Uzmanlar, Su Tahliye Planını Kontrol Etmek İçin Fukushima Fabrikasını Ziyaret Edecek

IAEA görevinin başlangıçta Aralık ayında yapılması planlanmıştı, ancak omikron koronavirüs varyantındaki küresel artış nedeniyle ertelendi.

11 Şubat 2022 10:57 Gündem
Uzmanlar, Su Tahliye Planını Kontrol Etmek İçin Fukushima Fabrikasını Ziyaret Edecek

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan bir uzman ekibi, bir milyon tondan fazla arıtılmış radyoaktif suyu denize salmaya başlama planlarını gözden geçirmek için önümüzdeki hafta Japonya'nın harap olmuş Fukushima nükleer santralini ziyaret edecek.

Sanayi bakanlığı yetkilileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 uzmandan oluşan ekibin 14-18 Şubat tarihlerinde Fukushima Daiichi tesisini ziyaret etmeyi de içeren misyonları sırasında hükümet ve kamu hizmetleri yetkilileriyle görüşeceğini söyledi.

Hükümet ve Tokyo Electric Power Company Holdings, geçen yıl, daha fazla arıtma ve seyreltmeden sonra hala kirli olan suyu 2023 baharında kademeli olarak serbest bırakmaya başlama planlarını açıkladı. Su, tesisteki yaklaşık 1.000 tankta depolanıyor ve bu tankların, harap olmuş tesisin onlarca yıldır hizmetten çıkarılmasına olanak sağlamak için çıkarılması gerekiyor. Tankların bu yıl içinde 1,37 milyon ton kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Plana balıkçılar, yerel sakinler ve Çin ve Güney Kore de dahil olmak üzere Japonya'nın komşuları tarafından şiddetle karşı çıktı.

Japonya, salınımın uluslararası güvenlik standartlarını karşılamasını sağlamak ve diğer ülkelerin anlayışını kazanmak için IAEA'nın yardımını istedi. Yetkililer, ekibin birkaç IAEA yetkilisi ve Güney Kore ve Çin dahil olmak üzere 11 ülkenin her birinden bir uzman içermesinin beklendiğini söyledi.

2011'de meydana gelen büyük bir deprem ve tsunami, Fukushima santralinin soğutma sistemlerini tahrip etti, üç reaktörün erimesini ve büyük miktarda radyasyon salınımını tetikledi ve 160.000'den fazla insanın tahliye edilmesine neden oldu. Son derece radyoaktif reaktör çekirdeklerini soğutmak için kullanılan su o zamandan beri yoğun bir şekilde sızdı ve reaktör binalarına sızan yeraltı suyuyla karıştı.

Japon yetkililer, tek gerçekçi seçeneğin deniz suyuyla seyreltilmiş kirlenmiş suyu yavaşça okyanusa bırakmak olduğunu söylüyor. Tahliyenin tamamlanmasının onlarca yıl sürmesi bekleniyor.

Yetkililer, sudan ayrılmaz ancak küçük miktarlarda zararsız olan trityum hariç, tedavi için seçilen tüm izotopların düşük seviyelere indirilebileceğini söylüyor.

IAEA görevinin başlangıçta Aralık ayında yapılması planlanmıştı, ancak omikron koronavirüs varyantındaki küresel artış nedeniyle ertelendi. Japonya sanayi bakanlığı ve IAEA, 2022'deki su tahliye planı hakkında bir ara rapor derlemeyi kabul etti.

Yetkililer, kapsamlı dekontaminasyon çalışmalarının ardından tesisin yakın çevresi dışında çoğu alanda yaşamanın artık güvenli olduğunu söylüyorlar. Fukushima'nın tarım ve balıkçılık endüstrilerinin toparlanmasını geciktirmek için “itibar zedelenmesi” veya radyasyonun etkisiyle ilgili yanlış bilgileri suçluyorlar.

Geçenlerde altı kişi, kazadan kaynaklanan radyasyonun neden olduğuna inandıkları tiroid kanserleri için TEPCO'dan tazminat talep eden bir dava açtı. O zamandan beri çocuk olan yaklaşık 300 kişi hastalığa yakalandı.

27 Ocak'ta, beş eski Japon başbakanı, Avrupa Komisyonu'nu nükleer enerjiyi AB taksonomisi kapsamında “çevresel olarak sürdürülebilir ekonomik faaliyet” olarak dahil etme kararını tersine çevirmeye çağıran ortak bir bildiri yayınladı ve buradaki birçok çocukta Fukushima trajedisine ve tiroid kanserine dikkat çekti.

Hükümet yetkilileri, Fukushima'daki tiroid kanseri ile kaza arasındaki bağlantıları defalarca yalanladı ve eski liderleri “yanlış bilgi ve haksız ayrımcılık ve önyargı” yaymakla suçladı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet