Yahudi Gruplar Babyn Yar Soykırım Anıtı Yakınındaki Grevi Kınadı

Anıtın grevden ne ölçüde zarar gördüğü netlik kazanmadı. Anıt, bir merminin isabet ettiği Kiev'in ana radyo ve televizyon kulesinin yakınında bulunuyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, bölgede en az beş kişinin öldüğünü söyledi.

03 Mart 2022 11:00 Gündem
Yahudi Gruplar Babyn Yar Soykırım Anıtı Yakınındaki Grevi Kınadı

Yahudi olan Zelenskyy de sitenin geçmişine atıfta bulunarak, Twitter'da "Babyn Yar'ın aynı sitesine bomba düştüğünde dünya sessiz kalırsa 80 yıldır 'bir daha asla' demenin ne anlamı var?"

Facebook'ta Babyn Yar Holokost Anma Merkezi, Rus kuvvetlerinin siteyi vurduğunu söyledi ancak hasar olup olmadığını açıklamadı.

Anıtın danışma kurulu başkanı ve eski bir Sovyet muhalifi olan Natan Sharansky yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "egemen bir demokratik ülkenin yasadışı işgalini haklı çıkarmak için Holokost'u çarpıtmaya ve manipüle etmeye" çalıştığını söyledi ve hareketi " tamamen iğrenç."

Sharansky, "Nazi katliamının en büyüğü olan Babyn Yar'ın yerini bombalayarak Kiev'e saldırmaya başlaması sembolik" diye ekledi.

Geçen hafta yaptığı açıklamalarda Putin, Rus askeri operasyonunun "Ukrayna'yı askerden arındırma ve naziden arındırma" hedefleyeceğini söyledi ve Ukrayna liderlerini "neo-Naziler" olarak nitelendirdi.

Tarihçilere göre, iki günlük bir süre içinde bölgede 33.000'den fazla Yahudi öldürüldü. Ayrıca, savaş boyunca Çingeneler olarak da bilinen Romanlar ve Sovyet savaş esirleri de dahil olmak üzere toplu katliamlar gerçekleşti.

İsrail'deki Holokost anıt müzesi Yad Vashem, alanın "araştırma, eğitim ve Holokost'u anma için yeri doldurulamaz bir değeri olduğunu" söyleyerek korunması çağrısında bulundu.

Yad Vashem yaptığı açıklamada, "Açıkça şiddete maruz kalmak yerine Babi Yar gibi kutsal mekanların korunması gerekiyor" dedi.

İsrail dışişleri bakanı Yair Lapid, Twitter'da ülkenin anıttaki hasarın onarılmasına yardımcı olacağını söyledi.

ABD Holokost Anıt Müzesi, "Bugün Rusya'nın saldırısının Babyn Yar anıtına verdiği hasar" karşısında öfkeli olduğunu söyledi. Bir İngiliz yardım kuruluşu olan Holocaust Memorial Day Trust, grevi öğrenmenin "dehşete düştüğünü" söyledi.

Kadın liderleri güçlendirerek Yahudi cemaati inşa etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen Project Kesher'in CEO'su Karyn Grossman Gershon, “Yıkımın ötesindeyim” dedi.

Babi Yar olarak da bilinen Babyn Yar'daki katliam Eylül 1941'in sonlarında gerçekleşti. Alman ordusunun Kiev'e girmesinden kısa bir süre sonra, şehirdeki Yahudilere yeniden yerleştirilmek üzere bir tren istasyonunun yakınında toplanmaları söylendi. Kalabalıklar soyunmaya ve vuruldukları bir vadide toplanmaya zorlandı. Naziler, savaş boyunca Kiev'in neredeyse tüm Yahudi nüfusunu yok etti.

Geçen yıl, 80. yıldönümünde, Zelenskyy sitede bir modern sanat enstalasyonunun açılışını yaptı. Northwestern Üniversitesi'nde Holokost araştırmaları fahri profesörlerinden Peter Hayes, 1991'de Ukrayna'nın bağımsızlığından bu yana daha resmi olarak tanınan bir dönüm noktası olmaya başladığını söyledi.

“Sovyetler uzun bir süre kurbanların neredeyse tamamen Yahudi olduğunu kabul etmek istemediler ve daha ziyade oradan Sovyet vatandaşlarının katledildiği bir yer vb. olarak bahsetmeye devam ettiler” dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet