçen yıl "yüksek kaliteli kanıta dayalı çalışmaların eksikliğinden" yakındı.

"Frenotomi, anne konforunu ve bebek tarafından anne sütü transferini artırmanın etkili bir yolu olabilir", ancak prosedürü gerçekleştirme kararı "yüksek düzeyde klinik beceri, muhakeme ve ayırt etme gerektirir" dedi.

Bununla birlikte, prosedür hala emzirme sorunu olmayan annelere sunulmaktadır.

Lea, 2018'de osteopatının "önleyici" bir frenotomi önerisini geri çevirdi, ancak diğer yeni ebeveynlerin bu baskıya nasıl boyun eğebileceğini anladığını söyledi.

AFP'ye verdiği demeçte, "Çocuğunuz için en iyisini istiyorsunuz - eğer biri size çocuğunuzun dilinin bir kısmının kesilmesinin, bariz bir sebep olmasa bile en iyisi olduğunu söylerse, bunun için gidin" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet